Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sbírka iDNES.cz skončila. Mirce i dalším přišlo 300 000

  11:54aktualizováno  11:54
V prosinci vyhlásila redakce iDNES.cz Sbírku pro Mirku. Její výtěžek měl pomoci mladé vozíčkářce zaplatit nutnou non-stop asistenci. Mirčin příběh čtenáře strhl natolik, že během šesti týdnů poslali na konto téměř 300 tisíc korun. Pomohli tak i dalším sedmi handicapovaným lidem.

Mirčin příběh strhl čtenáře. Peníze ze sbírky pomohly i dalším.


Děkujeme. Poslali jste 297 870 korun

O půlnoci 31. ledna se uzavřela Sbírka pro Mirku. Na kontě je 297 870 korun. Mirka z ní už dostala 120 tisíc korun na asistentku, zbytek peněz pomůže sedmi dalším handicapovaným lidem. Jeden si koupí speciální vozík, pět dalších získá příspěvek na notebook, poslední dostane na mechanický vozík menší příspěvek.

Sbírku redakce ve spolupráci s nadací Konto Bariéry odstartovala v prosinci příběhem Mirky Škampové.

Dnes šestadvacetiletá studentka je od čtrnácti let zcela upoutána na vozík. Ochrnula po jednom nešťastném skoku do mělkého bazénu. I v těch nejzákladnějších potřebách je odkázána na cizí pomoc.

Čtenáři se rozhodli Mirce pomoci a alespoň na čas jí usnadnit život. Během prvních dní sbírky poslali 120 tisíc korun. Peníze Mirce pomohou na rok zaplatit celodenní asistenci, bez níž se neobejde, pokud chce žít a studovat v Praze a osamostatnit se od rodičů.

popisek Pomohli jste Mirce
Chybný skok jí změnil život

Čtenáři posílali peníze dál. A pomohli tak dalším lidem. Za 91 274 korun si koupí speciální sportovní vozík třiadvacetiletý sportovec-vozíčkář Zbyněk Sýkora.

Když mu bylo sedmnáct, nedal jeho motorce přednost náklaďák. Od nehody je ochrnutý, ale nevzdává se. Hraje vozíčkářskou florbalovou ligu a stabilní sportovní vozík mu pomůže se v jeho oblíbené disciplíně lépe uplatnit. - více zde

Notebooky proti handicapu
Díky sbírce dostane také pět handicapovaných lidí příspěvek na koupi notebooku. Počítač každému z nich usnadní práci nebo studium.

Devatenáctiletý Jan Bouma ze Sedlčan, který je po mozkové obrně, dostane na notebook 30 tisíc korun. Jeho maminka mu celý život dělá asistentku, díky její péči tak může studovat střední školu. Jan se věnuje počítačům, už teď spolupracuje s komerční firmou.

Na notebook dostane příspěvek 13 tisíc korun také Jiří Borovský, šestnáctiletý handicapovaný žák posledního ročníku základní školy v Českých Budějovicích.

Sedmnáct tisíc korun pomůže jednadvacetiletému Pavlu Šprachtovi, který je ve druhém ročníku obchodní akademie. Před pár lety ho srazilo auto. Pavel byl dlouhou dobu v kómatu. Jeho zdravotní stav se ale v poslední době výrazně zlepšil, pokračuje dokonce ve studiu.

Přenosný počítač je podle nadace Konta Bariéry také nezbytnou pomůckou pro devatenáctiletého Tomáše Krejcara z Jablonce nad Nisou. Může ho ovládat jen jednou rukou. Díky notebooku komunikuje, studuje, hraje šachy a učí se anglicky. Ze sbírky dostane 17 tisíc korun.

Menší příspěvek, tři tisíce korun, získá na svůj notebook třiatřicetiletá Ondřejka Šplíchalová. Navíc dostane 11500 korun z projektu Počítače proti bariérám.

Vozík pomůže školákovi
Zbývá 6596 korun. Jako příspěvek na mechanický invalidní vozík je dostane prvňáček Martin z Telče. Dosud musí jezdit v kočárku, vozíček mu pomůže k větší samostatnosti. Na jeho celkovou cenu se "složí" jeho rodiče s VZP a Kontem Bariéry.

"Děkuji za nadaci všem lidem, kteří do Sbírky pro Mirku přispěli. Peníze jdou skutečně lidem, kteří pomoc potřebují," garantuje šéfka Konta Bariéry Jiřina Jirků.

Redakce iDNES.cz a nadace Konto Bariéry děkují všem dárcům za pomoc.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Zákulisí sněmu SPD: zákaz natáčení a vyptávání. A na záchod s ochrankou

Celostátní konference hnutí SPD (9.12.2017).

Žádná záznamová zařízení, zákaz natáčení a dozor přísné ochranky. Tak z pohledu novináře vypadala celostátní konference...

Pošvářová dostala cenu za odvahu, protikorupční fond ocenil i Čecha a Romeu

Miloslava Pošvářová

Někdejší kontrolorka kvality Ředitelství silnic a dálnic Miloslava Pošvářová dlouhodobě upozorňuje na nešvary při...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra hned dvou krajských měst v ČR letos zdobí jehličnany, které rodiče zasadili na počest narození svých synů....

Vánoce potomků slavných: Žádné dárky i vila za miliony
Vánoce potomků slavných: Žádné dárky i vila za miliony

Jak vypadají Vánoce slavných? Někteří dodržují tradiční zvyky, jiní si svátek uzpůsobí podle sebe.Najdete na iDNES.cz