Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Schuster se vrátil domů na Slovensko

  12:13aktualizováno  12:13
Slovenský prezident Rudolf Schuster se po osmačtyřiceti dnech léčení z těžké nemoci vrátil z Rakouska do vlasti.
Šéf státu přistál ve vládním speciálu na letišti v Bratislavě, kde ho uvítali premiér Mikuláš Dzurinda, předseda parlamentu Jozef Migaš a další oficiální představitelé.
Po příletu se symbolicky dotkl rodné země a se slzami v očích poděkoval za podporu Slováků, kterou prý cítil i v Innsbrucku, a poděkoval také bohu za záchranu svého života.

Po krátké zastávce ve slovenské metropoli Schuster odletěl do Košic, kde se bude prezident doléčovat po proděravění tlustého střeva.

S prezidentem do Bratislavy přiletěla i jeho manželka Irena, dcera Ingrid, bratr Alojz Antoš a zaměstnanci Schusterovy kanceláře.

První muž Slovenska působil klidným dojmem, byl zjevně v dobré kondici a cestu do letištní budovy absolvoval sám, bez cizí pomoci.

"Cítil jsem sílu našich občanů, když jsem si v novinách přečetl, jak to celé Slovensko se mnou prožívalo, dokonce i ti, kteří mě neměli v lásce, přiznávali, že přece jenom uvažovali, co může být a co bude," řekl prezident.

Schuster chce vědět, kdo zanedbal jeho léčení
Prvním Schusterovým krokem v úřadu bude pravděpodobně to, že zbaví slovenské lékaře mlčenlivosti, aby se mohly začít vyšetřovat okolnosti jeho léčby.

Schuster je totiž přesvědčen, že slovenští lékaři selhali při jeho léčbě a on se chce dovědět pravdu.

Vyšetřovatel minulý týden zahájil v této věci trestní stíhání. Schusterovu léčbu proděravění tlustého střeva totiž provázely zmatky a po prudkém zhoršení zdravotního stavu byl na žádost rodiny převezen na specializovanou kliniku do rakouského Innsbrucku.

Prezident  se rozplakal, když viděl, jak byl léčen na Slovensku
Schuster přiznal v prohlášení pro slovenská média, že když se dozvěděl okolnosti svého ošetřování na Slovensku, tak se rozplakal. Dodal rovněž, že když děkoval při svém prvním veřejném vystoupení lékařům za záchranu života, neuvedl slovenské lékaře záměrně.

Nejstrašnějším okamžikem však  pro Schustera bylo, když mu v Innsbrucku ukázali záznamy z hospitalizace. "Rakušané denně fotografovali můj stav. Kdybyste viděli ty obrázky, tak by se vám obracel žaludek, " řekl rádiu Twist.

Prezidenta rovněž popudilo tvrzení slovenského lékařského týmu, že mu zachránili život. Ve skutečnosti podle něho nad ním zlomili hůl a pozvali rodinu a kněze, aby se s ním rozloučili.  Schuster ovšem  zdůraznil, že jeho výhrady se týkaly pouze lékařů, kteří ho ošetřovali, práce ostatních si prý velice váží.

Reakce slovenských lékařů, kterým se nelíbilo, že na ně prezident nevzpomenul ve svém poděkování,  překvapila rovněž syna hlavy státu Petera Schustera. "Tak ať to zkusí trochu pochopit, když nás zavolali. Neříkám všichni lékaři, pozor, to bych si nedovolil. Neříkám, že všichni, ale ti co tam byli a říkali ať se jdeme s ním rozloučit, že otec skončí za 2 -3 hodiny svou pouť na zemi, " řekl 10. srpna pro rádio Twist.   

Schuster: lékaři zřejmě zatajovali průběh operace
Prezident Schuster rovněž poprvé naznačil, že slovenští lékaři záměrně  zatajovali průběh operace a dodal, že  jeho  kanceláři odevzdali dvě prázdné videokazety s tím, že se nic nenašlo.

Zdravotní stav Rudolfa Schustera se prudce zhoršil koncem června po druhé akutní operaci tlustého střeva. Slovenští lékaři dlouho odmítali pomoc rakouských kolegů v čele s profesorem Bodnerem, který ošetřoval i českého prezidenta Václava Havla, když mu prasklo v 1998 tlusté střevo během dovolené v rakouských Alpách.

Rudolf Schuster byl na přání rodiny 28. června  převezen na specializovanou kliniku do rakouského Innsbruku, kde se o něho staral tým kolem chirurga Ernsta Bodnera. Prezidentův zdravotní stav tehdy označovali lékaři za mimořádně kritický, protože kvůli nedostatku kyslíku mu začali selhávat životně důležité orgány.


