Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sazka přerušila stavbu haly

  19:39aktualizováno  19:39
Libeň - Společnost Sazka dočasně zastavila veškeré práce na stavbě haly v Praze 9. V ní se má v roce 2004 konat mistrovství světa v ledním hokeji. Důvodem je postup nynějšího vlastníka pozemků, akciové společnosti Quonex Real. Podle zástupců Sazky a její dceřinné společnosti Bestsport zásadním způsobem porušila podmínky smlouvy o budoucí kupní smlouvě.
Umístění hokejové haly

Umístění hokejové haly v Praze 9 na leteckém snímku. (27. listopadu 2001) | foto: Repro Sazka

"Dozvěděli jsme se, že s pozemky není všechno v pořádku," řekl po pondělním mimořádném zasedání představenstva Sazky její zástupce Josef Prouza.

Podle vyjádření Sazky spočívá porušení smlouvy v tom, že podle platných právních předpisů nesmí Quonex real, a.s. převádět své pozemky. Firma je totiž zatížena velkými dluhy. Soudní exekutorka už podnikla kroky k tomu, aby pozemky byly zařazeny do veřejné dražby. To vylučuje možnost uzavřít kupní smlouvu.

Tiskové prohlášení Sazky najdete zde.

Situaci je podle mluvčího Bestsportu Jana Valy třeba vyřešit v horizontu týdnů. Jinak bude ohrožen termín dokončení stavby.

V pražské Libni přitom před týdnem začala růst hrubá stavba hokejové haly. Dělníci dokončili základy. Po roce demoličních prací tak stavba poprvé rostla do výšky. Kdyby však sázkové kanceláře vypsaly kurz na to, zda moderní hala bude stát včas, neprohloupily by. Už teď se lidé sázejí: stihnou to, nebo ne?

Halda zeminy a vybetonovaná jáma v zemi přitahuje při cestách tramvají nebo vlakem jako magnet. Místo supermoderní arény Sazky zatím cestující okukují pouze rozsáhlé staveniště, na němž se činí vysoké jeřáby.

Jiří Prchal z Hloubětína jezdí kolem staveniště do práce téměř každý den. "Zatím to vypadá, že jim pod rukama stavba rychle přibývá. Snad to tak vydrží. Už bych si sem docela rád zašel na hokej. Budu to tady mít blízko, jen se obávám, aby lístky pro mě nebyly moc drahé," podotkl.

Jak moc hluboko tady budou muset lidé sáhnout do peněženky, investor stavby - společnost Sazka - zatím neví. Kromě dubnového šampionátu také není zatím jistý žádný další program akcí, které by se měly v hale konat.

Už teď je jisté, že nejzajímavější sedadla budou o něco výš než nad úrovní ledu, kde budou moci lidé sledovat utkání přímo od baru. Takto bude moci hokej vychutnat až jeden a půl tisíce diváků. Podle Vladimíra Vokatého z hlavní projektantské firmy, jde o část speciálně šitou na míru tuzemským divákům, kteří rádi sledují hokej u piva v hospodě.

Nejdražší lístky budou ve spodní části na úrovni ledu, nejlevnější v nejvyšším patře nad zhruba sedmi desítkami sponzorských lóží.

Co čeká návštěvníky
"Prohlédli jsme si desítku stadionů v Evropě i Americe a vybrali jsme si od každého kousek. Stvořili jsme to, co se nám zdálo jako nejlepší. Hala bude výrazně multifunkční a podle toho, co říkají experti, by měla být i nejmodernější v Evropě," řekl jeden z tvůrců Vladimír Vokatý z trutnovského architektonického studia ATIP, které je hlavním projektantem arény.

Harmonogram stavby Sazky:

prosinec 2001 - podání žádosti o územní rozhodnutí
únor 2002
- zahájení demoličních prací v areálu bývalého ČKD - lokomotivka
červen 2002 - podání žádosti o stavební povolení
červenec 2003 - dokončení monolitické části výstavby
září 2003 - dokončení ocelové střešní konstrukce
březen 2004 - zahájení zkušebního provozu
duben 2004 - mistrovství světa v ledním hokeji

Hala má umožnit více než třicet různých scénářů využití interiéru. Celá stavba bude mít šest úrovní - první bude tvořit ledová plocha se zázemím, druhou divácké patro s restauracemi a prodejnami suvenýrů. Třetí patro nabídne klubová sedadla, čtvrté téměř šedesátku sponzorských lóží, páté další divácká sedadla a nejvyšší, šesté patro velín, spolu s novinářskými kabinami.

Kapacita bude záviset na konkrétním využití. Pro divadelní představení se počítá se třemi tisíci diváky, hokejové uspořádání pojme více než 16 diváků a koncert může navštívit až 20 tisíc lidí.

Součástí haly bude i Síň slávy, věnovaná největším osobnostem z historie českého sportu. Ta by měla být přístupná i pro turisty, kteří budou moci obdivovat sportovní legendy nejen s jejich životopisy, ale i osobními věcmi.

Kromě sportu předpokládá Sazka využití arény například pro koncerty, divadla a muzikály, konference, výstavy, veletrhy či módní přehlídky. Mohou se tu konat sportovní soutěže - od basketbalu přes badminton, box, gymnastiku, házenou, squash až po šerm či jezdectví.

Aréna není jedinou stavbou
V místě po bývalé továrně ČKD Lokomotiva vzniknou i menší sportoviště a tréninkové haly, obchody i hotel. Nejvíce podle Antonína Zelenky z firmy Bestsport, která stavbu zajišťuje, pokročily práce právě na velké aréně.

"Základová deska včetně plochy pod ledem je dokončena z pětadevadesáti procent," uvedl. Na polovině už stojí sloupy a obvodová stěna je zcela nebo zčásti dokončena ve třech ze šesti částí," řekl.

Kromě toho podle Zelenky končí veškeré bourací, sanační a asanační práce. "Zbývá dokončit demolice v prostoru budoucího parkoviště a hotelu," upřesnil Zelenka.

"Zahájeny byly i práce na dešťové a splaškové kanalizaci a na čerpací stanici drenážních podzemních vod. Dělníci zahájili práce i na izolaci a základové desce pod budoucí malou halou," dodal.

Celá hala má být dokončena tři týdny před hokejovým mistrovstvím, tedy v březnu příštího roku.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Pošvářová dostala cenu za odvahu, protikorupční fond ocenil i Čecha a Romeu

Miloslava Pošvářová

Někdejší kontrolorka kvality Ředitelství silnic a dálnic Miloslava Pošvářová dlouhodobě upozorňuje na nešvary při...

Prezidentští kandidáti se představují v Rozstřelu na iDNES.tv

Prezidentských voleb v lednu 2018 se zúčastní devět kandidátů.

V lednu 2018 budou voliči z devíti kandidátů přímo vybírat prezidenta republiky. První kolo se uskuteční 12. a 13....

Cyklisté v Praze blokovali ulici. Protestovali proti zákazu kol v centru

Cyklisté v Praze protestovali proti zákazu kol v centru metropole (11. prosince...

Cyklisté v pondělí v podvečer na několik minut zablokovali Křižovnickou ulici v první městské části. Protestovali tak...

Recept na sladký vánoční salám
Recept na sladký vánoční salám

Letos zkuste vánoční cukroví trochu jinakNajdete na iDNES.cz