Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Schuster kritizoval vládu a reformy

  9:52aktualizováno  9:52
Slovenský prezident Rudolf Schuster předstoupil před poslance se zprávou o stavu země. Kritizoval vládu Mikuláše Dzurindy a postup reforem před vstupem do Evropské unie. Kabinet podle něj jedná bez koncepce. Přiznal také, že ještě neví, zda se bude znovu ucházet o svůj úřad.
Slovenský prezident Rudolf Schuster

Slovenský prezident Rudolf Schuster při projevu v Poslanecké sněmovně. (5. prosince 2003) | foto: TA3

Schuster v úvodu svého vystoupení v bratislavském parlamentu vysvětlil, proč se zprávou nevystoupil v očekávaném termínu před letní parlamentní přestávkou. "Očekával jsem dopady reforem," konstatoval. 

Pak spustil výčet potíží, ale také úspěchů, s nimiž se země setkala od jeho posledního podobného vystoupení v roce 2001.

Hned zkraje se pustil do vládní koalice, která se podle něj řídí nepromyšlenou a lehkovážnou politikou, což znamená, že přes osmdesát procent obyvatel je nespokojeno s vývojem země.

"Stojím před rozhádaným parlamentem v době, kdy se vláda zbavuje schopných ministrů a předseda vlády jako by uvažoval jen o prospěchu své strany a i v koalici uzavíral účelová spojenectví, aby mohl rozhodovat bez některých partnerů," řekl Schuster.

Slovenský prezident vyjmenoval řadu problémů, s nimiž se stát musí vyrovnat - například nedostatek peněz ve školství, váznoucí komunikaci mezi sociálními úřady, či tíživou situaci mladých rodin s dětmi.

"S přibývajícími problémy přestávám věřit, že se je podaří odstranit, zejména proto, že je nemožné toho dosáhnout metodami, o nichž jsme si mysleli, že jsou minulostí," srovnal Schuster Dzurindovu vládu s někdejším kabinetem Vladimíra Mečiara a jeho HZDS.

Schuster pochválil zemi za úspěchy v integraci do EU a NATO. Brzký vstup Slovenska do unie a aliance označil za společný úspěch parlamentu, vlády i prezidenta. Vyzdvihl potřebu zachovat spolupráci zemí takzvané Visegrádské čtyřky i po květnovém vstupu Slovenska do unie.

Zároveň se postavil za myšlenku, aby na Slovensku vznikla druhá komora parlamentu. "Otevřela by dveře osobnostem, které nechtějí patřit k žádné straně. Uvažujte o tomto návrhu," vyzval Schuster, což by podle něj znamenalo změnu volebního systému.

Prezident také kritizoval činnost sněmovny, která podle něho často připravuje nekvalitní zákony, což zpochybňuje právní jistotu a oslabuje důvěru v právo. Zpochybnili reformy, k dochází "v jednom termínu a bez vzájemné koordinace".

"Z reformy se stalo zaklínadlo. Parlament ani obyvatelé však neměli možnost seznámit se s analýzou a postupem reforem. Jen slyšíme o utahování opasků s tím, že bude líp. Ale kdy, na to nikdo nedal odpověď," podotkl prezident.

Schuster letos vrátil parlamentu několik klíčových zákonů z reformního vládního programu. Nelíbilo se třeba hlavně sjednocování daně z příjmu a daně z přidané hodnoty a postavil se i proti důchodové reformě.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Senát USA neschválil rozpočet vlády, která teď nemá peníze na provoz

Kapitol, sídlo amerického Kongresu (8. listopadu 2016)

Americký Senát se nedokázal včas dohodnout na dočasném rozpočtu pro federální vládu Spojených států, která tak nyní...

Velbloud způsobil v poušti další smrtelnou nehodu, Izrael plánuje čipování

Velbloudy člověk v Izraeli potká téměř na každém kroku. (14. března 2012)

Izraelští zákonodárci chtějí beduínům nařídit, aby registrovali a očipovali své velbloudy. Mohutná toulající se zvířata...

Spor s „Rakeťákem“ i covfefe. Donald Trump slaví rok ve funkci

Donald Trump

Donald Trump slaví rok ve funkci prezidenta Spojených států. V čele světové velmoci byl výrazný především na poli...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz