Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Scheffer: Nesmíme se bát terorismu

  11:10aktualizováno  11:10
Nový generální tajemník NATO, Jaap de Hoop Scheffer, se zítra zastaví v Praze, jen pár dní po pětiletém výročí vstupu země do NATO. Na srdci má však spíš budoucnost, obzvlášť po útocích v Madridu. Chce, aby NATO hrálo silnější roli v boji západního světa proti terorismu.

Jak změní Madrid aktivity NATO? Budete aktivnější v boji proti terorismu?
Nejdřív bych rád řekl, že sdílím šok a zděšení všech v souvislosti s vražedným aktem terorismu. NATO bude dál asistovat v boji proti terorismu. Protože demokracie se nesmí nikdy podřídit terorismu. Už jsme aktivní v Afghánistánu, kde se snažíme přivést zemi k bezpečnosti a stabilitě, aby se opět nestala útočištěm terorismu. NATO vede spoustu operací, máme teroristickou jednotku tady v centrále. Takže budeme dělat dál to, co už jsme dělali, ale s daleko větší razancí.

Co konkrétně budete dělat víc?
Například v Afghánistánu chceme jít i do dalších oblastí kromě Kábulu. A také chceme víc spolupracovat s EU a dalšími institucemi.

Co si myslíte o tom, že nová španělská vláda se rozhodla stáhnout své jednotky z Iráku?
To je na každé vládě. A já mohu jen říct, že doufám, že vzhledem k tomu, že se bude předávat moc v Iráku 1. července, se Španělsko rozhodne pokračovat.

Evropská unie teď vymýšlí nové akční plány, jak s terorismem bojovat. Co byste jí poradil?
Unie je dost schopná na to, aby si to rozhodla sama, a určitě nečeká na radu z NATO. Ale co mohu říci, je, že doufám, že EU a NATO budou mít co nejtěsnější spolupráci v boji proti terorismu. To je životně důležité a každý má svou vlastní odpovědnost. Je to ohromný nepřítel, kterého nemůžeme nikdy podceňovat, a demokracie by se mu nikdy neměly podřídit.

Politika EU by však neměla NATO duplikovat, měla by být komplementární. Všichni jsme se poučili loni. Protože pokud by chtěla Evropská unie směřovat proti USA nebo NATO, tak už víme z loňského roku, že výsledkem byla roztříštěná Evropa. A já doufám, že země jako České republika budou bránit transatlantické spojenectví. Protože je to unikátní organizace, která existuje, aby bránila bezpečnost a svobodu, ale zároveň se bude účastnit aktivně v evropské debatě, protože Evropa potřebuje víc obrany.

Jak vidíte roli České republiky v boji proti terorismu?
Já doufám, že Česká republika se bude moci účastnit. Vím, že toho je schopna, už v minulosti se podobných akcí účastnila. Takže během své návštěvy v Praze se o Afghánistánu určitě zmíním. Je dobře, že Česko si našlo svoji specializaci, protichemická jednotka je velmi dobrý příklad. A mělo by se v tom pokračovat
razantně. Potřebujeme v NATO síly, které se dají nasadit rychle a snadno i na veliké vzdálenosti. Rozpočty často nejsou dostatečné, ale také je důležité soustředit se na to, jak rychlé a jak použitelné síly jsou.

A dovedete si představit, v jaké další oblasti by se ČR měla angažovat?
To bude součástí diskusí s NATO. Jako byla třeba ona nemocnice. Je to velká škoda, že jste tuto jednotku stáhli, to je mi moc líto. A doufám, že v budoucnosti bude Česká republika hrát znovu roli v této oblasti. Operace NATO jsou prostě rizikové a občas nebezpečné. Ale to by nemělo vést k názoru, že spojenci nebudou schopni a připraveni se nebezpečí postavit a že by byli schopni provádět jen nebojové operace. NATO není Evropská unie, občas se musí účastnit komplikovaných a nebezpečných operací a já doufám, že všichni členové jsou připraveni a ochotni se účastnit.

Jaké stíhačky by si Česko mělo pořídit?
Já vám určitě radit nebudu. Česká vláda by si měla vybrat stíhačky podle sebe, ale měly by odpovídat standardům NATO, to je samozřejmé. Nebudu vám radit, ať si koupíte použité migy od Rusů. Ale hlavně ať něco koupíte.

Už jste ve své funkci dva měsíce. Co se vám líbí? A co ne?
Musím říct, že mám svou práci velice rád a fascinuje mě. Fascinuje mě vidět a navštěvovat všechny členské země, všech 26. Jet na jednání do Ruska, s kterým potřebujeme silné partnerství. A vidět ten proces transformace NATO. Kdo by kdy tušil, že NATO bude v Afghánistánu. Že by mohlo hrát roli v Iráku. A kdo ví, co bude v příštích letech. Nevýhoda je, že moc nevidím svou ženu. Mám omezený čas na své záliby, jako chození do kina a běhání, ale jinak je to fascinující práce.

Jaká je vaše vize budoucnosti NATO?
Jedna řečnická otázka. Napadla mě, když jsem stál vedle památníku genocidy ve Rwandě. Kdyby Africe hrozila genocida a tato krize by se řešila u stolu NATO, řeklo by NATO ne? My nepomůžeme zabránit genocidě? To si nedovedu představit.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Uchazeči o Hrad mají obavy z terorismu, někteří by znovu zavedli vojnu

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Především o obraně, bezpečnosti a zahraniční politice debatovalo v úterý večer osm kandidátů na českého prezidenta v...

Prezidentští kandidáti v debatě „plavali“ v jednoduchém kvízu o obraně

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Kolik má česká armáda profesionálních vojáků, jaký je roční rozpočet na obranu nebo která země vstoupila do NATO jako...

Česko je pod palbou, ale nikdo proti nepříteli nebojuje, varuje Gabal

Ivan Gabal, volební lídr KDU-ČSL ve Středočeském kraji

Patří mezi nejvýznamnější osobnosti české bezpečnostní komunity. Po čtyřech letech jako poslanec skončil. Dveře do...Najdete na iDNES.cz