Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sasko bude pokračovat v kontrolách českých řidičů. Kvůli gangům z Polska

  11:21aktualizováno  11:21
Sasko bude pokračovat v přísných kontrolách českých řidičů, posádek a věcí převážených v autech. Nic na tom nezměnila ani intervence premiéra Petra Nečase, který v úterý upozornil saského premiéra Stanislawa Tillicha, že Češi namátkové kontroly i rozsáhlé policejní akce mohou vnímat jako šikanu.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Němci se přísných kontrol nechtějí vzdát kvůli stoupajícímu počtu krádeží aut.

"V letošním prvním pololetí jich bylo v Sasku odcizeno 2 081, což je o 143 více než v loňském prvním pololetí. To je nárůst o 7,4 procenta proti předchozímu roku," říká mluvčí saského ministerstva vnitra Lothar Hofner.

O prázdninách proto začaly kromě namátkových kontrol i velké policejní zátahy u hranic. Například 26. srpna stovky policistů prověřily 3 600 vozidel, zkontrolovali 5 500 lidí a osm z nich zatkli.

Kontroly jsou důkladné a nepříjemné. "Kompletně nás nechali vyložit celý vůz, nechali nás tam stát v noci jen v tričku. Pak nám vrátili doklady, řekli něco o omylu a odjeli. Ani se neomluvili," popsal kontrolu saských policistů muž z Chomutova. Saský ministr vnitra Marcus Ulbig varoval, že tyto velké kontroly budou pokračovat.

Řada Čechů si na systém kontrol stěžuje na českých úřadech. Na ministerstvo dopravy takových stížností podle mluvčího Jakuba Ptačinského přicházejí desítky ročně.

"Víme, že kontroly se české veřejnosti nelíbí. Když jsem ale procházel statistiky kontrol, většina těch diskutovaných byla v Bavorsku, v Sasku je jich mnohem méně," sdělil v Praze saský premiér Tillich.

Čeští řidiči doplácejí hlavně na polské gangy

Na rostoucí krádeže aut si německá strana stěžuje prakticky od vstupu Česka a Polska do Schengenu. Zkušenosti saské policie však ukazují, že hlavním problémem nejsou Češi.

JAK SE při kontrole CHOVAT

Především zachovejte klid.

Řidiči by u hlídky neměli prudce zabrzdit, po zastavení by měli nechávat ruce na volantu.

Když budete hledat doklady v přihrádce nebo v kapsách, měli byste policistům oznámit, co hodláte dělat. Náhlý pohyb může policista vnímat i jako nebezpečí.

Vyplatí se plnit pokyny policistů a hlavně, je-li tma, mít rozsvícené vnitřní osvětlení vozidla.

Vozit do Německa cokoli, co připomíná zbraň - vystřelovací nože, baseballové pálky, nunčaky, hvězdice, boxery - je porušením zákona.

"Trend ukazuje, že více krádeží je uvnitř Saska a méně například u hranic Saského Švýcarska. Česko nepatří k nejhorším. Je spíše tranzitní zemí, většina vozů zmizí do Polska," říká mluvčí Hofner.

Potvrzují to i výsledky kontrol. "Minulý čtvrtek bylo při poslední velké kontrole zatčeno šest lidí, ale žádný občan Česka," konstatoval Hofner.

Uvědomuje si to i saská vláda. "Situace u českých hranic není dramatická. Větší problémy jsou na německo-polské hranici," přiznal premiér Tillich.

Obyvatelé saských obcí při hranicích s Českem však po důsledných kontrolách volají dál.

"Ze zlodějů mám opravdu strach, ale ti jsou na obou stranách hranice. Kontroly vítám, jsou důležité, ale ne na dálnicích, spíš ve městech a na vesnicích. Novou strategií zlodějů totiž je, že se kvůli náhradním dílům zajímají o stará auta," míní Frieder Hasse, starosta Königsteinu.

Situaci u českých hranic zlepšily společné hlídky

Přestože jsou krádeže přičítány hlavně polským gangům, česká policie ví i o místních partách zlodějů a překupníků aut, kteří míří do Saska. "Cestuje se snadno, u sousedů mají větší výběr a luxusnější vozy," říká severočeská policejní mluvčí Šárka Poláčková.

Kriminalitu kolem severočeských hranic se daří snižovat i díky společným česko-německým hlídkám, které mají centrum v Petrovicích. Letos se jim například podařilo zadržet dva zloděje aut, kteří si do Dohny dojeli pro VW Passat a náhodné hlídce chtěli zmizet zběsilou jízdou zpět do Čech. Hlídka na ně upozornila české kolegy ve vnitrozemí a ti je dopadli.

V květnu zase skončil za mřížemi poslední člen gangu, který do Čech provezl 14 odcizených vozidel. Třináct kompliců dostalo tresty od 19 měsíců do 7 let. Krádeže gangu dlouho vycházely proto, že u hranic hlídal pozorovatel. Proto vozy převáželi vždy v době, kdy se na hranicích střídaly hlídky.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Tisíce lidí nevědí, že jejich zdravotní kartu po lékařích převzal úřad

(Ilustrační snímek)

Hromadné zavírání ordinací kvůli e-receptům se nekoná. Přesto si tisíce lidí musí najít nového lékaře a nevědí, že...

Největší českou vlajku skládali v tělocvičně a stěhovali „jako epopej“

V Pelhřimově představili největší českou vlajku. Má rozměry 18 krát 12 metrů a...

Je tak velká, že se ani na výšku nevejde do brněnského veletržního pavilonu. Aby ji složili, museli si její výrobci...

Vláda bez důvěry, sníh drtí Česko a sourozenci pod zámkem

Andrej Babiš na jednání mandátového a imunitního výboru (16. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Shrneme nabitý den ve Sněmovně. Sněmovní mandátový a imunitní výbor doporučil vydání Andreje...

Najdete na iDNES.cz