Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Saúdské ženy chtějí sportovat, na protest šplhaly pod Everest

  17:06aktualizováno  17:06
Ženy v Saúdské Arábii nesmějí volit, řídit auto, a dokonce ani sportovat. Podle duchovních prý nebyla žena pro sport stvořena a pohyb jí může uškodit. Za práva saúdských žen se staví hlasitě také saúdská princezna Rím, která s dalšími ženami vystoupala v květnu do základního horolezeckého tábora pod Mount Everestem.

Historicky první tým saúdskoarabských basketbalistek jménem Jeddah United na fotografii z turnaje v Jordánsku v roce 2009 | foto: Profimedia.cz

Jmenuje se Dalma Rašdí Malhasová a měla (vcelku) štěstí. Narodila se do rodiny, která ji od dětství podporovala ve sportu. Také proto, že i její matka byla excelentní jezdkyně. Dalma ale má i (jisté) trable. Ač se narodila v USA, trénovala v Itálii a studuje v Británii, je hrdou občankou Saúdské Arábie.

Ultrakonzervativní monarchie ústy vlivných kleriků zakazuje ženám nejen řídit auto, cestovat bez svolení manžela či volit, ale i sportovat. Předloni saúdský duchovní Abdulkarím Chudajr prohlásil, že sportující ženy se dobrovolně vydávají „po ďáblově cestě“.

Nicméně i saúdská monarchie se sice pomalu, váhavě, přesto mění. Tamní olympijský výbor dal najevo, že osmnáctileté Dalmě nebude bránit v účasti na letošní londýnské olympiádě. Přesto stále není jasné, zda na ostrovech opravdu pojede a koho bude reprezentovat. Pravděpodobně jen Dalmu Malhasovou, nikoli svou zemi. Sportuchtivé Saúdky to nikdy neměly snadné.

Hrají basketbal, nestydy!

Ano, nyní již globálně proslulé basketbalistky z města Džidda se v roce 2009 po návratu z Jordánska, kde se utkaly s tamní reprezentací, dočkaly fotky na první straně místního plátku. Místo jinde očekávatelného "Vítejte doma, děvčata!" byl ale snímek průkopnic ženského sportu z týmu Jeddah United opatřen popiskem "Nestydy".

Duchovní argumentují i tím, že žena nebyla pro sport stvořena. A že jí pohyb může uškodit. "Chceme-li být zdravým národem a předcházet nemocem, musíme se věnovat ženám - jejich výživě a pohybu," kontrovala saúdská princezna Rím. A spolu s dalšími dcerami pouštní monarchie minulý měsíc vystoupala do základního (horolezeckého) tábora nejvyšší hory světa Mt. Everest.

Proto, aby v chladném Himálaji dokázala, že i Saúdky mají kondici. Oficiálně jde o charitu mající shromáždit peníze jak na prevenci rakoviny prsu, tak pro pacientky tímto onemocněním již trpící.

Konzervativní klerici se nevzdávají

Není divu, že se princezna Rím staví za práva Saúdek. I její otec - a jeden z nejbohatších mužů světa - Valíb bin Talál vystupuje v tomto duchu. Prohlásil třeba, že by mu nevadilo, kdyby jeho žena mohla řídit automobil rovněž v Saúdské Arábii, kde ženy za volant nesmějí. Neboť v zahraničí šoféruje běžně.

Piercing a punk? V kalhotách?

Proti rigidní i patriarchální společnosti se nebouří jen vzdělané, obvykle dobře situované ženy, které mají oporu ve vcelku liberálně smýšlejících manželech.

I mladičké Saúdky z menších měst řádí, jak jim jejich neklidný věk velí. Nedávno přišla další zpráva o tom, že se dívky v příslušných letech scházejí prý v nevhodných oděvech k nepatřičným tanečním dýchánkům, při kterých zní západní hudba. Vypadají chlapecky, což lze přeložit třeba tak, že jsou oblečeny do (dívčích) kalhot.

Přestože jde o jev poměrně starý, saúdská média až nyní objevují pojmy jako "punk", jakkoli jde zřejmě o mnohem (ze západního pohledu) nevinnější stylizaci. Díky internetu zkrátka globální vesnice integrovala již i Saúdy, jejichž dcery se podle vyděšených rodičů teď zdobí dokonce i piercingem.

Část Saúdů tyto ozdoby odmítá. Jiní rozumějí. "Chtějí upoutat pozornost a poukázat na nedostatek perspektivy," říká jedna z tamních psycholožek. Saúdská Arábie se opravdu mění, byť patrně navzdory svým autoritám.

Jenže konzervativní klerici se nevzdávají, byť mají opozici jak v liberálech a s nimi spřízněných médiích, tak ve svobodomyslnější části královské rodiny. Od dob války v Zálivu (1990-1991), kdy pragmaticky posvětili vstup amerických vojáků - bezvěrců - do Saúdské Arábie, získali výměnou od královské rodiny vliv na chod monarchie. Tedy především v morální oblasti.

Typickým pro střet konzervativců s ženskými aktivistkami je boj o volební právo Saúdek, jakkoli tento nelze hodnotit v západních standardech. Muži z absolutisticky řízené monarchie vůbec poprvé hlasovali v roce 2005, a to v místních volbách. Podruhé šli k urnám v roce 2011 zase jen muži. A opět volili jen lokální předáky - jiné hlasování se totiž v Saúdské Arábii zatím nekoná.

Až v roce 2015 prý budou k hlasování přizvány i ženy. Alespoň to slíbil panovník. Některé přijdou připraveny obzvlášť pečlivě: na saúdských univerzitách mohou nyní dívky studovat politické vědy.

Překvapivé, vezmeme-li v úvahu, že Saúdky ještě nikdy nedržely v ruce hlasovací lístek. Jedním z důvodů, proč ženy do tohoto oboru pustili, byl podle saúdských akademiků fakt, že se na politické vědy... nehlásil dostatek mužů.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Trajekt ve Francii uvázl v bouřce na mělčině, evakuovali tři sta lidí

Trajekt s více než třemi stovkami lidí na palubě uvízl během neděle v Calais na...

Trajekt s více než třemi stovkami lidí na palubě v neděli uvázl v Calais na severu Francie. Když se v bouřlivém počasí...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

Putin nečekaně navštívil Sýrii, oznámil částečné stažení ruských vojsk

Ruské letouny na základně Hmímím v Sýrii (22. října 2015)

Ruský prezident Vladimir Putin nařídil stažení vojsk ze Sýrie, kde podporují režim Bašára Asada. Putin v pondělí...Najdete na iDNES.cz