Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Schling: Pražané budou vzati jako rukojmí

  13:59aktualizováno  13:59
Ve středu ráno má postihnout Prahu jeden z největších dopravních kolapsů v historii. Dovozci ojetých automobilů a zástupci autoškol se chystají jízdou v kolonách blokovat hlavní příjezdové silnice do metropole. "Z více než milionu obyvatel Prahy učiní rukojmí, aniž by si uvědomovali možné hrozivé následky svého neprofesionálního jednání," uvedl šéf resortu dopravy Jaromír Schling. Právě jeho odchod z ministerstva může ještě zvrátit odhodlání aktivistů.

"Odmítám formu takovéto nátlakové akce," napsal Schling ve svém prohlášení.

Předsedovi Sdružení drobných dovozců a opravářů ojetých vozů Janu Slawischovi a Bedřichu Liškovi z Asociace autoškol, kteří patří k organizátorům protestu, podle Schlinga nejde o vyřešení problémů.

Ministr soudí, že těmto mužům, skrývajícím se za sdružením a asociací, jde dnes již pouze o jejich zviditelnění.

Prohlášení ministra dopravy Jaromíra Schlinga k plánované blokádě

Kolaps v dopravě nechceme, říkají aktivisté
K dopravcům a zástupcům autoškol, kteří požadují odchod ministra a jeho dvou podřízených, se chtějí přidat i někteří pražští taxikáři. Dopravu v centru by tak mělo komplikovat přes tisíc vozidel.

Předseda Sdružení drobných dovozců a opravářů ojetých vozů Jan Slawisch v úterý Radiožurnálu řekl, že nepřipravují klasickou blokádu.

Jak bude vypadat blokáda

Zástupci jednotlivých krajů vyjíždějí ze svých regionů tak, aby v 9 hodin mohli z hranic hlavního města po všech významných příjezdových komunikacích vyrazit směrem do centra k ministerstvu dopravy.

Aktivisté budou pomalou jízdou blokovat zejména silnice od Plzně, Brna, Lovosic a Hradce Králové a rychlostní komunikace od Příbrami, Karlových Varů a Mladé Boleslavi.

"Pojedeme tak, abychom neporušovali předpisy," řekl TVD předseda svazu dovozců ojetých automobilů Jan Slawisch. Znamená to, ža by auta po dálnicích měla jet nejméně 50kilometrovou rychlostí.

Centrum hlavního města má ochromit blokáda asi 1000 až 1500 aut. Lidé by měli použít raději městskou dopravu, v krajním případě se vyhnout centru a ulicím a komunikacím, po kterých protestující přijedou.

Na několika místech Prahy může nastat kolaps dopravy. Špatně to může vypadat na levém břehu. Problémy se čekají na severojižní magistrále od hranic Prahy až k Vltavě v okolí Rohanského nábřeží. Na Těšnově (u ministerstva dopravy) ji nespokojení dovozci asi zcela zneprůjezdní.

Vozidla AAARadiotaxi se podle jednatele firmy Jiřího Kvasničky k protestu připojí až v centru Prahy.
Pokud nebudou splněny jejich požadavky, hodlají aktivisté u ministerstva "bivakovat". "Pokud se nic nebude dít, budeme v blokádách pokračovat," řekl iDNES šéf Asociace autoškol Bedřich Liška.

Komu fandíte? Schlingovi, nebo jeho protestujícím odpůrcům? Hlasujte v ANKETĚ.
"Bude to spíš demostrační jízda Prahou. Pak se přesuneme k ministerstvu dopravy," řekl.

Dodal, že on a jeho kolegové jednali s ministerstvem vnitra, jehož zástupci prý slíbili, že pomohou s organizací protestu, aby v dopravě nenastal kolaps.

"Nechceme omezovat řidiče. Chceme, aby se blokáda veřejnosti dotkla co nejméně," přidává se ke Slawischovi i šéf Asociace autoškol Bedřich Liška.

"Na druhou stranu chceme veřejnost totuto demonstrací upozornit na to, co se na ministerstvu děje," dodal.

Blokádu podpoří i taxikáři
V pondělí se k protestu přidali i někteří pražští taxikáři.

"Blokádou chceme připomenout, že na nás jako na první byly zavedeny zkoušky, které jsou podle mě krokem ke korupci. Také my musíme každý rok skládat řidičské zkoušky podle nových testů, které považujeme přinejmenším za sporné," řekl iDNES šéf taxislužby AAARadiotaxi Jiří Kvasnička.

"Do blokády se zapojí 400 našich aut a věříme, že přibudou i další dispečinky," dodal.

ČESMAD se od blokády distancuje
Sdružení automobilových dopravců ČESMAD Bohemia se od středeční blokády distancuje. I kydž jsou si dopravci vědomi nedostatků v novém zákonu o autoškolách není podle nich nezbytné řešit tyto problémy blokádou.

"Obzvláště odvolání ministra a jeho náměstka Karla Holla, který je ve funkci velmi krátkou dobu, považujeme v době, kdy je dohodnuto jednání o řešení stávající situace, za kontraproduktivní," píše se v prohlášení sdružení, které zastupuje dva tisíce podnikatelů v mezinárodní nákladní a osobní silniční dopravě.

Blokádu může zvrátit jen premiér
Podle Slawische protest bude v každém případě. Jedinou možnost situaci vyřešit, má podle něj v rukách premiér.

Ministr dopravy Jaromír Schling podle vlastních slov sice lituje, že se protestující nenechají od svého úmyslu odradit, ale na své straně žádnou chybu nevidí.

Zeman ustoupit nehodlá
Kolapsu může zabránit jedině premiér Miloš Zeman. Musel by ale musel obětovat hlavy ministra dopravy Jaromíra Schlinga a jeho dvou podřízených. Předseda vlády ale odvolání ministra, jeho náměstka a ředitele odboru nechystá.

"Premiér samozřejmě ministra neodvolá. Nevidí sebemenší důvod, proč by měl," řekl v pondělí mluvčí vlády Libor Rouček.

Sdělení servisního centra motoristům ABA

V souvislosti ze zítřejší protestní akcí autodopravců, autoškol a dovozců vozidel připravila policie přiměřené dopravně bezpečnostní opatření. Jeho cílem bude i ve spolupráci s organizátory minimalizovat případné negativní dopady této akce na dopravní situaci v Praze.

Zapojí se do něj několik set policistů dopravní a pořádkové služby, kteří již od ranních hodin budou monitorovat situaci nejen v centru města, ale i na příjezdových komunikacích. K tomuto účelu bude vyčleněn i vrtulník Letecké služby Policie ČR. V případě potřeby policisté odkloní či pozdrží dopravu.

K hladkému průběhu celé akce by velmi přispělo, kdyby občané zvážili nutnost vjíždět zítra do centra Prahy autem. Žádáme také řidiče, aby zítra pokud možno neparkovali na parkovišti před budovou ministerstva dopravy v Praze 1 na nábřeží Ludvíka Svobody a v přilehlém okolí, neboť právě sem by mělo zítra v dopoledních hodinách směřovat až několik set vozidel účastníků protestu. Ty by měli okolo deváté hodiny překročit v kolonách na hlavních příjezdových komunikacích hranice Prahy a směřovat do centra města.

Vláda: dohodu plníme
Podle mluvčího Zemanův kabinet dohody s dopravci a autoškolami plní.

"Obě strany by se měly držet postupu, který tady byl dohodnut," řekl Rouček s tím, že podle dohody by měly řešení současného stavu hledat dvě pracovní skupiny ze zástupců resortu dopravy, asociace autoškol a dovozců.

Slawisch se odmítl zúčastnit úterního, už druhého jednání skupiny k řešení problematiky registrací ojetých aut.

Dovozci tvrdí, že ministerstvo dopravy samo určilo personální složení skupiny, a proto nezúčastnili ani první schůzky a místo toho ohlásili blokádu.

Ze stejného důvodu se zasedání své skupiny, zabývající se systémem zkoušek v autoškolách, odmítá účastnit i asociace autoškol.

Nad Prahou bude létát policejní vrtulník
Kvůli blokádě bude podle mluvčí pražské policie Evy Brožové nasazen zvýšený počet policistů. "Policie připravena je, i když o akci nedostala žádnou oficiální zprávu," řekla iDNES Brožová.

Strážci pořádku budou podle ní vše dokumentovat a přestupky řešit buď přímo na místě třeba i pokutami, nebo ve správním řízení.

"Při akci využijeme i vrtulník," poznamenala mluvčí. Podle ní bude za přestupek považována i záměrně pomalá jízda účastníků blokády.

Ministr kvůli blokádě zrušil svůj program
Ministr dopravy Jaromír Schling kvůli středeční blokádě zrušil svou plánovanou cestu do Nizozemska.

V Rotterdamu se měl účastnit Pan-evropské konference o vnitrozemské vodní plavbě. Ministr měl navíc v Haagu podepsat dohody se zástupci slovenské vlády o vnitrozemské plavbě.

"Je to tak, neodcestuje. Dá se říci, že kvůli blokádě zrušil svou služební cestu," řekla iDNES mluvčí ministerstva Ludmila Roubcová.

Schling: Nebudeme hájit zájmy zlodějů
Demonstraci dovozců ojetin a zástupců autoškol plánovanou na středu by podle ministra Schlinga měla řešit právě policie.

"Nebudeme hájit zájmy dovozců kradených automobilů, těch, kteří okrádají stát na celních poplatcích a na daních tím, že deklarují nesmyslně nízké ceny dovážených vozidel. Nebudeme hájit zájmy těch, kteří chtějí rozdávat řidičské průkazy jen tak pro nic za nic," prohlásil Schling.

Podle šéfa Asociace autoškol Bedřicha Lišky je ze Schlingova vyjádření vidět, jak stále svaluje svoji vinu někam jinam. "Musí si uvědomit, že jsou tady celnice, které mají za úkol zjistit, zda jsou auta kradená," říká Liška.

"Auta schvalují okresní úřady, na které tuto pravomoc převedlo ministerstvo dopravy. Pokud jde o autoškoly a vydávání průkazů: komisaři, kteří dohlížejí na zkoušky jsou přeci také v pravomoci ministerstva dopravy. Je to věc pana Sclinga," dodal Liška.

Autoškoly zlevňují, nemají žáky

Blokáda skončila po deseti hodinách

Dovozcům a zástupcům autoškol jde o existenci
Dovozci ojetých automobilů a zástupci autoškol, kteří hodlají ve středu 5. září na protest proti některým zákonům resortu dopravy zablokovat příjezdové cesty do Prahy, mají v plánu opět neprodyšně uzavřít okolí budovy ministerstva.

"Dávno už nejde jen o špatné testy pro autoškoly. Jde o naše existeční podmínky," řekl iDNES Bedřich Liška z asociace autoškol. Podle Lišky nelze odhadnout, kolik automobilů se blokád zúčastní. "Není to už jen o dvou asociacích. Přidávají se k nám i servisy, které dělají pohony na LPG, nebo zástupci stanic technické kontroly," poznamenal.

Motoristé chtějí u Prahy vytvořit takzvanou hvězdicovou blokádu. "Sejdeme se před Prahou a poté chceme ucpat Prahu ze šesti hlavních směrů," říká Liška. Auta se pak mají krokem přesunout k budově ministerstva.

Schling nic nedělá, říká Liška
Situace na ministerstvu, které podle asociace a dovozců vydává jeden špatný zákon za druhým, je podle Lišky neúnosná. Ministerstvo podle něj například připravuje normu, která nařizuje přihlášení svého "vozidla" i majitelům sekaček na trávu.

Své rozhodnutí o zablokování Prahy hodlají dovozci ojetin a autoškol přehodnotit jedině když budou odvoláni ministr Jaromír Schling, jeho náměstek Karel Holl a ředitel odboru schvalování vozidel Jiří Konečný.

"Pomoci může jedině odvolaní těch tří. Za rok, který zbývá do voleb, by se dalo ještě leccos stihnout. Ministr Schling nic nedělá, jenom každého napadá. Na ministerstvu se dohazují kšefty kamarádům. Měli by přestat krást a dát peníze tam, kam mají," dodal Liška.

Asociace a dovozci již ministerstvo blokovali
Na protest proti zákonům, které jim údajně znemožňují práci, blokovali dovozci ojetin a zástupci autoškol deset hodin ministerstvo dopravy 20. srpna.

Demonstraci, při které blokovali ministerstvo dopravy, ukončili zástupci autoškol a autodopravců až po slibu, že se s nimi sejde předseda vlády.

Účastníci protestu požadovali kromě jiného hlavu ministra dopravy Jaromíra Schlinga či odstoupení ředitele odboru schvalování vozidel Jiřího Konečného, který je zodpovědný za nové testy pro autoškoly. Požadavkem jestli má být ministr Schling 1. září bez práce si dovozci ojetin už nejsou tak jistí.

Požadavky dovozců a autoškol

Sdružení drobných dovozců a prodejců aut nesouhlasí se zákonem o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích, který platí od 1. července. Zákon neměl celých 58 dnů žádnou prováděcí vyhlášku, ta spatřila světlo světa až 27. srpna.

Nelíbí se jim především systém přihlašování ojetých vozidel ze zahraničí do provozu, který platí od poloviny roku.

Asociace autoškol ČR upozorňuje na nevyjasněné podmínky pro získání řidičských průkazů a kritizuje chyby v nových testech. Její zástupci požadují vypracování jednoznačných směrnic k zákonu o autoškolách.

Asociace chce změnit testy pro řidiče, protože jsou podle ní zavádějící a umožňují podvody.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Další z rubriky

Po střetu s pluhem zemřel v Rokytnici chodec, ve sněhu uvázly kamiony

Kamiony zápasily se sněhem na Albrechtickém kopci.

Sněžení komplikovalo od pátečního rána dopravu v Libereckém kraji. Příjezdy do větších měst i průmyslových zón...

Činnost NBÚ bude kontrolovat Rozner. Je to slušný člověk, hájí ho SPD

Poslanec Miloslav Rozner (SPD)

Předsedou sněmovní komise pro kontrolu činnosti Národního bezpečnostního úřadu se stal poslanec hnutí Svoboda a přímá...

VIDEO: Kus staré dlažby na novém chodníku s cyklostezkou udivuje Přerov

V přerovské ulici Velká Dlážka zůstal po opravě třináct metrů dlouhý původní...

Údiv i všelijaké narážky vyvolává nyní v Přerově několikametrový úsek ulice Velká Dlážka. Nově předlážděný chodník s...

Skoncujte s iluzí dokonalých Vánoc
Skoncujte s iluzí dokonalých Vánoc

Padající stromeček a nekončící úklid. I takové jsou Vánoce.Najdete na iDNES.cz