Zdravotní obtíže prezidenta Schustera

14. června - Schuster byl převezen s vysokými teplotami do nemocnice. Předpokládalo se, že příčinou onemocnění byla horka (Schusterův byt v podkroví prezidentského paláce není klimatizovaný) a zřejmě i vyčerpanost z přepracování. Oficiální zpráva hovořila o tom, že Schuster byl hospitalizován kvůli rozvratu vnitřního prostředí, tedy s podezřením na dehydrataci.
15. června - Horečky u prezidenta poklesly a jeho stav byl označen za stabilizovaný.
19. června - Zdravotní stav se zhoršil kvůli proděravění tlustého střeva, jehož jedním z důvodů byl zánět střevních výrůstků. Komplikace si vyžádala urgentní chirurgický zákrok.
20. června - Schuster měl zvýšenou teplotu, což je podle lékařů při pooperačních stavech zcela normální, ale jinak se jeho zdravotní stav po operaci stabilizoval.
21. června - Mluvčí slovenského prezidenta Jozef Leikert oznámil, že hlavě státu se už částečně obnovila činnost střev.
23. června - Bylo oznámeno, že histologické vyšetření vyloučilo u slovenského prezidenta nádorové onemocnění. Oficiální zpráva pojednávala o zlepšujícím se stavu. Ještě v 11:00 dopoledne se ale náhle prezidentův stav opět zhoršil a Schuster odpoledne přestál už druhou, asi čtyřapůlhodinovou operaci. Zákrok byl podle operujících chirurgů nutný kvůli zánětu, který způsobila bakterie, jež se následkem prasklého střeva rozšířila do břišní dutiny.
25. června - Schusterův zdravotní stav se v podvečer prudce zhoršil; stoupla mu teplota a rentgenové vyšetření ukázalo začínající zápal plic. Vzhledem k plicnímu nálezu se lékařské konzilium rozhodlo provést tracheotomii, tedy vytvoření otvoru v průdušnici, s cílem lepšího ošetření dýchacích cest. Komplikace si vynutily naléhavý převoz z nemocnice ministerstva vnitra do Národního onkologického ústavu v Bratislavě, kde se prezident podrobil tomografickému vyšetření.
26. června - Prezidentův mluvčí Leikert s odvoláním na hlavního anesteziologa Dérerovy nemocnice, kam byl nejvyšší představitel slovenského státu před nedělní půlnocí převezen, oznámil, že prezident má problémy se srážlivostí krve a že u něj propukl oboustranný zápal plic.
27. června - Zdravotní stav Rudolfa Schustera se znovu zhoršil. Hlavní anesteziolog Milan Májek ho označil za mimořádně kritický. Kvůli špatné funkci plic a nedostatečnému okysličování krve selhává funkce i dalších životně důležitých orgánů.
28. června - Rudolf Schuster byl na přání rodiny převezen na specializovanou kliniku do rakouského Innsbruku, kde se o něho bude starat tým kolem chirurga Ernsta Bodnera. Prezidentův zdravotní stav označovali lékaři za mimořádně kritický.
30. června - Prezidentovo dýchání se zlepšuje, lékaři oslabují podporu dýchání. Šéf jednotky intenzivní péče innsbrucké kliniky Norbert Mutz oznámil, že život slovenského prezidenta Rudolfa Schustera již není ohrožen.
3. července - Innsbručtí lékaři začali  zmírňovat hluboký umělý spánek. Laboratorní testy potvrdily ústup zánětů. Slovenský kabinet pověřil výkonem některých prezidentských pravomocí svého předsedu Dzurindu a některé pravomoci přešly i na předsedu parlamentu Jozefa Migaše.
5. července - Slovenský prezident přestál drobný, asi dvacetiminutový chirurgický zákrok, při kterém mu rakouští lékaři zastavili prosakování krve v místě na krku, kde má zavedenou endotracheální kanylu.
6. července - Rudolf Schuster po 13 dnech umělého spánku otevřel oči. V souvislosti s problémy při léčbě slovenského prezidenta podal demisi ministr zdravotnictví Tibor Šagát. Abdikoval rovněž ředitel nemocnice ministerstva vnitra, kde byl Schuster  hospitalizován.
11. července  - Rakouští lékaři poprvé postavili Rudolfa Schustera pomocí speciálního křesla na nohy. 
13. července  - Ošetřující lékaři zavedli Rudolfu Schusterovi do krku speciální kanylu, s jejíž pomocí může prezident mluvit. 
14. července  - Lékaři vyjmuli Rudolfu Schusterovi speciální kanylu. Prezident sám mluví, dýchá a přijímá potravu. 
15. srpna  - Prezident Rudolf Schuster se po 48 dnech léčení v Rakousku vrátil do vlasti.

Prezident Rudolf Schuster vystupuje na bratislavském letišti ze speciálu, který jej přepravil z léčení v Rakousku zpět do vlasti (15. srpna 2000).

Slovenského prezidenta vítaly po jeho příletu do Bratislavy desítky lidí (15. srpna 2000).

Slovenský prezident Rudolf Schuster vystupuje za doprovodu manželky Ireny a dcery Ingrid z letadla, které jej dopravilo z nemocnice v Innsbrucku na letiště M.R. Štefánika v Bratislavě (15. srpna 2000).

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Unijní právo už nebude nadřazeno britským zákonům, odsouhlasili poslanci

Ilustrační snímek

Poslanci Dolní sněmovny britského parlamentu ve středu v souvislosti s chystaným odchodem z Evropské unie odsouhlasili...

Válku může spustit i série omylů. V roce 1983 k ní nescházelo mnoho

PŘESNĚ NA CÍL. Raketa protivzdušné obrany naráží na určený cíl během vojenských...

Současné napětí mezi Spojenými státy a KLDR se zatím drží převážně ve verbální rovině. Případ z roku 1983 však ukazuje,...

Jsme p*del světa, přijeďte se podívat, láká Zambie na Trumpova slova

Přehradní nádrž Kariba, která se nachází v Zambii na řece Zambezi.

Prostořeký prezident USA Donald Trump si nedávno opět nedal pozor a označil africké a další chudé státy za „p*dele...

Receptem: Lehký rýžový salát s ledovým salátem
Receptem: Lehký rýžový salát s ledovým salátem

Nevíte, co s sebou do práce? Na oběd zkuste lehký rýžový salát

Najdete na iDNES.cz