Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Scheffer kritizoval kosovské vedení

  6:20aktualizováno  6:20
Generální tajemník NATO ostře kritizoval kosovské vedení, že nevyvodilo odpovědnost za nedávné nepokoje, které byly nejhorší vlnou etnického násilí za posledních pět let. Jaap de Hoop Scheffer a další představitelé aliance zavítali do provincie měsíc po nepokojích.
Útoky albánských extremistů vůči srbské menšině si tehdy vyžádaly devatenáct lidských životů a devět stovek zraněných.

Podle Scheffera musí kosovskoalbánské vedení důrazně odsoudit násilí a zajistit, aby se podobné věci již neopakovaly. "Obávám se, že toto vedení oklamalo Kosovo, oklamalo i mezinárodní společenství. Nestačí prostě začít opravovat vypálené domy. Nelze jen vyčkávat, co se stane," řekl Scheffer.

Albánské předáky v Kosovu kritizovali i další mezinárodní činitelé za to, že přímo neodsoudili útoky na Srby, na jejich kostely a jejich majetek. Po násilí v polovině března, které bylo podle dnešní zprávy OBSE řízeno albánskými extremisty, se dalo na útěk 4000 Srbů, osm stovek srbských domů a 29 pravoslavných kostelů bylo vypáleno.

Události zasadily vážnou ránu mezinárodnímu úsilí o usmíření etnicky rozdělené provincie, která je od roku 1999 pod správou OSN. Ukázaly, jak hluboká je nenávist mezi většinovým albánským obyvatelstvem, které žádá nezávislost Kosova, a srbskou menšinou požadující setrvání provincie jako součásti Srbska a Černé Hory.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Vojenský výcvik podstoupí 500 nováčků. Armáda chce tempo náboru udržet

Ve Vyškově ukončilo šestitýdenní výcvik 67 nových příslušníků Aktivních záloh

K základnímu vojenskému výcviku nastoupilo v úterý ve Vyškově 500 nováčků. Armáda loni přijala podle plánu přes 2 000...

Mariňáci experimentují s drony z 3D tiskáren. Vytisknou je přímo v misi

Dron z 3D tiskárny určený pro americkou armádu

Jednotka na bojišti potřebuje pro průzkum okolí malý dron. Zavolá na základnu, zadá parametry, jaké by měl mít a do 24...

Poplach pro stíhače. Britové a Belgičani startovali k ruským bombardérům

Ruské bombardéry Tu-160 v mezinárodním vzdušném prostoru směřovaly k...

Dvojice blížících se ruských strategických bombardérů Tu-160 „Blackjack“ v pondělí dopoledne zalarmovala britské...

Najdete na iDNES.cz