Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sbírky se asi do muzea nevrátí

  0:01aktualizováno  0:01
Naděje, že vydrancované sbírky iráckého Národního muzea se opět ocitnou ve skleněných vitrínách a budou přístupné veřejnosti a badatelům, je velmi slabá. Experti soudí, že část sbírek, která nebyla přímo zničena, zmizí na bezedném a lukrativním černém trhu se starožitnostmi.

Nynější situaci v bagdádském muzeu, které shromažďovalo archeologické památky tisícileté historie Mezopotámie, odborníci přirovnávají ke zničení knihovny v Alexandrii v pátém století či k vydrancování Bagdádu mongolskými hordami v roce 1258.

Ale ani teď, týden poté, co bylo muzeum vyrabováno, není jasné, co všechno z něj vlastně zmizelo. Zatím jsou k dispozici jen odhady a ty mluví o tom, že jen v tomto muzeu jde nejméně o sto tisíc ukradených či zničených objektů.

Odborníci se zmiňují například o hliněných tabulkách k Chammurabiho zákoníku z 18. století před naším letopočtem, o čtyři tisíce let staré bronzové hlavě akkadského krále, zlatých pohárech, impozantních starověkých sochách a vzácných starých rukopisech.

Přitom prvním krokem k zamezení dalších nevyčíslitelných ztrát je zjistit, co skutečně bylo ukradeno, aby se po objektech mohlo začít celosvětově pátrat. Je velmi podezřelé, že při drancování bylo z velké části zničeno i dokumentační a inventární středisko muzea, což řadu expertů vede k závěru, že šlo o superloupež na objednávku.

Kromě toho záběry britské televize ukázaly, že dveře trezorů, z nichž zmizely poklady mezopotámských kultur, byly zcela neporušené. Pomohl lupičům, dobrovolně či nedobrovolně, někdo z pracovníků muzea?

Loupež na zakázku?
"To vše by mohlo naznačovat, že se jednalo o organizovanou loupež," citovala agentura AP Neila Brodieho z Ústavu pro archeologický výzkum v Cambridgi. "Zničení dokumentace ztíží identifikaci předmětů a jejich možné navrácení."

Za ukradené objekty na černém trhu se starožitnostmi a archeologickými artefakty přitom mohou překupníci získat neuvěřitelně vysoké částky. Je nemálo soukromých sběratelů ve Spojených státech, Japonsku či v Evropě, kteří za ně budou tuto cenu ochotni zaplatit, a to i přesto, že se těmito exponáty stěží budou moci veřejně pochlubit.

Je to vždy jen záležitost poptávky a nabídky a zdá se, že zájem o "zboží" z této oblasti neustále převyšuje nabídku. Sítě organizovaného zločinu se starožitnostmi jsou mnohdy také propojeny s neprůhledným světem obchodu s narkotiky. Ty nejskromnější odhady o finančním rozsahu tohoto nezákonného trhu se starožitnostmi se zmiňují o čtyřech až pěti miliardách dolarů ročně.

Je kromě toho pro tento druh zboží typické, že se propašuje přes hranice a prochází tolika rukama prostředníků, že než se dostane k bohatým kupcům či aukcionářům v rozvinutých zemích, je jeho původ dokonale zamlžen.

Navíc moderní technologie přinesly organizovanému zločinu další výhody. Internet jim poskytuje oficiálně velmi těžko kontrolované fórum, kde mohou nakradené artefakty nabízet v nelegálních aukcích, stejně jako důmyslné přístroje, které jim umožňují nalézt a vydrancovat archeologická naleziště. Svědčí o tom bohatý seznam vyloupených nalezišť v Asii, Africe, v Americe, ale i krádeže starožitností v Evropě.

Už před nynější válkou tento obchod v Iráku kvetl a ze země mizely tisíce starověkých artefaktů, které své kupce našly v zahraničí. Jen za první války v Perském zálivu prý bylo ukradeno na 4000 předmětů. Po internetu, ale i mezi odborníky kolují pověsti, že některé z ukradených předmětů se již vynořily na Západě.

Šance, že do bagdádského muzea se uloupené artefakty jednou vrátí, příliš velká není. "Je naopak velmi pravděpodobné, že předměty zmizí v soukromých sbírkách mimo Irák," soudí profesor Walter Sommerfeld z univerzity v německém Marburgu. 

Autoři:


ZPRÁVY: "Nejste zimní vláda." Zeman dá Babišovi případně i druhou šanciHlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Naše česká Kanada. Jak starosta řádil, lhal a měl podporu

Torontský starosta Rob Ford se přiznal, že v minulosti kouřil crack.

Škromach oceňoval konspirační teorie. Srovnání: česká politika a starosta Toronta, který kouří crack, lže a pije. Boj...

ZÁPISNÍK: Troubové a hněv. ČSSD, ani Zeman nechápou míru vzteku v zemi

Sjezd ČSSD v Brně - (zleva) brněnský primátor Roman Onderka, jihomoravský hejtman a kandidát na předsedu ČSSD Michal Hašek a Zdeněk Škromach (18. března 2011)

Soutěž o nejpitomější výmluvu v sociální demokracii. Podlehl Zeman přesvědčení o neomylnosti? Babiš jde nahoru. To jsou...

ZÁPISNÍK. Miss America a vůdkyně Bobo. Papež poskytl interview

Miss America 2014 Nina Davuluri. Někteří Američané ji šmahem odsoudili jako...

Hrozné, Miss America je mohemedánka. Pinožení u klausistů. Proč na rozdíl od Němců odsuzujeme velkou koalici. Rozhovor...Najdete na iDNES.cz