Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Schusterův zdravotní stav je stále vážný

  9:31aktualizováno  9:31
Zdravotní stav slovenského prezidenta Rudolfa Schustera je i čtvrtý den po druhé těžké operaci vážný. Lékaři nevylučují další komplikace. Zhoršení vyvolala infekce v operační ráně z počátku týdne.
"Nic se v průběhu noci nezměnilo a prezidentův zdravotní stav zůstává i nadále vážný", řekl prezidentův mluvčí Jozef Leikert s odvoláním na ošetřující anestezioložku.

Prezident Schuster je hospitalizován od středy minulého týdne, původně s podezřením na dehydrataci.

Ale život mu v noci na pondělí zachránila urgentní operace po perforaci tlustého střeva, obdobně jako Václavu Havlovi před dvěma lety v rakouském Innsbrucku.

 V pátek dopoledne se prezidentův zdravotní stav opět prudce zhoršil; infekce si vynutila další zákrok, trvající čtyři a půl hodiny.

"V tomto okamžiku stav není takový, aby - pokud nenastanou nepředvídatelné komplikace - prezident nepřežil. Byli bychom ale šarlatáni, kdybychom dnes prohlásili, že to rozhodně dobře skončí, ale pevně věřím - podle toho, co bylo vykonáno a jak léčba probíhá -, že pan prezident se z toho dostane," prohlásil na sobotní tiskové konferenci hlavní chirurg Július Vajó, který prezidenta operoval.

Na rozdíl od poměrně optimistických oficiálních zpráv o postupném zlepšování stavu hlavy státu v uplynulých dnech jsou lékaři ohledně prognóz velmi zdrženliví.

"Chcete po nás věci, jež z medicínského hlediska lze těžko předpokládat. Člověk není stroj, to nejsou kuličková ložiska a ozubená kolečka," odpověděl Vajó na otázku, kdy prezident bude z nejhoršího venku.

Konzulatace s českým expertem
Druhý chirurgický zákrok v tomto týdnu si vynutila infekce v operační ráně. Podle lékařů
nešlo o rozpad pooperační rány, ale o velmi nebezpečnou masivní infekci tzv. retroteritoria, tj. oblasti pobřišnice, a proto se nedá ani odhadnout další vývoj. Záludnost tkvěla v tom, že skutečný stav se skrýval pod normálním obrazem a baktérie se projevila až náhlými kritickými teplotami. Podobné komplikace se vyskytují i v jiných obdobných případech, v prezidentově případě byl však prý průběh atypický, takže si vynutil další chirurgický zákrok.

Slovenští experti připustili, že případ konzultovali s českým mikrobiologem, který léčil Václava Havla. Bránili se však spekulacím, že příčinou propuknutí infekce bylo, že prezident Schuster byl předčasně převezen z anesteziologicko-resuscitačního oddělení s plným vybavením na internu bez klimatizace s pouhou ventilací.

Prezident je nyní udržován v umělém spánku a dýchá pomocí přístrojů. Nemá zvýšenou teplotu, srdeční činnost je stabilizovaná, jakož i funkce ostatních orgánů. Nynější stav podle šéfchirurga svědčí o tom, že operace dopadla dobře.

Chirurgové v pátek upravili konec vývodu tlustého střeva, ale zdrželi se dalších podrobností, protože prý veřejnost nemusí odborné otázky zajímat. Zákrok se odehrál v zájmu co nejlepšího prezidentova stavu, ale profesor Vajó nevyloučil možné další komplikace, protože vývoj příštích dnů se nedá odhadnout stoprocentně.

Slovenský prezident
Rudolf Schuster

Narodil se 4. ledna 1934

Vystudoval stavební fakultu Slovenské vysoké školy technické
v Bratislavě

Pracoval v hutnickém gigantu Východoslovenských železáren

V roce 1983 byl poprvé zvolen primátorem Košic

V roce 1964 vstoupil do KSČ a od března 1986 do prosince 1989 byl členem ústředního výboru Komunistické strany Slovenska

Do vysoké politiky ho vynesla až "sametová" revoluce, kdy stanul v čele Slovenské národní rady, předsedou SNR zůstal až do voleb v červnu 1990

Poté byl velvyslancem ČSFR v Kanadě, po přijetí  lustračního zákona z funkce v březnu 1992 odejít

V roce 1994 se jako nezávislý triumfálně vrátil do primátorské funkce v Košicích, v prosinci 1998 vítězství suverénně obhájil.

Je autorem deseti rozhlasových her, několika detektivek, literárně-dramatických pásem a dvou memoárových knih.

Umí anglicky, rusky, německy a maďarsky, je ženatý, má dospělého syna a dceru a je již dvojnásobným dědečkem.

Schuster se po narkóze s nekomplikovaným průběhem momentálně nachází sám na anesteziologickém a resuscitačním oddělení (ARO) nemocnice ministerstva vnitra. Vzhledem k nevyzpytatelnosti infekce nelze zatím odhadnout, jak dlouho bude umělý spánek a přístrojové dýchání trvat.

Rozhořečení na obou stranách
Slovenské chirurgy značně rozhořčily dotazy novinářů, zda pomýšlejí povolat odborníky ze zahraničí, podobně jako v případě Václava Havla. Odpověď zněla, že hlavě státu se dostává adekvátní léčby jako kdekoliv ve světě a že zahraniční experti nejsou zapotřebí, protože podobné operace se v zemi provádějí. I prezidenta Havla poprvé, při rakovině plic, operoval profesor Pavko, zatímco profesor Bodner z "venkovské nemocnice" se k zákroku v Innsbrucku dostal jen shodou okolností.

Ještě více však rozhořčilo média, že byla vzhledem k informačnímu embargu o druhé operaci nucena se v pátečních hlavních zpravodajských relacích odvolávat na oficiální zprávu o prezidentově zotavování, ačkoliv ten byl tou dobou již několik hodin na operačním stole. "Lékaři byli více zaujati prezidentovým zdravotním stavem než informováním veřejnosti," namítl prezidentův osobní lékař František Samsely.

"Medicína je oblast, kde se stav mnohokrát mění z hodiny na hodinu, i u pana prezidenta," poznamenal Vajó. Předpokládá se, že odstranění mimotělního vývodu si vynutí v průběhu šesti týdnů až tří měsíců další operaci, pokud zotavování bude postupovat bez dalších komplikací.

Schuster jako první přímo zvolený prezident na Slovensku nastoupil do nejvyššího úřadu před rokem.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...

Lékařku záchranky po oživování pacienta přemohly emoce. Rozplakala se

Po oživování pacienta lékařku zaplavila vlna emocí.

Na sociálních sítích se objevila fotografie lékařky, kterou někdo zachytil krátce poté, co v Praze oživovala mladého...Další z rubriky

I muslim musí před soudem povstat, rozhodl německý ústavní soud

Ilustrační foto

Před německým soudem musí povstat i muslim. K takovému závěru dospěl v konkrétním případu německý ústavní soud, když se...

Odvolací soud zvýšil Pistoriusovi trest za vraždu na 13 let

Oscar Pistorius u soudu (15. června 2016)

Slavný handicapovaný atlet Oscar Pistorius byl nově odsouzen za vraždu přítelkyně na 13 let a pět měsíců. Původně...

Rusy naštvalo zneuctění maršála Koněva v Praze. Slaboši, míní poslanec

Na pomník vojevůdce I. S. Koněva v pražských Dejvicích někdo namaloval...

Ruská média obšírně informují o posprejování pomníku maršála Koněva v Praze. Dílo vandalů odsoudila ruská ambasáda v...Najdete na iDNES.cz