Demonstranti vtrhli do saúdského velvyslanectví v Teheránu a zapalovali tam...

Demonstranti vtrhli do saúdského velvyslanectví v Teheránu a zapalovali tam ohně (3. 1. 2016). | foto: AP

Poprava duchovního rozzlobila Írán. Dav vtrhl na saúdskou ambasádu

  • 382
Íránská policie zatkla v Teheránu 40 účastníků noční demonstrace u velvyslanectví Saúdské Arábie. Ministerstvo zahraničí vyzvalo občany ke klidu. Důvodem napětí mezi oběma zeměmi je sobotní poprava šíitského duchovního Nimra Bákir al-Nimra v Saúdské Arábii.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun v sobotu prohlásil, že je popravou duchovního a dalších 46 lidí „hluboce zděšen“. Íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v neděli řekl, že Saúdskou Arábii za al-Nimrovu popravu stihne „boží odplata“.

Demonstranti pronikli do saúdskoarabského velvyslanectví v Teheránu a zapalovali tam ohně. Policie zatkla 40 lidí ze skupiny, která pronikla do budovy velvyslanectví, a zbylé rozehnala. Íránské ministerstvo zahraničí v prohlášení vyzvalo protestující k respektování diplomatických dohod.

„Nelze pochybovat o tom, že nespravedlivé prolití krve tohoto mučedníka bude mít následky a že boží ruka saúdské vedení potrestá,“ řekl Chameneí, který hodnotí al-Nimrovu popravu jako „politický omyl“.

Rúhání sice al-Nimrovu popravu považuje za „neospraveditelnou a nelidskou“, ale nařídil zároveň ministerstvu vnitra, aby vypátralo osoby odpovědné za útok na velvyslanectví a postavilo je před soud, „aby se jednou provždy skoncovalo s takovými činy“. Útočníky označil za extremisty.

Al-Nimr a další tři šíité byli ve skupině 47 lidí, kteří byli v sobotu v Saúdské Arábii popraveni údajně za teroristické aktivity. „Tento utiskovaný duchovní lidi nevyzýval k ozbrojenému hnutí a ani se nezapojil do tajného intrikaření. Pouze na veřejnosti vyjadřoval kritiku založenou na náboženské vroucnosti,“ řekl k al-Nimrovi íránský vůdce.

Kritika se už v sobotu ozvala z Iráku a pokračovala i v neděli. Tamní velký ajatolláh Alí Sistání řekl, že zprávu o smrti šíitů v Saúdské Arábii vyslechl „se smutkem a lítostí“ a prolití „jejich čisté krve“ označil za „nespravedlivou agresi“.

Ostře také vystoupil proti Západu, který prý mlčí, ačkoli se vydává za zastánce svobody, demokracie a lidských práv. „Proč mlčí ti, kdo prosazují lidská práva? Proč zastánci svobody a demokracie podporují tuto (saúdskoarabskou) vládu?“ řekl Chameneí.

Šéf OSN vyjádřil obavy nad spravedlností procesu

Západní skupiny ochránců lidských práv už al-Nimrovu popravu odsoudily, ministerstvo zahraničí USA vyzvalo Saúdskou Arábii, aby respektovala lidská práva, a ministryně zahraničí Evropské unie Federica Mogheriniová prohlásila, že základní občanská a politická práva je třeba respektovat v každém případě, i v boji s terorismem.

Hromadná poprava v Saúdské Arábii

Také šéf OSN Pan Ki-mun vyjádřil zděšení nad hromadnou popravou a vyzval ke klidu a zdrženlivosti. „Šajch Nimr a řada dalších popravených vězňů byli usvědčeni po soudních procesech, které vzbuzují vážné obavy, pokud jde o povahu obvinění a spravedlnost procesu,“ řekl v prohlášení mluvčí generálního tajemníka OSN.

Šéf OSN podle mluvčího o al-Nimrově případu hovořil se saúdskoarabskými vůdci při několika příležitostech a vyzval Rijád ke zmírnění všech už vynesených trestů smrti.

„Generální tajemník rovněž vyzývá ke klidu a zdrženlivosti v reakci na popravu šajcha Nimra a naléhá na všechny regionální představitele, aby se zasadili o nezhoršování sektářského napětí,“ řekl mluvčí. Šéf OSN prý také odsoudil násilnosti demonstrantů na saúdskoarabské ambasádě v Teheránu.

Nimr prosazoval odtržení provincie. K násilí nevyzýval

Saúdská Arábie hromadně popravila 47 lidí usvědčených z terorismu, mezi nimi i vlivného 56letého šíitského duchovního, který působil mezi šíity ve Východní provincii Saúdské Arábie a netajil se kritikou Rijádu. Al-Nimr prosazoval odtržení provincie od zbytku království, podle znalců ale nikdy nevyzýval k násilí.

Šíitskou komunitu v Saúdské Arábii podporuje šíitský Írán. Šíité zorganizovali protesty také na východě Saúdské Arábie a v Bahrajnu, kde policie proti nim použila slzný plyn.

Írán si předvolal saúdskoarabského chargé d’affaires v Teheránu. Kvůli „nepřátelské“ reakci Íránu na al-Nimrovu popravu si pak v Rijádu povolalo saúdské ministerstvo zahraničí i íránského velvyslance.

Protesty se odehrály i před saúdskou ambasádou v Londýně:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video