Nový korunní princ Muhammad bin Salmán při setkání s filipínským prezidentem...

Nový korunní princ Muhammad bin Salmán při setkání s filipínským prezidentem Rodrigem Dutertem v Rijádu (11. dubna 2017) | foto: Reuters

V pátek vyjděte do ulic a protestujte, vyzvali Saúdy aktivisté v exilu

  • 73
Kritici saúdskoarabské vlády z exilu vyzývají obyvatele ultrakonzervativního království, aby v pátek pokojně protestovali proti královské rodině. Uvedla to agentura Reuters. Aktivisté tak chtějí stmelit opozici. Vláda v reakci na to vybídla občany, aby přes aplikaci v telefonu hlásili jakoukoli protistátní aktivitu.

Protesty a politické strany jsou v ultrakonzervativním pouštním království zakázány. Mimo zákon byly postaveny také odbory, tisk podléhá kontrole a kritika královské rodiny může vést k uvěznění. Exiloví aktivisté podle Reuters přesto vyzvali Saúdy, aby v pátek zaplnili ulice.

Server al-Araby uvádí, že by se akce nazvané Hnutí 15. září měly konat po pátečních modlitbách v mešitách po celé zemi. Cílem je donutit vládu k tomu, aby se začala zabývat tématy, jako je chudoba, nezaměstnanost mladých lidí, krize v bydlení či práva žen. Chtějí také, aby byli propuštěni političtí vězni.

„Hnutí zastupuje každého občana, který je vážně znepokojen stavem své domoviny a myslí si, že její suverenita je pod kontrolou Spojených arabských emirátů a Egypta a že její důstojnost pošlapal (Donald) Trump. Zastupujeme každého, kdo má obavy o zdroje své země a myslí si, že se posílají do kapes malé skupiny lidí,“ uvádějí aktivisté a odkazují tak na královskou rodinu. 

Hnutí údajně zaštítil například saúdskoarabský disident v exilu Ghanem al-Dosari nebo anonymní bloger Mujtahid, který na Twitteru zveřejňuje informace ze zákulisí královské rodiny.

Vláda: Udávejte, máte na to aplikaci

Ministerstvo vnitra v reakci na výzvu aktivistů na Twitteru občany vybídlo občany, aby monitorovali „teroristické a extremistické myšlenky“ na internetu a informovali o nich prostřednictvím aplikace, jež občanům od minulého roku slouží k hlášení dopravních nehod a vloupání.

Státní zastupitelství o několik hodin později rovněž na Twitteru zveřejnilo výňatek z protiteroristického zákona, podle nějž se za terorismus pokládá mimo jiné „ohrožení národní jednoty“.

Organizace Human Rights Watch (HRW) vládu odsoudila a její výzvu označila za orwellovskou. „Saúdskoarabská vláda dosáhla nové úrovně orwellovské reality: represi bezpečnostních složek překonalo získávání občanů k tomu, aby na internetu monitorovali komentáře ostatních,“ poznamenala šéfka HRW pro Blízký východ Sarah Leah Whitsonová. Odkazovala tak na antiutopický román George Orwella 1984.

Podle aktivistů bylo tento týden zadrženo přes deset významných kleriků, intelektuálů a aktivistů. Zveřejnili také seznam osmi lidí, kteří jsou podle nich další na řadě. 

Zátah na kritiky přišel podle agentury právě v době, kdy se spekuluje, že král Salmán rezignuje a žezlo předá korunnímu princi Muhammadovi bin Salmánovi, který už nyní spravuje ekonomiku, diplomacii a domácí politiku Saúdské Arábie.

Rijád však tvrdí, že v zemi žádní političtí vězni nejsou. Vysoce postavení představitelé království zase uvedli, že monitorování aktivistů je nezbytné k udržení stability.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video