Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Schindler na seznamu slavných nebude

  22:44aktualizováno  22:44
Jméno německého rodáka ze Svitav Oskara Schindlera, který zachránil 1200 Židů před smrtí v koncentračních táborech, na seznamu slavných rodáků a osobností Pardubického kraje nebude. Soupis slavných jmen schválilo ve čtvrtek čtyřiatřicet krajských zastupitelů ze čtyřiceti přítomných. „Výčet slavných rodáků je jakousi obdobou čestného občanství a zdrojem přirozené regionální hrdosti,“ uvedl napjatě sledované hlasování hejtman Roman Línek a nepřímo tak naznačil, proč kraj Schindlera na seznamu nechce. „Kontroverzní osobnosti by tu v prvních letech neměly být,“ dodal.

Když krajská rada zařadila na konci loňského roku Schindlera na seznam poprvé, proti návrhu se ostře ohradili komunisté a donutili radní, aby seznam přepracovali. Podruhé už radní odvahu k prosazení Schindlera nenašli a před čtvrtečním hlasováním zastupitelům navrhli, aby ho na seznam slavných rodáků vůbec nezařadili.

Jediný, kdo se za Schindlera veřejně postavil, byl Vít Vavřina ze Sdružení pro Pardubický kraj, který hlasoval proti předloženému návrhu. „Chtěl jsem, aby se o každém navrhovaném jménu hlasovalo zvlášť a samozřejmě bych byl pro zařazení Oskara Schindlera na seznam. Proto jsem také s předloženým návrhem nesouhlasil.“ O něco opatrnějších bylo dalších pět zastupitelů, kteří se hlasování zdrželi.

Ačkoli někteří radní i zastupitelé změnili za pouhé dva měsíce, které mezi oběma rozhodováními uplynuly, svůj názor na Schindlera zcela zásadně, nikdo ke střídavému navrhování a zamítnutí ve vyhlášené rozpravě nepromluvil.

„Snažil jsem se slova v úvodním projevu volit tak, aby případná diskuse byla minimální. Že nakonec nebyla žádná, mě příjemně překvapilo,“ přiznal po hlasování hejtman.

Ředitelku Městského muzea a galerie ve Svitavách Blanku Čuhelovou, která návrh Schindlera na seznam zařadit iniciovala a rozhodování zastupitelů přihlížela, rychlé hlasování zaskočilo. „Kdybych to tušila, vůbec bych do Pardubic nejela. Byla jsem připravená zodpovědět všechny případné dotazy,“ řekla Čuhelová.

Ředitelce se nelíbil ani hejtmanův proslov, kterým hlasování uvedl. „Srovnávat slavné rodáky s čestnými občany je účelově zvolená formulace. Že je Schindler slavný rodák, dokazuje například to, že kvůli němu jezdí do Svitav Židé ze Spojených států, Velké Británie nebo z Francie. Bohužel se ale znovu ukázalo, jak náš region doplácí na svou německou historii.“

Čuhelová dále uvedla, že když se Schindler v roce 1908 ve Svitavách narodil, žilo ve městě devět tisíc Němců, ale jen sto dvacet tři Čechů. „Jeho členství v nacistické straně NSDAP, které je mu často vyčítané, nebylo v té době mezi německými obyvateli nijak neobvyklé. Lze to přirovnat k tomu, jak později Češi vstupovali do komunistické strany,“ tvrdí Čuhelová.

Protože kraj chce seznam slavných rodáků každý rok aktualizovat, je Čuhelová odhodlaná navrhnout Schindlera znovu. „Kraj ale musí konečně zveřejnit jasnou definici, jak si slavnou osobnost představuje,“ upozorňuje ředitelka muzea.

Zatímco kraj Oskara Schindlera jako slavného rodáka neuznal, ve Svitavách má jako zachránce dvanácti set Židů ve druhé světové válce dvě pamětní desky.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Kvůli mohelnickému klubu se rozhořela špinavá válka o čistý fotbal

Pohled na tribunu stadionu fotbalového klubu FK Mohelnice.

Zvláštní vývoj nabrala kauza FK Mohelnice. Kvůli čínskému investorovi na klub padlo podezření z napojení na sázkařskou...

Dozorce dostal za smrt vězně půlroční podmínku. S trestem nesouhlasí

(ilustrační snímek)

Dozorci, který čelí obžalobě kvůli úmrtí vězně po nesprávném podání metadonu, uložil soud trestním příkazem půlroční...

Solení D8 v Českém středohoří řeší soud, žalobu podal ústecký spolek

Ilustrační snímek.

Tuny posypové soli mohou ohrozit život v potocích a kontaminovat podzemní vody v okolí dálnice D8, která prochází...

Najdete na iDNES.cz