Premiér Malajsie Najib Razak.

Premiér Malajsie Najib Razak. | foto: Reuters

Malajsijský premiér vrátil většinu z miliard, které dostal od Saúdů

  • 44
Částka 681 milionů dolarů (17 miliard Kč), která se loni objevila na osobních bankovních účtech malajsijského premiéra Najiba Razaka, byla darem od saúdské královské rodiny. Podle generálního prokurátora nešlo o korupci. Premiér většinu sumy vrátil, avšak 61 milionů dolarů (víc než 1,5 miliardy Kč) si nechal.

„Jsem spokojen se zjištěními, že neexistují žádné důkazy, které by poukazovaly na to, že peníze byly darovány jako odměna, tedy že by se jednalo o korupci,“ prohlásil prokurátor na náhle svolané tiskové konferenci.

„Nejsou důkazy pro to, že by to byla pobídka, aby pan Najib ze své pozice premiéra učinil jisté kroky, nebo že by to byla odměna za jisté kroky,“ řekl prokurátor.

Uvedl, že premiér neudal důvod, proč mu Saúdové tyto peníze převedli, a vyšetřovatelé se o to ani nehodlají zajímat. „Je to mezi ním a saúdskou (královskou) rodinou,“ řekl prokurátor podle agentury Reuters. Dodal, že Najib Saúdům 620 milionů dolarů z této sumy vrátil „jako nevyužité“.

Kontroverzní dar

Případ ale vyvolává stále řadu otázek, jako například, proč saúdská královská rodina Najibovi peníze darovala, na co premiér potřeboval tak velký finanční dar a na co použil oněch 61 milionů dolarů, které nevrátil.

Vedoucí představitelé Najibovy strany tvrdí, že dar byl využit na financování stranických aktivit, včetně kampaně před volbami v roce 2013. Kritici ale prohlašují, že Najib si díky daru koupil politickou podporu ve vedení země a zbytek použil pro soukromé účely. To, že se jednalo o dar, nevylučuje korupční chování, podotkl opoziční poslanec Tony Pua.

Kritikové v minulosti Najiba obviňovali, že peníze přijal od státního investičního fondu 1MDB. Premiér to vytrvale popíral, znamenalo to však pro něj největší krizi v politické kariéře a kvůli těmto obviněním čelil tlaku na svou rezignaci (více zde).

Stovky milionů a vyšetřování

Loni v červenci malajsijské úřady začaly vyšetřovat státní fond 1MDB, že z něj byly na premiérova osobní konta převedeny stovky milionů dolarů. Už v srpnu malajsijská protikorupční komise oznámila, že suma zjištěná na bankovních účtech premiéra pocházela z darů, nikoli ze zadluženého státního investičního fondu, který Razak před lety založil. Totožnost dárců tehdejší prohlášení nesdělilo a premiérovi oponenti pak vyzvali komisi, aby dárce zveřejnila.

O měsíc dříve přitom tehdejší generální prokurátor Abdul Gani Patail tvrdil, že má od vyšetřovatelů dokumenty spojující premiéra s fondem. Vláda však Ganiho odstavila ještě před jeho plánovaným odchodem do výslužby. Najib se také zbavil dalších kritiků při změnách v kabinetu.

List The Wall Street Journal ve svém červencovém článku uváděl, že na Najibova konta bylo poukázáno pět vkladů. Dvě velké transakce v objemu 620 milionů a 61 milionů byly uskutečněny v březnu 2013 před parlamentními volbami.

Pokud by vyšetřovatelé rozhodli, že je třeba zahájit trestní řízení, byl by Najib prvním trestně stíhaným předsedou malajsijské vlády. Jeho koaliční Národní fronta je u moci od roku 1957, kdy Malajsie získala nezávislost na Británii.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video