Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Schling: Za špatné testy může sněmovna

  13:24aktualizováno  13:24
Ministerstvo dopravy stáhlo z oběhu části testů pro autoškoly, které obsahovaly chyby. Přestože se objevilo už několik lidí, kteří kvůli špatným testům nesložili řidičské zkoušky, resort odmítá, že by šlo o nějaký závažný problém. "Nepokládám to za věc, která by ohrožovala chod celého systému," řekl ministr Jaromír Schling s tím, že na kontrolu otázek bylo málo času. "Žádali jsme sněmovnu, aby platnost zákona odložila o rok. Upozorňoval jsem, že státní správa není na změny připravená," konstatoval.
Poslechněte si ministra dopravy - audio.

Sněmovna přitom silniční zákon schválila poprvé už loni v červenci. Norma začala platit od nového roku. Ministr Schling žádal poslance o roční odložení zákona kvůli jeho složitosti.

Podle místopředsedy Poslanecké sněmovny Ivana Langera (ODS) svaluje ministerstvo záměrně odpovědnost na někoho jiného.

"Resort měl podporu zákona ve státní správě včas zajistit. Primární odpovědnost je tedy podle mne nepochybně na ministerstvu dopravy," řekl iDNES Langer.

Co dělat, když žáci autoškol neuspějí kvůli chybě v testu, čtěte ZDE

Úřad šetří tisk testů pro autoškoly

Špatnými testy nebyl nikdo poškozen, míní Schling
Podle ministra dopravy jsou české testy srovnatelné s řidičskými zkouškami v Evropě.

"Předchozí testy fungovaly pětatřicet let. Naše autoškoly byly ve světě už zpochybňovány. Znovu říkám, že dnešní testy měnit nebudeme. Budou se ale dále vyvíjet," řekl ministr.

Resort zatím nemá informace, kolik lidí kvůli špatným otázkám testy neudělalo. Ministr se ale domnívá, že testy nebyl nikdo poškozen.

"Domnívám se, že poškozen nebyl nikdo. Na poslední chybu přišel komisař a test uznal za správný. Kdyby k něčemu došlo, občané mají možnost se obrátit na okresní úřady, ale myslím si, že se takové případy už neobjeví," dodal Schling

Asociace autoškol a Sdružení dovozců motorových vozidel chystají na 20. srpna blokádu budovy ministerstva dopravy.

Demonstranti budou požadovat odchod ministra dopravy Jaromíra Schlinga.

"K odchodu z funkce nemám nejmenší důvod," řekl Českému rozhlasu Schling.

V testech bylo nalezeno 26 chyb
V osmi stech otázkách na 280 stranách formátu A4 se podle ministerstva vyskytlo pouze 26 chyb. "Na chyby jsme upozornili úřady a testy byly vyřazeny," řekl šéf resortu dopravy.

Jedna z chybných otázek se ale do testů vrátila s prvním červencem, kdy vešla v platnost nová vyhláška a zkoušky pro řidiče se obměňovaly.

Podle Jiřího Konečného, ředitele odboru, který měl vypracování testů na starosti, mohly chyby vzniknout v tisku nebo při rychlém korigování otázek. "Chybnou otázku, na kterou naposledy upozorňovala média, jsme do testu pustili omylem k prvnímu červenci," přiznal Konečný.

Za chyby v testech trest nepadne
Ministr dopravy nehodlá za chyby v testech nikoho trestat. "Jestli ode mne chcete slyšet, že potrestám pana Konečného, tak to ode mne neuslyšíte," odpověděl Schling na otázku iDNES.

Podle Schlinga jsou kvůli "krizovému scénáři" vypracování testů chyby omluvitelné. "Nehodlám z toho vyvozovat žádné postihy také proto, že to nepřineslo žádnou újmu," dodal Schling.

Autoškoly: Špatné testy nás likvidují
Asociace provozovatelů autoškol považuje současnou situaci a nevyjasněné podmínky získávání řidičských průkazů za likvidaci majitelů autoškol.

"Osm měsíců je v autoškolství situace naprosto nepřehledná. Každý z 82 okresů si vykládá zákon podle svého. Autoškoly tu krachují a ne vlastní vinou," řekl ČTK mluvčí asociace Bedřich Liška.

Dodal, že i když byly sporné testovací otázky již vyřazeny, v učebnicích se stále vyskytují. Nevyjasněné podmínky pak odrazují žáky a způsobují tak autoškolám finanční problémy.

Nové testy jsou jednodušší, tvrdí majitel autoškoly
Odliv žáků přiznal i Miroslav Vaith, majitel autoškoly v Českých Budějovicích, který se od asociace distancoval. "V autoškolách počet žáků skutečně poklesl. V tuhle dobu jsme mívali tak 600 žáků, letos jich máme 140," řekl Vaith.

Přesto jsou podle Vaitha žáci v nynějších testech úspěšnější než v předchozích. "Z 1600 žáků, kteří nové testy skládali, jich napoprvé neuspělo jen tři sta. To je oproti starým testům velmi malé procento neúspěšných," dodal majitel autoškoly.

Co požaduje Asociace Autoškol ČR

1. Odstoupení ministra dopravy Jaromíra Schlinga, který nese odpovědnost za stávající stav resortu MDS.

2. Odvolání náměstka ministra dopravy Karla Holla, pro střet zájmů - představitel ÚSMD a.s. a současně představitel VYDO s.r.o.

3. Odvolání Jiřího Konečného, který nese plnou odpovědnost za právní výstupy z MDS.

4. Požadujeme provést kontrolu finančního hospodaření MDS.

5. Ustanovení komise z řad zástupců AA ČR a zástupců MDS, s možnou účastí členů parlamentu a tak zajistit možnost podílet se na přípravě a tvorbě právních norem a výstupů z MDS směrem k autoškolám.  

Ministerstvo dopravy stáhlo z oběhu části testů pro autoškoly, které obsahovaly chyby. Přestože se objevilo už několik lidí, kteří kvůli špatným testům nesložili řidičské zkoušky, resort odmítá, že by šlo o nějaký závažný problém. "Nepokládám to za věc, která by ohrožovala chod celého systému," řekl ministr Jaromír Schling s tím, že na kontrolu otázek bylo málo času (15. srpna 2001).

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

Fischer získal pro senátní volby podporu ODS i dalších menších stran

Pavel Fischer dokázal získat podporu občanských demokratů pro podzimní volby do...

Neúspěšný prezidentský kandidát Pavel Fischer, který měl třetí největší podporu voličů, dokázal získat podporu...

Vzniká první polokomunistická vláda po roce 1989, kritizuje Fiala

Vzniká první polokomunistická vláda po roce 1989 kritizoval na programové...

Stále více lidí nás vnímá jako hlavní politickou alternativu, prohlásil šéf ODS Petr Fiala v moderní dřevěné sportovní...

Pikal se omlouvá, že na vyznamenání navrhli básníka oceněného už Husákem

Místopředseda Pirátů Vojtěch Pikal na celostátním fóru strany

Poslanec Pirátů Vojtěch Pikal se omlouvá za to, že mezi kandidáty na státní vyznamenání je komunistický básník Karel...

Najdete na iDNES.cz