Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Schling: Za špatné testy může sněmovna

  13:24aktualizováno  13:24
Ministerstvo dopravy stáhlo z oběhu části testů pro autoškoly, které obsahovaly chyby. Přestože se objevilo už několik lidí, kteří kvůli špatným testům nesložili řidičské zkoušky, resort odmítá, že by šlo o nějaký závažný problém. "Nepokládám to za věc, která by ohrožovala chod celého systému," řekl ministr Jaromír Schling s tím, že na kontrolu otázek bylo málo času. "Žádali jsme sněmovnu, aby platnost zákona odložila o rok. Upozorňoval jsem, že státní správa není na změny připravená," konstatoval.
Poslechněte si ministra dopravy - audio.

Sněmovna přitom silniční zákon schválila poprvé už loni v červenci. Norma začala platit od nového roku. Ministr Schling žádal poslance o roční odložení zákona kvůli jeho složitosti.

Podle místopředsedy Poslanecké sněmovny Ivana Langera (ODS) svaluje ministerstvo záměrně odpovědnost na někoho jiného.

"Resort měl podporu zákona ve státní správě včas zajistit. Primární odpovědnost je tedy podle mne nepochybně na ministerstvu dopravy," řekl iDNES Langer.

Co dělat, když žáci autoškol neuspějí kvůli chybě v testu, čtěte ZDE

Úřad šetří tisk testů pro autoškoly

Špatnými testy nebyl nikdo poškozen, míní Schling
Podle ministra dopravy jsou české testy srovnatelné s řidičskými zkouškami v Evropě.

"Předchozí testy fungovaly pětatřicet let. Naše autoškoly byly ve světě už zpochybňovány. Znovu říkám, že dnešní testy měnit nebudeme. Budou se ale dále vyvíjet," řekl ministr.

Resort zatím nemá informace, kolik lidí kvůli špatným otázkám testy neudělalo. Ministr se ale domnívá, že testy nebyl nikdo poškozen.

"Domnívám se, že poškozen nebyl nikdo. Na poslední chybu přišel komisař a test uznal za správný. Kdyby k něčemu došlo, občané mají možnost se obrátit na okresní úřady, ale myslím si, že se takové případy už neobjeví," dodal Schling

Asociace autoškol a Sdružení dovozců motorových vozidel chystají na 20. srpna blokádu budovy ministerstva dopravy.

Demonstranti budou požadovat odchod ministra dopravy Jaromíra Schlinga.

"K odchodu z funkce nemám nejmenší důvod," řekl Českému rozhlasu Schling.

V testech bylo nalezeno 26 chyb
V osmi stech otázkách na 280 stranách formátu A4 se podle ministerstva vyskytlo pouze 26 chyb. "Na chyby jsme upozornili úřady a testy byly vyřazeny," řekl šéf resortu dopravy.

Jedna z chybných otázek se ale do testů vrátila s prvním červencem, kdy vešla v platnost nová vyhláška a zkoušky pro řidiče se obměňovaly.

Podle Jiřího Konečného, ředitele odboru, který měl vypracování testů na starosti, mohly chyby vzniknout v tisku nebo při rychlém korigování otázek. "Chybnou otázku, na kterou naposledy upozorňovala média, jsme do testu pustili omylem k prvnímu červenci," přiznal Konečný.

Za chyby v testech trest nepadne
Ministr dopravy nehodlá za chyby v testech nikoho trestat. "Jestli ode mne chcete slyšet, že potrestám pana Konečného, tak to ode mne neuslyšíte," odpověděl Schling na otázku iDNES.

Podle Schlinga jsou kvůli "krizovému scénáři" vypracování testů chyby omluvitelné. "Nehodlám z toho vyvozovat žádné postihy také proto, že to nepřineslo žádnou újmu," dodal Schling.

Autoškoly: Špatné testy nás likvidují
Asociace provozovatelů autoškol považuje současnou situaci a nevyjasněné podmínky získávání řidičských průkazů za likvidaci majitelů autoškol.

"Osm měsíců je v autoškolství situace naprosto nepřehledná. Každý z 82 okresů si vykládá zákon podle svého. Autoškoly tu krachují a ne vlastní vinou," řekl ČTK mluvčí asociace Bedřich Liška.

Dodal, že i když byly sporné testovací otázky již vyřazeny, v učebnicích se stále vyskytují. Nevyjasněné podmínky pak odrazují žáky a způsobují tak autoškolám finanční problémy.

Nové testy jsou jednodušší, tvrdí majitel autoškoly
Odliv žáků přiznal i Miroslav Vaith, majitel autoškoly v Českých Budějovicích, který se od asociace distancoval. "V autoškolách počet žáků skutečně poklesl. V tuhle dobu jsme mívali tak 600 žáků, letos jich máme 140," řekl Vaith.

Přesto jsou podle Vaitha žáci v nynějších testech úspěšnější než v předchozích. "Z 1600 žáků, kteří nové testy skládali, jich napoprvé neuspělo jen tři sta. To je oproti starým testům velmi malé procento neúspěšných," dodal majitel autoškoly.

Co požaduje Asociace Autoškol ČR

1. Odstoupení ministra dopravy Jaromíra Schlinga, který nese odpovědnost za stávající stav resortu MDS.

2. Odvolání náměstka ministra dopravy Karla Holla, pro střet zájmů - představitel ÚSMD a.s. a současně představitel VYDO s.r.o.

3. Odvolání Jiřího Konečného, který nese plnou odpovědnost za právní výstupy z MDS.

4. Požadujeme provést kontrolu finančního hospodaření MDS.

5. Ustanovení komise z řad zástupců AA ČR a zástupců MDS, s možnou účastí členů parlamentu a tak zajistit možnost podílet se na přípravě a tvorbě právních norem a výstupů z MDS směrem k autoškolám.  

Ministerstvo dopravy stáhlo z oběhu části testů pro autoškoly, které obsahovaly chyby. Přestože se objevilo už několik lidí, kteří kvůli špatným testům nesložili řidičské zkoušky, resort odmítá, že by šlo o nějaký závažný problém. "Nepokládám to za věc, která by ohrožovala chod celého systému," řekl ministr Jaromír Schling s tím, že na kontrolu otázek bylo málo času (15. srpna 2001).

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

PŘÍMÝ PŘENOS: Hasičské tanky tahají trosky trojské lávky z Vltavy

Tanky začnou tahat trosky trojské lávky z Vltavy

Dva hasičské vyprošťovací tanky tahají v Praze z Vltavy trosky zřícené trojské lávky. Dosud nasazená technika na to...

Znalec: Projevy Adama B. Bartoše mi připomínají třicátá léta v Německu

Adam Bartoš a jeho Národní demokracie se soudí se státem kvůli zprávám o...

Projevy předsedy krajně pravicové Národní demokracie Adama B. Bartoše mi připomínají třicátá léta v Německu, uvedl u...

Fischer odškodněn za blokovaná letadla nebude, neuspěl ani u Ústavního soudu

Václav Fischer

Firma spoluvlastněná podnikatelem Václavem Fischerem nemá nárok na 330 milionů korun, které žádala po státu jako...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz