Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Schling: Budu jednat, když ukončí blokády

  15:56aktualizováno  15:56
Ministr dopravy Jaromír Schling svůj názor ani během druhého dne protestů nezměnil. "Hodnotím to stále stejně. Je to způsob protestu, se kterým nemohu souhlasit," řekl v rozhovoru s novináři. Podotýká, že blokáda byla navíc zahájena, aniž by začala nějaká jednání, respektive byly porušeny dohody od předsedy vlády.

Vy říkáte "nebyly dodrženy dohody, my jsme nabídli jednání". Na druhé straně dovozci a autoškoly říkají "skupiny začaly pracovat bez nás, nebyli jsme pozváni a ministr nám řekl, kdo bude v těch skupinách od nás".
Samozřejmě, že to není pravda. My jsme je pozvali, pan Slawisch jasně odmítl. Existuje myslím i dopis, že účast odmítá. Já neustále od minulé středy říkám: prosím vás přijdťe, pojďte pracovat, -  a oni místo toho blokují. O žádný kontakt se mnou se nepokusili, s výjimkou pana Lišky. Musím k jeho cti říct, že ještě než blokáda začala, poslal mi dopis, docela slušný, na který jsem mu obratem odpověděl. Sdělil jsem mu, že bez jakýchkoli předběžných podmínek je možné, aby se jednání zúčastnili.

Průběh čtvrtečního protestu - on-line reportáž

Podívejte se na fotografie a poslechněte si vyjádření k blokádám

Budete se dohadovat se vzbouřenci o lidech, kteří v komisích zasednou?
Jsem ochoten v komisích diskutovat o čemkoli, jakmile do nich začnou chodit.

Jste připraven přijmout jejich návrhy na složení komisí?
Z jejich strany samozřejmě, nám je to jedno.

Co si slibujete od jednání ve sněmovně?
Myslím si, že mezi demonstrujícími už začíná převládat pochopení, že podlehli určitým dezinformacím, že to není tak, jak se jim říkalo. Pokud to pochopí a ukončí blokády, můžeme kdykoli začít jednat. Jedna z těch pracovních skupin, která řeší otázky související s registrací ojetých vozidel zasedá už v pátek ráno. Tam pan Slawisch může být a uplatňovat své názory. Nebo i další lidé, které s sebou přivede.

Odstoupíte?
Po několikáté opakuji, že nemám nejmenší důvod. Náš úřad zvládl ohromné množství práce a ve spolupráci s dalšími, především ministerstvem vnitra, jsme v zájmu občanů dokázali realizovat převod dopravně správních agend ministerstva vnitra a policie na ministerstvo dopravy a okresní úřady. Lidé na okresních úřadech dělají obrovské množství práce a kritika, která se objevuje ve sdělovacích prostředcích je velmi nespravedlivá.

Nakolik si myslíte, že v dalších jednáních bude převažovat politika nad věcnými argumenty?
Myslím, že politika skončí ve chvíli, kdy zmizí protestující z ulic a já bych byl jen rád, aby to bylo co nejdříve. Abychom mohli řešit problémy, například výklad některých ustanovení zákona, který opravdu nemusí být pro každého jasný. A proto také pracovní skupina už svolala školení pracovníků okresních úřadů a stanic technické kontroly a 11. září v Pardubicích se výklad bude sjednocovat. V pátek bude pracovní skupina sjednocovat detailní podobu podkladů.

Není 11. září pozdě, když zákon platí od 1. července?
Není pozdě, protože problémy se ukazují postupně. Jedna věc je text zákona, druhá věc je text vyhlášky, třetí věc je, jak to kdo chápe. Nezapomeňme, že mnoho z lidí, kteří vykonávají příslušné činnosti na okresních úřadech dělali donedávna něco jiného. I pro policisty, kteří přešli do civilu, je to mnohem těžší, protože pracují s novou právní úpravou. Musím říci, že pro občany je mnohem lepší, než byla ta stará.

Předseda ODS Klaus prohlásil, že jednání jsou už politická, protože je to politický problém. "Odmítáme slovo chátra vyslovené z vlády a aroganci ministra a jeho úředníků, odmítáme komplikace způsobené vyhláškami, které překračují schválené zákony," prohlásil. Co vy na to?
Je to prohlášení předsedy sněmovny. Jako opoziční politik nemůže vládu chválit, ale já si nejsem vědom jediného slova, jediné věty, o které by se dalo tvrdit, že byla arogantní vůči protestujícím. Já tvrdím, že je to z jejich strany nějaké nepochopení.

A je nepochopení i to, že jste protestující označil za dovozce kradených aut a padělatele řidičských průkazů?
To není pravda, já jsem nikoho takto neoznačil. Já jsem jenom prohlásil - a za tím si samozřejmě stojím -, že tato vláda a toto ministerstvo nebude nikdy hájit zájmy dovozců nebo obchodníků s kradenými auty a nebo těch, kteří chtějí rozdávat zadarmo řidičské průkazy.

Řekl jste to ale v souvislosti s blokádou.
Ano, ale já jsem tím opravdu nikoho konkrétního neoznačil.

Takže ti lidé, co jsou venku, to nejsou oni?
To já nevím. V každé profesní skupině jsou lidé slušní, a těch je většina, a v každé se najdou takoví, kteří slušní nejsou. Tak to přeci je.

Neobáváte se, že tato kauza a váš postoj k ní ohrozí postavení ČSSD před volbami? 
Já si myslím, že většina veřejnosti, v jejímž zájmu se snažíme tyto věci řešit, je na naší straně a všechny reakce, které dostáváme, k tomu naznačují. Setkávám se i s mnoha profesními skupinami, například se Svazem průmyslu a dopravy a nacházím u nich jednoznačnou podporu pro náš postup.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Po střetu s pluhem zemřel v Rokytnici chodec, ve sněhu uvázly kamiony

Kamiony zápasily se sněhem na Albrechtickém kopci.

Sněžení komplikovalo od pátečního rána dopravu v Libereckém kraji. Příjezdy do větších měst i průmyslových zón...

VIDEO: Kus staré dlažby na novém chodníku s cyklostezkou udivuje Přerov

V přerovské ulici Velká Dlážka zůstal po opravě třináct metrů dlouhý původní...

Údiv i všelijaké narážky vyvolává nyní v Přerově několikametrový úsek ulice Velká Dlážka. Nově předlážděný chodník s...

Poslanci nezvolili Ondráčka do čela komise pro GIBS, chybělo mu 9 hlasů

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček při jednání sněmovny (25. září 2014)

Poslanci nezvolili komunistického poslance Zdeňka Ondráčka do čela komise pro kontrolu Generální inspekci...Najdete na iDNES.cz