Schopní Romové Kanadě nevadí, nesmí jich být ale moc

  4:10aktualizováno  4:10
Masovým exodem Romů do Kanady přišla místní komunita o řadu schopných jedinců. Žádost o azyl si na letišti v Torontu podali převážně lidé se stabilním zaměstnáním či podnikatelé. Kanaďanům, kteří o manuální práce nestojí, to příliš nevadí. Sehnat vhodné bydlení tu ale českým Romům půjde stále hůř.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) - Slovenští Romové budou účinkovat ve filmu, který má ulehčit pochopení přechodu na euro. | foto: Profimedia.cz

Do Kanady odešly už téměř tři tisíce Romů, až v posledních měsících ale počet českých žadatelů o azyl raketově narostl. Za první čtyři měsíce roku jich přistály na letišti v Torontu už téměř dva tisíce, jen v dubnu to bylo 404.

Sbalené kufry Romů zvedly kanadskou vládu ze židle už několikrát, letos ale jejich hromadný úprk do zámoří k zavedení víz pro české občany patrně nepovede.

I přesto, že Kanaďané považují situaci slovy tiskového tajemníka ambasády Michaela Vlčka za skutečně znepokojivou. Zkraje příštího týdne vyšlou do Prahy ministra pro občanství, přistěhovalectví a multikulturalismus Jasona Kenneyho, aby důvody romského exodu projednal se svým protějškem Michaelem Kocábem.

Tomu, že situace nebude tak horká, nasvědčuje už samo vyjádření kanadské diplomacie. "Počet žadatelů je jedno ze čtrnácti kritérií, které hrají roli při zavedení vízové povinnosti. Není-li splněno jedno kritérium, ještě to neznamená automatické zavedení víz," reprodukoval oficiální stanovisko vlády Michael Vlček.

Rychle stárnoucí populaci Kanady navíc kvalifikovaní Romové přijdou velmi vhod. "Kanaďané nemají zájem o manuální práce typu mechanika, instalatéra či obuvníka, ačkoliv je po nich velká poptávka a jde o dobře placenou práci," řekl iDNES.cz Bob Bratina, radní Hamiltonu, jedné z cílových stanic českých Romů.

Právě jejich řady v poslední době rozšířili lidé, kteří s nálepkou nepřizpůsobivých nemuseli žít ani v tuzemsku. "Skoro nikdo sem nejede z ekonomických důvodů, naopak tu máme lidi, kteří pracovali do posledního dne a měli v Česku vlastní podniky," napsal iDNES.cz ředitel Romského komunitního centra v Torontu Paul St. Clair.

Azyl loni dostalo 95 procent českých žadatelů

Že Romy do zámoří netáhnou vyhlídky pohodlnějšího života, dokládá podle St. Claira úspěšnost žadatelů o status uprchlíka. "Loni dostalo azyl 95 procent českých Romů, letos dosud uspělo 75 procent," uvedl St. Clair.

Z obavy o bezpečí svých dětí kvůli útokům rasistů emigrovala nedávno i šéfredaktorka romského vysílání Českého rozhlasu Anna Poláková. - o případu Polákové čtěte zde

Brzký návrat Polákové ani jejích krajanů není pravděpodobný. "Romové se do kanadské společnosti chtějí opravdu začlenit," všiml si reportér ČT Richard Samko, který o situaci v Kanadě natočil reportáž,

"Ve chvíli, kdy se octnou mezi lidmi, ztrácejí barvu. Nikdo je nekontroluje ani jim preventivně neprohledává tašky a nežádá účtenku. Najednou cítí, že s nimi někdo počítá jako s člověkem a ne jako potenciálním zlodějem," řekl iDNES.cz novinář, který se prý s podobnými projevy nedůvěry setkává v Česku také.

Vlídné přijetí Romů v Kanadě ale neříká nic o rostoucích problémech s praktickým zajištěním jejich základních potřeb. Příchod téměř dvou tisícovek Romů během jednoho kvartálu ve srovnání s loňskými 78 případy a nulovou bilancí v roce 2006 vedl podle kanadských médií k přeplnění ubytoven. - více o situaci v ubytovnách čtěte zde

Paul St. Clair situaci tak dramaticky nevnímá. "Je pravda, že ubytovny jsou někdy přeplněné, ale když si lidé najdou byt, uvolní místo dalším. Kromě Romů sem přijíždějí i Mexičané, Maďaři či uprchlíci z Afriky. Romové k této situaci přispívají, ale není to žádný velký nebo trvalý problém," uvedl St. Clair.

Podle radního Hamiltonu Boba Bratiny se však pomalu naplňuje i kapacita volných nájemních bytů. "Nenadálý nárůst počtu Romů až ke třem tisícům samozřejmě vytváří problém s bydlením. V našem městě navíc existuje poměrně vysoká míra chudoby – dvacet procent našich rezidentů žije na hranici chudoby, v případě imigrantů je to až kolem padesáti," citoval ze statistik.

Třeba Jaroslav Suchý, který do Kanady odletěl v půlce května a dosud žije na ubytovně v Torontu, dostává jako nově příchozí 28 dolarů týdně. K životu to podle něj dlouhodobě nestačí.

"V Torontu je ubytování, ale i oblečení, jídlo a doprava velmi drahé. Za pronájem dvoupokojového bytu si majitelé účtují až 1 000 dolarů. Sociální pracovník poskytuje nově příchozímu bez práce jako startovné 776 dolarů, ale více než polovina je určena na nájem, zbytek padne na dopravu a jídlo," vylíčil Suchý tvrdý život emigrantů.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemanův lékař Halata zemřel během návštěvy v Číně, kde byl s prezidentem

Zeman zahrál čínskému prezidentovi na klavír

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu....

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Babiš: Jde o odporný útok na moje děti. Cílem je destabilizovat Česko

Premiér Andrej Babiš při debatě k 100 letům od konce první světové války v...

Český premiér Andrej Babiš se ostře ohradil proti reportáži serveru Seznam Zprávy o údajném únosu jeho syna. Z...

Další z rubriky

Cedule označující nikoli Havlovo náměstí zmizela, starosta by ho chtěl

Cedule už z litomyšlského informačního centra zmizela.

Toto není náměstí Václava Havla, říkala ještě donedávna cedule poblíž litomyšlského zámku. Tabulku, která zpravidla...

Postoj ČSSD k hlasování o Babišově vládě určí mimořádné předsednictvo

Premiér Andrej Babiš a ministr zahraničí Jan Hamáček vystoupili 27. srpna na...

Kvůli kauze Čapí hnízdo a hlasování o nedůvěře vládě se mimořádně sejde předsednictvo ČSSD, které bude společně s...

Havíři vyfotili v Beskydech medvěda. Stál od nás patnáct metrů, říkají

Medvěd v oblasti beskydské hory Smrk na Frýdecko-Místecku. (15. listopadu 2018)

Medvěda, který se pohybuje v oblasti beskydské hory Smrk, vyfotili dva muži. „Na ten zážitek nikdy nezapomeneme,“...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz