Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Saský fešácký kriminál hostí i několik Čechů, hlavně zlodějů

  20:39
A za co jsi tady ty, ozývá se volání z jedné z cel v drážďanské věznici. Podle štítku je za dveřmi se dvěma zámky Češka Ilona. Není jediná, v saských vězeních je kolem 60 Čechů, přímo v Drážďanech jich "sedí" 23. A ti mají štěstí, protože se dostali do jedné z nejmodernějších věznic v Německu.

Cela - Pohled do nemocniční cely. Běžná cela má jinou postel, psací stůl, umyvadlo, toaletu a skříňku.

Ze 717 vězňů a vězeňkyň to není mnoho, ale Češi společně s Poláky v počtu mezi cizinci vedou.

"Češi jsou tu nejčastěji za krádeže," říká personální ředitel věznice Hans-Peter Mutscher. Ale ihned vyvádí z omylu, že by tu Čechů přibývalo po vstupu do schengenského prostoru. Není to tak, počty s odchodem kontrol z hranic nesouvisí.

"Já jsem tady kvůli pokutě. Měla jsem zaplatit kolem 700 euro, neměla jsem peníze. Spočítali mi to na 41 dnů vězení," říká Ilona, třicetiletá Romka z Teplic, když zjistí, že nejsem vězeňkyně, ale novinářka.

. Věznice v číslech

Drážďanská věznice pro 802 odsouzených byla vystavěna v letech 1997 až 2000. 2. května 2000 byla nejmodernější věznice v Německu předána do užívání. Vybudování stálo 73 milionů eur, jedno místo pro vězně tedy vyšlo přibližně na 90 tisíc eur.

Stojí na pozemku bývalých kasáren o rozloze 11 hektarů a je obehnána zdí vysokou 6 m, u vstupu 9 m a dlouhou 1 200 m. Ve věznici je 6 oddělení v blocích A, B a C. Každý z bloků je rozdělen na 5 takzvaných stanic vždy s 20 jednolůžkovými celami, společenskou místností, společnou koupelnou, místností pro volný čas a služebnou pro zaměstnance.

Cely mají rozlohu 11 m2 s koutem pro hygienu. V pedagogickém centru jsou tři učebny. Jsou zde třídy prvního a druhého stupně, i na úrovni reálky. Centrum pořádá i jazykové kurzy němčiny pro cizince, angličtiny i alfabetizační kurzy.

Vězni mají k dispozici posilovny, fitcentra, bohatě vybavenou sportovní halu pro všechny míčové hry, hned vedle dvě menší hřiště s tartanovým povrchem pro minifotbal, házenou a volejbal a velké fotbalové hřiště.

Moc se jí nechce vysvětlovat, za co pokutu dostala, ale saská policie ji chytila poté, kdy už ji v kartotéce měla zavedenou jako uživatelku a dealerku drog. "Ze začátku to bylo hrozný. Ale tady je to dobrý. Je tu spousta Čechů, takže mi pomáhají se domluvit. I dozorci něco umí česky," líčí.

V drážďanské věznici si lidé odpykávají trest jak za banální pokuty, tak třeba doživotní tresty za vraždy. Kromě dospělých mužů a žen je tu i oddělení pro mladistvé.
 
Nechybí tu posilovna ani knihovna
Věznice je na evropské poměry opravdu luxusní. Od roku 2000, kdy byla postavena, se o útěk nikdo nepokusil. Je to částečně tím, že tu zavření mají k dispozici třeba moderní sportovní halu, posilovny, knihovnu, a tak se nikomu nechce dozorce rozčílit, aby nebyl přemístěn do jiné saské či české věznice. A z tohoto zařízení nedaleko letiště se snad ani uniknout nedá.

Ani Čechům, ač mohou požádat o vykonání trestu doma, se odtud nechce. "Nikdo o to nikdy nepožádal, chtějí být zde," vysvětluje Mutscher.

. Třicetiletá Ilona z Teplic:

Já jsem tady kvůli pokutě. Měla jsem zaplatit 700 euro, neměla jsem. Spočítali mi to na 41 dnů vězení.

Ovšem pozor, kdo by si myslel, že "sedět" v Sasku je med, byl by na omylu. Věznice je koncipována jako převýchovný ústav. Všude se smí jen s dozorci a odsouzení za krádeže nebo ti, co jsou tu poprvé, se nesmí potkat s recidivisty, lupiči nebo vrahy. To aby se od nich náhodou něco nenaučili.

Je tu třeba také varovací arest pro mladistvé. Za různé prohřešky zde mohou strávit třeba jen den nebo i měsíc. Ve skromných prostorech se učí pravidlům, je to jakési poslední drsné varování před vězením. Záznam o arestu se jim ale nikam nepíše.

Výhodou nové věznice zase je, že vedení povoluje častější návštěvy. Ze zákona mají vězni v Sasku nárok na jednu hodinu měsíčně. "U nás to mohou být až 4 hodiny," sdělil Mutscher.

Neutíkají. Ani nemohou
1 200 metrů dlouhý a 6 metrů vysoký betonový plot s kamerami a ostnatým drátem.

Fronta na práci

Součástí převýchovy je také práce. V Německu vězni ze zákona pracovat musí a tady je k tomu vedou. Ze 717 odsouzených má zaměstnání 347. Pracují pro stát i pro soukromé firmy.

Je tu autodílna, zámečnictví i čalounictví. Velký počet vězňů dělá také pro věznici samotnou - v pekárně, řeznictví, prádelně, sedlářské dílně či kuchyni. "Tlak lidí, kteří práci chtějí, je obrovský a tolik práce, kolik je vězňů, nemáme. Mnozí čekají na seznamu, než na ně dojde řada," popsal systém Mutscher.

Ne každý smí na dovolenou
Každý, kdo pracuje, má nárok i na dovolenou. Někteří s mírnými tresty ji mohou strávit i venku.

"Ovšem ne každému, kdo o to požádá, je vyhověno. Předpokladem třeba jsou včasné návraty z vycházek," říká ředitel.

O práci mají zájem především cizinci, výdělky totiž nejsou tak zanedbatelné. Průměrná hodinová mzda je zhruba 1,35 eura. Tři sedminy mzdy jdou vězňům na kapesné a zbylé čtyři sedminy na spoření.

Při odchodu z vězení potom odsouzení mají k dispozici takzvané překlenovací úspory. Každoroční výši těchto úspor stanovuje ministerstvo spravedlnosti a nikdo na tuto částku nesmí sahat. Pro letošní rok je to 1 235 eur. Pokud odsouzený má vyživovací povinnost, částka se zvyšuje.

"Já ale nepracuju. Celý den se jen tak povaluju nebo zajdu pokecat. Ale bojím se, jak se dostanu domů, až mě pustí. To fakt nevím," říká Ilona. Strach mít musí. Pro cizince totiž neplatí, že dostanou peníze na jízdenku domů.

Na jedné straně je to sice fešácký kriminál, na straně druhé jsou tu vězni opravdu zavřeni. Všude se smí jen s doprovodem a podle přesně rozepsaného harmonogramu. Jinak se trestanci neustále pohybují v podzemních tunelech, které spojují nejen všechna oddělení, ale i sportovní halu, obchod, učebny i dílny v pracovním bloku E.

Do budoucna je navíc pravděpodobné, že cizinců tu ubude. Německo nechce financovat krátkodobé tresty a právě ty se týkají cizinců a hlavně Čechů. "Pro stát jsou tyto tresty, například za nezaplacené pokuty, nevýhodné. Jeden den pobytu člověka ve vězení nás stojí 69 eur. A někdo je tu třeba deset dní kvůli pokutě 100 eur. Dlužníci by měli končit na veřejně prospěšných pracích," říká Mutscher.

