OLYMPIJSKÝ VÍCEBOJ. Projekt pro základní školy nabízí motivaci ke sportu v...

OLYMPIJSKÝ VÍCEBOJ. Projekt pro základní školy nabízí motivaci ke sportu v podobě sportování s olympioniky i možnosti zjistit, pro jaký sport mají děti předpoklady. | foto: Český olympijský výbor/Ubald Rutar

Překvapivé výsledky novodobé spartakiády: lepší fyzičku mají děti z měst

  • 143
Ani víc možností k pohybu fyzičku dětí nezlepší. Vyplývá to z výsledků sportovního víceboje, kterého se na podzim loňského roku zúčastnily děti od prvních do devátých tříd ze základních škol po celé republice. Poněkud překvapivě ukázaly, že fyzicky zdatnější jsou děti z měst. Mají větší nabídku sportovních aktivit, vysvětlují odborníci.

Víc než padesát tisíc dětí porovnaly své síly v osmi disciplínách, které měly prověřit jejich sílu, rychlost, vytrvalost i hbitost v rámci Sazka Olympijského víceboje. Nejlépe dopadli žáci z Libereckého kraje, nejhůře z Plzeňského a Karlovarského. Čím jsou děti starší, tím se rozdíly mezi kraji zvyšují. Nejvíc se však projevil právě rozdíl mezi dětmi z velkých sídel a malých měst.

Výsledky žáků podle krajů

Liberecký - 407
Zlínský - 406
Praha - 402
Vysočina - 402
Pardubický - 401
Jihočeský - 401
Jihomoravský - 400
Moravskoslezský - 400
Královéhradecký - 400
Středočeský - 399
Ústecký - 398
Karlovarský - 396
Olomoucký - 396
Plzeňský – 391

Výsledné skóre v krajích je součtem tzv. T-bodů v jednotlivých disciplínách. Metodika T-bodů vychází z aritmetického průměru a ze směrodatné odchylky

„Ukázalo se, že neplatí léty zažitá pravda, podle které se děti na venkově a v malých městech více pohybují. Naopak, jejich průměrné výsledky jsou v porovnání s dětmi z velkých měst v testovaných disciplínách horší. Tuto tezi podporuje také analýza BMI, podle které je nejvyšší poměr hmotnosti vůči tělesné výšce u dětí v krajích, které ze srovnání pohybové zdatnosti vycházejí nejhůře,“ komentoval to Tomáš Perič, odborník na sport dětí z Fakulty tělesné výchovy a sportu UK.

Podle odborníků je vysvětlení v dostupnosti sportovišť a také finančních a sociálních možnostech rodin.

Výsledky také potvrdily, že některé disciplíny jdou lépe dívkám a jiné chlapcům. Dívky vynikaly v soutěžích, kde se prověřovala rovnováha a flexibilita, jako je postoj čápa či hluboký předklon, chlapci zase dominovali při běhu, hodu a skoku do dálky. U silové vytrvalosti, kterou symbolizují sedy lehy, byly mladší dívky lepší, v pozdějším věku je chlapci dohnali.

První srovnání od doby spartakiád

Testování probíhalo od října do prosince 2014 na vzorku 50 404 ze všech krajů. „Díky společnému projektu Sazky a Českého olympijského výboru vznikla unikátní analýza dat, která v Česku neproběhla více než čtvrt století - od doby spartakiád,“ uvedl Robert Chvátal, generální ředitel Sazky.

Děti soutěžily v disciplínách hluboký předklon (testuje flexibilitu), T-běh (hbitost), zkrácené sedy-lehy (silová vytrvalost), postoj čápa (rovnováha), sprint na 60 m (rychlost), běh na 500/1 000 m (vytrvalost), skok/trojskok do dálky z místa (výbušnost) a hod basketbalovým míčem (síla).

Analýza navazuje na srovnání výsledků dětí z loňského jara s výsledky dětí v letech 1997 až 2007. „Ty pro nás byly alarmující. Tentokrát jsme zašli ještě hlouběji, chtěli jsme vědět, kde je problém,“ říká Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru.

V rámci projektu chtějí děti přimět sportovat víc. Všichni účastníci projektu, kteří splní všech osm disciplín ve druhém pololetí, získají v červnu sportovní vysvědčení s určením svého pohybového typu, s doporučením vhodných sportů pro daný typ a s propojením na kluby ve svém okolí.

GRAFIKA: Jak si vedly děti z velkoměst a venkova


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue