Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Schlingovi odpůrci ničeho nedosáhli

  19:14aktualizováno  19:14
Praha - Zástupci autoškol a dovozců ojetých automobilů, kteří celý den komplikovali dopravu v metropoli, hodlají v protestu pokračovat i ve čtvrtek. I když v ulicích protestovali celý den, ničeho nedosáhli - vláda s nimi odmítla jednat. Podle pražské policejní mluvčí Evy Brožové se dohodli s policií, že přes noc zůstanou jejich auta zaparkována v odstavných pruzích, blokády a protesty obnoví až ráno.

Chtějí tak dosáhnout svých požadavků. Tím hlavním je odvolání ministra dopravy Jaromíra Schlinga.

Vicepremiér a předseda ČSSD Vladimír Špidla po zasedání vlády řekl, že měl v úmyslu navrhnout svým kolegům z předsednictva strany setkat se v neděli se zástupci dovozců ojetých automobilů a zástupci autoškol. Když ale vidí vývoj situace rozhodl se, že to neudělá, ale pokusí se najít jinou cestu.

Schlingovu hlavu chtějí nespokojení podnikatelé kvůli tomu, že je podle nich zodpovědný za legislativní chaos při přihlašování ojetých vozů a v autoškolách. Zhruba od osmé hodiny ranní omezují dopravu v centru Prahy drobnými blokádami.

Neúspěch před vládou
Po dopoledním protestu před ministerstvem dopravy se zhruba tři stovky Schlingových odpůrců přesunuly před Strakovu akademii na nábřeží Edvarda Beneše. Na Úřadu vlády předali dopis premiéru Miloši Zemanovi. Ten jim ovšem vzkázal, že Schlinga neodvolá. 

On-line reportáž sledujte zde

Fandíte ministru dopravy Jaromíru Schlingovi, nebo jeho protestujícím odpůrcům? Hlasujte v ANKETĚ

Schling: Pražané budou vzati jako rukojmí

"Nebudeme s vámi jednat," vzkázal davu mluvčí vlády Libor Rouček. Nespokojeným podnikatelům navíc řekl, že se chovají jako komunisté v roce 1948 a doporučil jim, aby se se svými stížnostmi obrátili na ministerstvo dopravy.

Premiér je podle Roučka připraven se setkat se zástupci ministerstva i protestujících dovozců automobilů a zástupců autoškol poté, až dospějí ke společnému řešení. Mluvčí podotkl, že na tomto postupu se obě strany dohodly při setkání se Zemanem.

Také Schlingova mluvčí oznámila, že ministr rozhodně odstoupit nemíní.

Bezprostředně po Zemanově rozhodnutí blokovalo zhruba hodinu osmdesát nejradikálnější odpůrců Schlinga Hlávkův most.

Předseda Sdružení drobných dovozců, opravářů a prodejců motorových vozidel Jan Slawisch označil situaci za neudržitelnou.

Odpůrci totiž již při protestu před ministerstvem dopravy oznámili, že ukončí svůj protest pouze po slibu premiéra Miloše Zemana, že odvolá ministra dopravy Jaromíra Schlinga. "Jestliže předseda vlády do televizních kamer a rozhlasových mikrofonů řekne, že Schlinga odvolá v nějakém termínu, tak nám to samozřejmě bude stačit," řekl předseda sdružení drobných dovozců, opravářů a prodejců aut Jan Slawisch.

K Úřadu vlády protestující dorazili pěšky od ministerstva dopravy, kde zakončili svoji pomalou jízdu Prahou. Té se podle Slawischova odhadu zúčastnilo zhruba 700 aut.

GLOSA

Zážitky z blokády

Po cestě se blokující kromě několika rozdělení kolon nesetkali s výraznějšími problémy. Nápisy na vozidlech před ministerstvem dopravy hlásají například "Ty půjdeš Schlingu", "Stop bolševické aroganci", "V roce 2002 volte ČSSD a skončete" jako my nebo "Drzý Schlingu, odejdi ihned".

Protestující: ministr je zodpovědný za legislativní chaos
Protestující požadují odvolání ministra Jaromíra Schlinga, jeho náměstka Karla
Holla a ředitele odboru schvalování vozidel Jiřího Konečného, protože je viní z odpovědnosti za legislativní chaos při přihlašování ojetých vozů a situaci v autoškolství.

Ministr podle nich nesplnil dohodu u premiéra, kdy do slíbených pracovních
skupin, které měly problematiku řešit, najmenoval spřízněné úředníky. Dovozcům se navíc nelíbí, že je Schling veřejně označil za importéry kradených vozů a zástupce autoškol obvinil ze snahy rozdávat řidičské průkazy.

Dopravní zácpy se tvořily od osmé hodiny ranní
Stovky odpůrců vyjely do Prahy v časných ranních hodinách - kolony aut směřovaly do metropole po sedmi hlavních tazích. Doprava začala v metropoli houstnout už kolem osmé hodiny - kolony se tvořily zejména na Nuselském mostě, nejhorší situace byla na hradecké dálnici D11. Většina protestujích jela padesátikilometrovou rychlostí v hodině.

Kolony pomalu projíždějících automobilů jely po některých pražských ulicích ve všech jízdních pruzích, čímž způsobily menší dopravní problémy. Nejhorší situace byla na severojižní magistrále, Argentinské ulici v Praze 7, ulici K Barrandovu v páté městské části a Sokolovské ulici v Praze 8.

První stovka protestujích dorazila na parkoviště před ministerstvo dopravy okolo deváté hodiny, další přijížděli. "V devět hodin ráno se v Praze pohybovaly zhruba tři stovky aut účastníků protestní blokády," řekl Jan Holub z tiskového oddělení pražské policejní správy.

Příjezd aut se organizátoři snažili řídit spolu s dopravní policií. K menší neshodě došlo při průjezdu Argentinskou ulicí, kde protestující uplně zastavili. "Policie nám nezajistila průjezd Prahou, tak jsme se rozhodli komunikaci úplně zablokovat," řekl Českému rozhlasu jeden z odpůrců ministra.

Nespokojení dopravci a zástupci autoškol postavili ministrovi pod okna auta s transparenty: Požadujeme novelizaci zákona, Je na čase abyste odešli, Kde jsou ty sliby, když jsme vás volili, Konec svobody podnikání! Protestující mají mnoho červených vlajek.

Policistům pomáhá vrtulník
Podle policejní mluvčí Evy Brožové budou policisté situaci dokumentovat a přestupky vyřeší přímo na místě třeba pokutou, nebo ve správním řízení. "Za přestupek budeme považovat i záměrně pomalou jízdu," uvedla Brožová.

Aktivisté však podle svých slov dopravu záměrně blokovat nechtějí.

Žádají především hlavu ministra dopravy Jaromíra Schlinga a jeho dvou podřízených - náměstka Karla Holla a ředitele odboru schvalování vozidel Jiřího Konečného.

Ministr kvůli blokádě zrušil svůj program
Ministr dopravy Jaromír Schling kvůli blokádě zrušil svou plánovanou cestu do Nizozemska.

V Rotterdamu se měl účastnit Pan-evropské konference o vnitrozemské vodní plavbě. Ministr měl navíc v Haagu podepsat dohody se zástupci slovenské vlády o vnitrozemské plavbě.

Desítky odpůrců ministra dopravy Jaromíra Schlinga z řad dovozců ojetých automobilů a majitelů autoškol z Plzně před svou jízdou do Prahy. (5. září 2001)

Nespokojení dovozci ojetých automobilů a majitelé autoškol na své pomalé protestní jízdě Prahou. (5. září 2001)

Schlingovi odpůrci blokují Argentinskou ulici a žádají ministrovu hlavu. (5. září 2001)

Kolony aut s protestujícími dovozci aut a zástupci autoškol míří do centra Prahy, kde zejména na magistrále zkomplikovaly dopravu, 5. září 2001

Nespokojení dovozci ojetých automobilů a majitelé autoškol blokují ulice Prahy. Jejich požadavek zní: Odvolejte Schlinga! (5. září 2001)

Zaparkovaná auta Schlingových odpůrců před ministerstvem dopravy. (5. září 2001)

Dovozci ojetých automobilů a majitelé autoškol protestují před ministerstvem dopravy. (5. září 2001)

Mluvčí ministerstva dopravy oznamuje, že ministr Jaromír Schling neodstoupí. (5. září 2001)

Schlingovi odpůrci před rezortem dopravy požadují sesazení ministra Jaromíra Schlinga. (5. září 2001)

Zástupci dovozců ojetých automobilů a majitelů autoškol protestují před budovou ministerstva dopravy. (5. září 2001)

Schlingovi odpůrci přijíždějí do Prahy s požadavkem, aby ministr opustil svůj úřad. (5. září 2001)

Odpůrci ministra dopravy Jaromíra Schlinga protestují před ministerstvem dopravy. (5. září 2001)

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Bez elektřiny je posledních sto padesát domácností, vlaky znovu jezdí

Hasiči v Ústeckém kraji vyjeli od čtvrtečního odpoledne do pátečního rána k 152...

Kvůli vichřici, která ve čtvrtek večer zasáhla Česko, zůstávalo v pátek po 19. hodině bez elektřiny ještě 150...

Předseda pražské ČSSD Ludvík oznámil rezignaci, nahradí ho Pavlík

Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík v pořadu Rozstřel (3. února 2017)

Ředitel nemocnice v Motole Miloslav Ludvík odstoupil z pozice předsedy pražské ČSSD. Funkci složil na páteční krajské...

Šlechtová se ohání „červeným tlačítkem“. Trochu blouzní, říká Vondra

Ministryně obrany Karla Šlechtová přichází na jednání vlády (17. ledna 2018)

Ministryně obrany Karla Šlechtová tvrdí, že u sebe neustále nosí „červené tlačítko“ pro případ nejvyšší potřeby. Odmítá...

Najdete na iDNES.cz