Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sazka má potíže s hokejovou halou

  12:23aktualizováno  12:23
Praha - Jestliže ještě na začátku letošního roku všichni počítali s mistrovstvím světa v hokeji v hale Sazky v Libni, nyní celá kauza zdaleka tak jednoznačná nevypadá. Stále není jasné, v jaké hale se bude konat mistrovství světa v hokeji v roce 2004. Cesta Sazky k její aréně v Libni se zkomplikovala. Magistrát na půl roku přerušil řízení o územním rozhodnutí.

Investor - společnost Sazka - musí úřadu dodat ještě mnoho dokumentů. Až tento úkol splní, pak teprve magistrát řízení obnoví. Ve hře jsou přitom dvě lokality - zmíněná Libeň poblíž stanice metra Českomoravská a Hagibor u stanice Želivského, kde urychleně pracuje na hale finský investor.

"Bez stanovisek dotčených orgánů státní správy nemůžeme pokračovat," potvrdila ředitelka magistrátního odboru územního rozhodování Jana Kejvalová. Sazka musí získat desítky vyjádření správců sítí - telekomunikací, plynařů, orgánů ochrany přírody, dopravy, hygieniků a mnoha jiných.

Sazka prozatím očekává, že v nejbližších dnech obdrží oficiální stanovisko včetně požadavku na doplnění dokumentace. "Pochopitelně se budeme snažit, abychom potřebná stanoviska předložili v nejkratším možném termínu," tlumočil Jan Vala vyjádření firmy Best sport, která je dceřinou společností Sazky a má stavbu haly na starosti. "Určitě to všechno zkomplikuje," řekl Vala poté, co se o kroku magistrátu dozvěděl. Je však přesvědčen, že termín ukončení stavby, a tedy i otevření při mistrovství světa 2004, není v žádném případě ohrožen. "S případným přerušením územního řízení jsme počítali," řekl Vala.

Podle Kejvalové z magistrátu se dají potřebná stanoviska obstarat asi do dvou měsíců. Závažnější však je, že Sazka nemá vyjádření k dokumentaci o vlivu na životní prostředí od příslušného ministerstva. "To je obvykle dlouhodobější záležitost" upozornila Kejvalová.

Na jiném místě v Praze však vzniká druhý projekt. Svého úmyslu postavit halu pro mistrovství světa se nevzdal finský investor Multiarena. Sazka má tudíž silnou konkurenci, která už si může odškrtnout první zásadní bod z harmonogramu jako splněný. "My už pravomocné územní rozhodnutí máme. Proti němu už se nelze odvolat," uvedl v úterý Rafael Karpíšek, zástupce finské společnosti Multiarena. Pro srovnání uvedl, že získat tento dokument jim trvalo deset měsíců.

Sazka začala na konci loňského prosince, takže je v prvním bodu teprve na počátku. Nyní Finové plní druhý bod - zpracovávají projekt, který předloží se žádostí o stavební povolení. Chtějí tak učinit do března letošního roku. I oni však narážejí na problémy. "Mezi územním a stavebním povolením musí ještě proběhnout tříměsíční vodoprávní řízení. To se zkrátit nedá," upozornil na další úskalí Karpíšek.

Navíc oba investoři musí počítat s tím, že se všichni Pražané s ohromnou stavbou nesmíří bez boje. Vše budou takřka jistě komplikovat, a tedy i prodlužovat podaná odvolání. I úředníci připouštějí, že ještě nerozhodovali o stavbě, proti níž by se nikdo neodvolal, činí tak sousedé staveb, ekologové a jiná sdružení. Multiarena má ve svém harmonogramu dvouměsíční rezervu na tyto případy.

Sazka už dříve přiznala, že odvolání by mohlo způsobit katastrofu, jinak řečeno, halu by do hokejového mistrovství světa v dubnu 2004 nestihla postavit. K dodržení termínu finským investorem je skeptický vládní zmocněnec pro hokejovou halu Ladislav Malý. Upozornil na problematický vztah k pozemkům, na nichž by finská hala měla vyrůst. Jejich majitelem je stát, ale v dlouhodobém užívání je má TJ Bohemians. " A ta se jich nechce vzdát," řekl včera Ladislav Malý. Dodal, že vláda se nekloní ani k jednomu z investorů, že je pro ni důležité jen to, aby vznikla hala pro mistrovství.

Podle Karpíška však Multiarena získala souhlas od ministerstva financí, která nemovitosti státu spravuje, k využití pozemků. Vládní zmocněnec oponoval, že nyní musí ještě získat povolení ke stavbě. Rozhodovat se bude i o přidělení jedné miliardy korun ze státní pokladny. Tu poslanci určili zejména na úpravy komunikací u hokejových hal, kde se bude mistrovství světa konat. Peníze si tak budou dělit města Praha a Ostrava.

Kolik který projekt dostane, však dosud není jasné. "O část z těchto peněz požádáme. Na 420 milionů odhadujeme náklady na druhý vestibul stanice metra, další desítky milionů budou stát další úpravy," předpokládá zástupce Multiareny Rafael Karpíšek. I na zmíněný vestibul získala Multiarena územní rozhodnutí a bude součástí projektu pro stavební povolení. O peníze však budou podle zmocněnce Malého žádat města, nikoli investoři. "Záleží na Praze, o jakých úpravách komunikací rozhodne."

HALU POSTAVÍ TAKÉ FINOVÉ

Společnost Multi-Areena se pořádání hokejového mistrovství nevzdala. Už v minulosti Multi-Areena dala svou nabídku hokejovému svazu, ten ji však nepřijal, protože nebyly jasné vlastnické vztahy k pozemkům na Hagiboru.

Svaz i veškerá pozornost se obrátily na Sazku. V tichosti a ústraní si vyřídila všechny nutnosti, a zatímco každý mluvil jen o Libni či Vysočanech, Multi-Areena získala územní rozhodnutí, které potvrdilo už i ministerstvo pro místní rozvoj a není proti němu odvolání. "Požádali jsme o územní rozhodnutí letos v dubnu a až teď jsme jej získali, takže jsme asi o deset měsíců napřed," potvrdil jednatel Multi-Areeny Rafael Karpíšek.

Sám však připustil, že rozdíl nemusí být tak velký, protože je pravděpodobné, že úřady se budou pod nátlakem Sazky snažit všechny možné lhůty zkracovat. V tomto případě však rozhoduje každý měsíc, možná každý týden. Jasnější je i financování hagiborské haly.

"Náklady odhadujeme na dvě a půl miliardy a platit budeme z vlastních zdrojů. Nespoléháme na prodej milionu dlaždiček," neodpustil si Karpíšek narážku na způsob shánění peněz Sazkou. Ta se spoléhá kromě zmíněných dlaždiček, jež chce nabídnout lidem k nákupu s tím, že je pak vystaví i se jménem majitele, hlavně na novou hru, o které toho zatím mnoho neprozradila. Stejně tak neprozradila ani rozpočet. "Už na listopadové konferenci zaznělo, že tak neučiníme, dokud nevybereme dodavatele stavby," řekl Vala.

Na konkurenta z Finska hledí s odstupem. "Jen ať staví, když si myslí, že Praha dvě takové haly uživí," namítl Vala. V tomto směru je však skeptická i Multi-Areena. "Závisí to na kupní síle obyvatel a počtu pořádaných akcí. Ale upřímně řečeno, v nejbližších letech to asi nebude slavné," předpokládá Karpíšek. Přesto obě firmy hodlají halu postavit a nabídnout k hokejovým zápasům mistrovství světa.

Kde se sportovci utkají, bude rozhodovat hokejový svaz. Zápasy by mohly být v obou arénách. Do hry se však ještě vloží jeden hlavní rozhodčí. Jím bude vládní komise, která rozhodne o tom, kdo dostane peníze z miliardového státního balíku na úpravy přístupových cest k halám či stanic metra v jejich okolí.

Trumf v kapse bude mít vládní zmocněnec Ladislav Malý, který této komisi velí. Podle týdeníku Reflex o Malém prohlásil podnikatel Peter Kovarčík, jeden z nejvlivnějších mužů v oblasti sportu, že si zmocněnec hledá v Sazce teplé místečko, které po volbách obsadí. Peníze z tohoto měšce budou potřebovat všichni, včetně města Ostravy, kde by se také měly mistrovské zápasy hrát.

HOKEJOVÁ HALA SAZKY

Harmonogram stavby hokejové haly:

prosinec 2001
- podání žádosti o územní rozhodnutí
únor 2002
- zahájení demoličních prací v areálu bývalého ČKD - lokomotivka
červen 2002 - podání žádosti o stavební povolení
červenec 2003 - dokončení monolitické části výstavby
září 2003 - dokončení ocelové střešní konstrukce
březen 2004 - zahájení zkušebního provozu
duben 2004 - mistrovství světa v ledním hokeji

Odvolání by byla tragédie
Stačí jediné odvolání a Sazka zřejmě nestihne postavit hokejovou halu. Už nyní má projekt odpůrce. Praha 9 se navíc bojí dopravních kolapsů. Stavba haly pro mistrovství světa v hokeji má napnuté termíny. Investor společnost Sazka nemá žádné velké rezervy. "Pokud se někdo odvolá proti stavebnímu rozhodnutí, bude to tragédie," připustil Jan Vala, mluvčí dceřiné společnosti Sazky, firmy Best sport, která má stavbu sportovního a obchodního centra na starosti.

"Jediné problémy, které můžeme mít, jsou ve lhůtách pro vyřízení příslušných povolení na úřadech," varoval rovněž Aleš Hušák, generální ředitel Sazky.

Hladký průběh tedy znamená, že v březnu příštího roku bude mít investor na stole územní rozhodnutí a bude moci požádat o stavební povolení. To chce učinit v červnu, takže rezervu má. Naopak v případě, že se někdo odvolá, musí ještě započítat další čtyři měsíce. To znamená, že územní rozhodnutí by získal až v červenci.

"Ještě jsme neměli akci, při níž by se nikdo neodvolal," uvedla Kejvalová. Odvolat se mohou účastníci řízení, tedy hlavní město Praha, Praha 9, sousedé areálu v Libni a přihlášená občanská sdružení. Už teď si však radnice i obyvatelé Prahy 9 představují hřmot motorů, nedýchatelný vzduch, popojíždění krokem a zácpy na hodinu i déle v ulicích kolem plánované hokejové haly. Během hodiny se do jednoho místa sjede sedmnáct tisíc fanoušků hokeje. "Při koncertech bude kapacita arény ještě větší," předpokládá Hušák.

Těžko se dá předpokládat, že všichni přicestují metrem nebo tramvají. Při hokejových utkáních zřejmě budou muset zasahovat policisté a budou řídit dopravu, ale jak to bude vypadat, až tady vyrostou kanceláře a obchody, si v tuto chvíli neumí mnoho lidí představit.

"Takový nápor nejsou místní ulice schopny zvládnout," tvrdí starosta Prahy 9 Vladimír Řihák. Uvedl, že pokud Sazka předloží společný projekt pro halu a komerční centrum, nebude s ním souhlasit. "Máme tady dva špunty - křižovatky Na Balabence a Na Harfě. Ty všechno ucpou," domnívá se Řihák. Radnice Prahy 9 přitom bude vydávat i stavební povolení.

Investor plánuje nejprve stavbu haly, tak aby se stihlo mistrovství světa v roce 2004. Teprve poté chtějí podle generálního ředitele Sazky Hušáka pokračovat ve stavbě komerčního centra. Územní rozhodnutí se však týká celého areálu v Praze 9-Libni, jehož rozloha je 14,5 hektaru. "Všechny lhůty mají rozmezí. Budeme tedy tlačit na úřady, aby vše vyřídily co nejrychleji," uzavřel mluvčí Best sportu Vala. Některé lhůty jsou však stanoveny zákonem, a zkrátit je proto nelze.

Stavba je srovnatelná s Národním divadlem, říká Hušák
Ve Vysočanech ale vyroste nejen honosné sportovní, ale i zábavní centrum, jehož největším klenotem bude moderní víceúčelová hala. "Nepůjde jen o hokej, bude to multifunkční stroj na zábavu. Bude to velkolepé, možná srovnatelné s významem stavby Národního divadla v 19. století," dodal Hušák.
 
Na úterní tiskové konferenci zazněly základní informace o nové hale, která ponese jméno po svém investorovi, tedy Sazka. "Máme smluvně zajištěné pozemky, jejichž rozloha je 14,5 hektaru, financování a harmonogram, generálního projektanta, kterým je firma Atip," upřesnil Hušák.

Financování: nová hra a kachličky 
Platit bude Sazka stavbu z výnosů své hry, kterou plánuje zahájit příští rok. Tím získá stabilní příjem peněz pro následujících 8 až 15 let. Do té doby má dostatek vlastních prostředku na financování prací. Druhým hlavním zdrojem budou úvěry finančních ústavů, které se rovněž Sazce nabízejí.

Stavbu haly bude mít na starost firma Bestsport, dceřinná společnost Sazky. Podle jejího ředitele Antonína Surky se aréna začne stavět v červnu příštího roku a v červenci roku 2003 by měla být hotova monolitická část haly. "V září by měla být dokončena i střecha a zkušební provoz plánujeme na březen 2003," uvedl Surka.
   
Předpokládané náklady šéf Sazky Hušák neprozradil, aby podle jeho slov neupřesnil částku, na kterou se mohou budoucí dodavatelé těšit. Rovněž jména stavebních firem nejsou známa. Výběrové řízení se teprve chystají. "Máme nabídky stovek firem, ale nikdo není určen, nikdo nemá nic slíbeno, ale nebude to jediný generální dodavatel," uvedl pouze Hušák.

Podle něj ale připravují i další doprovodovné akce, které se budou podílet na financování. Například budou lidem nabízet za cenu dva až tři tisíce korun kachličky, jež by se poté vystavily v dokončené aréně.

"Na každé kachličce bychom uvedli jméno člověka, který si ji koupí. A za několik let by se třeba mohl chlubit vnoučatům, že i on se podílel na stavbě," znovu Hušák připomněl způsob výstavby Národního divadla, při níž se využívalo veřejných sbírek. Do prodeje má jít až milion takových kachliček, čímž by Sazka mohla získat až tři miliardy korun. Obdobným způsobem bude možné zakoupit si symbolicky i vlastní sedadlo.

Hala bude pro 17 tisíc lidí, bude se vycházet z Arena Columbus a Hartwall Areeny
O tom jak bude hala vypadat, rovněž není rozhodnuto. Zástupci investora a projektanta obhlídli takřka desítku hokejových arén ve Spojených státech amerických a v Evropě a zřejmě nejvíce se budou inspirovat halou Nationwide Arena Columbus a Hartwall Areenou v Helsinkách.

Celý projekt výstavby multifunkční haly se jmenuje Zelený ostrov a podle architekta Martina Vokatého z firmy ATIP tento název symbolizuje návrat k přírodě. "Na střechách objektů vytvoříme zahrady pro lidi, bude to tam velmi příjemné," popisuje Vokatý, bývalý český reprezentant ve sjezdovém lyžování.

Do pražské haly by se mělo vejít 17 tisíc příznivců hokeje, při jiných akcích, například koncertech by měla být kapacita ještě větší. Komplex pro další využití však vznikne o něco později než samotná hala.

Takto si finské konsorcium Multiarena představuje víceúčelovou halu. Zatím však stále není jasné, jestli by stavbu stihla dokončit před zahájením mistrovství světa v hokeji v roce 2004, jehož je ČR pořadatelem.

Takovýto pohled se naskytne návštěvníkům mistrovství světa v ledním hokeji v roce 2004. Tedy pokud halu postaví Finové.

Průřez budoucí halou, kterou hodlají postavit Finové na Hagiboru. Komplex bude mít k dispozici i tréningové kluziště.

Urbanisticko - architektonické řešení haly pro mistrovství světa v ledním hokeji, kterou by měla ve Vysočanech postavit společnost Sazka. (27. listopadu 2001)

Umístění hokejové haly v Praze 9 na leteckém snímku. (27. listopadu 2001)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Exředitel Pražské strojírny bral léta plat na základě neplatné smlouvy

Odvolaný ředitel Pražské strojírny Vladimír Říha u Obvodního soudu pro Prahu 9...

Odvolaný šéf městské společnosti Pražská strojírna Vladimír Říha, který podle auditu firmu výrazně zadlužil a utrácel...

Policie: O adventu a Vánocích budeme víc vidět, někde i s dlouhými zbraněmi

První náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek na tiskové konferenci...

Policie v době adventu a vánočních svátků chystá intenzivní bezpečnostní opatření, která se zaměří na místa s vysokou...

Pokuta za předvolební kampaň míří na hnutí ANO i autory Žlutého barona

Andrej Babiš při prezentaci své knihy O čem sním, když náhodou spím (22. června...

Hnutí ANO dostalo od Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí pokutu třicet jedna tisíc...Najdete na iDNES.cz