Pašovala drogy a bojí se otce
"Stačí, nebo víc?" ptá se mě česky usměvavá blondýnka a nandavá mi špagety. Mimochodem odsouzení i pracovníci věznice tu jedí totéž.

"Vy tady pracujete?" zjišťuji. "Tady v kuchyni ano, ale jinak jsem tu zavřená. Ale bez práce bych to asi nevydržela. Mám štěstí, že mám jednu z nejlepších," svěřuje se asi třicetiletá Jana. Je zde za pašování drog.

"Byla to děsná blbost. Ale když se má člověk dobře, tak chce stále víc. Manžel je Rakušan, máme tam dvě pizzerie a dělala jsem provozní. Nic mi nechybělo," vzpomíná.

Dvacet kilogramů tvrdých drog vlepených do skeletu kufru pašovala ještě s jednou kamarádkou z dovolené v Karibiku do Německa.

"Původně jsme měli přistát v Holandsku a tam to odevzdat. Na poslední chvíli to změnili a letěli jsme do Německa. Od té chvíle jsem věděla, že je něco špatně. Ale ta vidina peněz byla silnější a šlo opravdu o hodně," popisuje.

Ale to, za kolik peněz drogy vezla, prozradit nechce. Hned po přistání byla zatčena a do vězení musela na tři roky a devět měsíců.

"Manžel mi strašně pomohl, měla jsem ty nejlepší právníky. Na konci června mi trest končí," těší se Jana.

Obavy má ale ze setkání s otcem. "Byla to hrozná aféra, naši měli ostudu po celém městě. Maminka je původem z Ústí nad Labem, tatínek ze Slovenska, kde bydlíme. Byli jsme vážená rodina, maminka učitelka, tatínek ředitel školy... A najednou jejich dcera pašuje drogy. Tatínek dostal infarkt," dodává smutně.

. V celách bylo hrobové ticho

"Tady máte klíč a támhle do těch boxů si odložte mobily, větší tašky," říká na uvítanou ostraha drážďanské věznice.

Pak vstupujeme do nejmodernější saské věznice, obehnané šest metrů vysokou a 1,2 kilometru dlouhou betonovou zdí s ostnatým drátem a ohromným množstvím kamer po pár metrech. Všude je ticho. Areál připomíná spíš nějaké tréninkové středisko než nápravné zařízení. Přitom si zde odpykávají trest lidé zavření třeba jen za pokutu, ale i na doživotí.

Téměř u každého bloku je nějaké hřiště. Všude je čisto, vládne tady pověstný německý pořádek, a že jste ve vězení, poznáte jen podle zamřížovaných oken. V oddělených zónách jsou zde muži, ženy a mladiství. Zvlášť odděleni jsou také lidé, kteří jsou ve vězení poprvé.
 
Věznice je téměř neustále plná, odpykat si trest právě zde chce dost lidí. "To, kde kdo skončí, určuje ale soudce. Ale snad téměř každý, kdo tady byl, nám z jiných věznic píše úpěnlivé žádosti o přeložení. To najednou všichni v okolí mají příbuzné nebo jim někdo stoná. Každou žádost posuzujeme, ale vyhovět můžeme jen výjimečně," říká Hans-Peter Mutscher, personální ředitel a můj průvodce.


Chodí hlavně v podzemí
Noříme se do labyrintu podzemních chodeb. "Vězni se pohybují jen tady v podzemí. Ven na hřiště smí jen podle rozpisu a s dozorem," popisuje Mutscher.

Přicházíme na ženské oddělení s dvaceti jednolůžkovými celami. Každé takové oddělení hlídá 19 strážných, k dispozici je sociální pracovník a psycholog. Ředitel odemyká jednu z volných cel. Železné dveře mají dva zámky. "Určitou část dne jsou vězni zamčení. Pak se dveře otevřou a mohou se navštěvovat," vysvětluje průvodce.


V cele o rozměrech 11 m2 je oddělený hygienický kout s umyvadlem a toaletou, psací stůl, polička na knihy, židle a postel.
Nikde žádné plakáty nebo vyryté nápisy, známé z českých vězení. "Nikdo nesmí nikam nic lepit. Na obrázky, fotky a plakáty je dřevěná lišta nad postelí. Tam si smějí dát, co chtějí. Ale jinam nic," je mi řečeno.


V cele smí vězni také mít květiny v květináči. "Ale maximálně tři. Pak i tři elektropřístroje. Mohou si vybrat - kávovar, konvici, CD přehrávač, televizi..." popisuje Mutscher.


Tohle není v dalších saských věznicích běžné. "Když jsme se sem v roce 2000 přestěhovali ze staré věznice, kde jedna cela byla menší a byla pro dva odsouzené, divili jsme se skoro dvoutýdennímu hrobovému tichu. Vězni z toho byli naprosto v šoku. Pak si zvykli a život se vrátil do běžných kolejí," líčí ředitel.


Do věznice se nedá telefonovat. Na chodbě ovšem vězni mají k dispozici automat, ze kterého mohou volat kdykoli. "Každý má v přístroji odblokovaných pouze pět čísel, kam smí volat. Jak často, záleží na nich, musí na to ale mít dostatek peněz na svém účtě," vysvětluje Mutscher.


Na konci bloku je za nerozbitnými prosklenými dveřmi nemocniční oddělení s lékařským dohledem. O kousek dál je zpřísněný arest za prohřešky při výkonu trestu. Je to místnost s postelí, stolem a židlí, vše má oblé hrany a je pevně přimontováno k zemi.


V každém bloku je navíc i fitcentrum a posilovna. Vězně sem podle rozpisu justiční stráž přivede, zamkne a po cvičení zase vyzvedne.


Potíž s Araby
Opět se noříme do podzemního labyrintu a vynořujeme se u pedagogického centra. Věznice je totiž povinna zajistit mladistvým i vzdělání. Vysvědčení vydává škola, takže na dokladu není vidět, že studia byla za mříží.


Opodál je velký víceúčelový sál. Vpředu stojí evangelický a katolický oltář, je tu pódium pro pořádání koncertů i knihovna. V podzemí je navíc velká prodejna, kde si vězni nakupují. V policích ale chybí alkohol. Každý u kasy dostane účet se svým kódem a cena nákupu se mu pak odečte v účtárně.
 
"Fakt tu nemáte problémy a vězni tu chtějí zůstat?" nedá mi to. "Co drogy? V českých věznicích jsou běžné," ptám se pana Mutschera.


"Kontroly děláme, ale nenašli jsme je ani jednou. Ale víme, že tu asi budou, protože se nám čas od času podaří najít nepřímé důkazy, třeba fajfku upravenou na kouření drog," říká ředitel. "Ale na jeden problém si vzpomínám. Kromě normálního jídla vaříme i pro vegetariány a dietu pro nemocné. Potíž je ale s Araby. Maso pro ně se hodně špatně shání," líčí ředitel.

Autoři: ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Bitva o univerzitu. Policie udeřila na studenty

  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Konec války připomněly stíhačky. Neotevírejme dveře zlu, apeloval Pavel

8. května 2024  8:50,  aktualizováno  11:21

Lidé si ve středu na různých místech Česka připomínají výročí konce druhé světové války. Nejvyšší...

Státy EU se shodly na podobě migračního balíčku. Češi se zdrželi

8. května 2024  10:59,  aktualizováno  11:18

Aktualizujeme Zástupci členských států Evropské unie ve středu v Bruselu potvrdili shodu na konečné podobě...

USA pozastavily dodávky zbraní Izraeli. Nechtějí dál zvyšovat počty obětí

8. května 2024  10:51

Administrativa amerického prezidenta Joe Bidena pozastavila dodávku tisíců zbraní do Izraele, a to...

Staletá tradice vzala za své. Britský pánský klub vpustí do svých řad ženy

8. května 2024  9:59

Jeden z nejstarších a nejslavnějších londýnských pánských klubů Garrick Club v úterý rozhodl, že do...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...