Odsun Němců z Brna, ilustrační foto.

Odsun Němců z Brna, ilustrační foto. | foto: archiv, MF DNES

Sasové si budou každý rok připomínat odsun Němců, zavedli památný den

  • 142
Sasko zavedlo památný den připomínající vysídlence z Československa a z Polska. Opozice to kritizuje, podle ní rozhodnutí poškodí vztahy s Českou republikou. Svátek připomínající vysídlení už do kalendáře zařadily spolkové země Bavorsko a Hesensko.

Nový památný den bude připomínat nejen sudetoněmecké oběti, ale i další křivdy spojené s nuceným vysídlení, nebo útěky lidí ze svých domovů. K zavedení památného dne na celostátní úrovni se v koaliční smlouvě zavázal kabinet kancléřky Angely Merkelové. Podle saské vlády by se měl den vyhnanců připomínat vždy druhou neděli v září, jako je tomu v Bavorsku a Hesensku.
Památný den se v kalendáři objeví už letos, kdy připadne na 14. září.

Odsun Němců

Po skončení druhé světové války bylo z území Československa a dnešního Polska vysídleno na 15 milionů Němců. Kolem milionu těchto vysídlenců se usadilo v Sasku. V současnosti v této německé spolkové zemi žije přibližně 250 tisíc vysídlenců nebo jejich potomků.

Podle představitelů Křesťanskodemokratické unie (CDU) by měl památný den "připomínat utrpení obětí útěku, vyhnání a nuceného vysídlení". Zároveň by měl ocenit vysídlence za jejich přínos pro obnovu Německa po druhé světové válce a zajistit, aby jejich tradice, které si přinesli ze zemí původu, zůstaly zachovány.

Saská opozice se k zavedení památného dne staví zdrženlivě. Podle sociální demokracie (SPD) a Zelených by měla podobnému kroku předcházet společenská diskuse, které by se měli zúčastnit i zástupci Česka a Polska. Postkomunistická Levice návrh zcela odmítá, podle ní je nevhodné v souvislosti s následky druhé světové války stavět Němce do role obětí.

Památný den překrucuje dějiny, zni z řad Levice

"Jak máme vycházet se svými polskými a českými sousedy, když toto rozhodnutí zemského sněmu překrucuje naše vzájemné dějiny?" reagoval pro ČTK na výsledek hlasování zemský poslanec za Levici Heiko Kosel. Podle něj může zavedení památného dne poznamenat i čtvrteční návštěvu saského premiéra Stanislawa Tillicha v Praze.

"Samozřejmě je správné připomenout si utrpení obětí, které přinesla druhá světová válka," řekl dále Kosel. "Nesmíme však zaměňovat příčinu a následek. Bylo to nacistické Německo, kdo začal válku, a to jako útočnou a totální válku proti svým sousedům. A mimořádnou silou ji vedlo proti svým slovanským sousedům na východě a na jihu," řekl.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue