SARS vyvolal v Číně první nepokoje

  • 2
Čína přiznala nepokoje kvůli SARS, který se šíří zemí. Lidé v Čcha-ku-kang vyšli do ulic kvůli přeměně školy na karanténu. První případy těžkého akutního syndromu dýchacích cest potvrdily Jižní Korea a Nový Zéland. Lékaři zjistili, že s nemocí se nejlépe vypořádávají malé děti.

První nepokoje kvůli SARS zasáhly třicetitisícové město Čcha-ku-kang asi 70 kilometrů od Pekingu, kde epidemie řádí naplno.

Obyvatelé se rozhodli demonstrovat, když vláda oznámila záměr přeměnit místní školu na karanténu pro pacienty, kteří mohou být zasaženi infekcí.

Lidé se začali bát rychlého šíření SARS a neuklidnilo je ani prohlášení úřadů, že ze školy nemá být nemocnice, ale jen preventivní zařízení.

Čínští představitelé odmítli upřesnit, jakého rozsahu protesty v Čcha-ku-kang byly, zda byl někdo zatčen či zraněn.

Obětí v Číně stále přibývá
Číňané mají z infekce velký strach. Úřady prakticky každý den hlásí nové oběti a nakažené - naposledy zemřelo 9 lidí a 202 má příznaky SARS.

Celkem v "říši středu" zemřelo od poloviny března, kdy Světová zdravotnická organizace WHO vyhlásila kvůli SARS pohotovost, na 140 lidí.

V karanténě po celé zemi je přes 7 600 lidí. U tří tisíc obyvatel lékaři infekci potvrdili. Zhruba polovina případů připadá na metropoli Peking.

SARS potvrdily dvě další země
Na seznamu zemí ohrožených SARS je kromě Číny dále Hongkong, Singapur a Kanada. Vyřazen už byl ale Vietnam, kde od 8. dubna nezaznamenali žádný nový případ nemoci. - více zde

Hongkongská vláda oznámila dvanáct nových obětí těžkého akutního syndromu dýchacích cest, který se poprvé objevil v listopadu 2002 v nedaleké jihočínské provincii Kuang-tung, a 15 nově nakažených.

Výskyt SARS, ovšem jen ojedinělý, potvrdily nově dvě země. V Jižní Koreji odhalili nemoc u čtyřicátníka, který se nedávno vrátil z Číny. Soul dosud zaznamenal 13 podezřelých pacientů.

První případ nahlásil také Nový Zéland. Lékaři v pondělí propustili z ošetřování po desetidenní karanténě ženu, která překonala symptomy SARS stanovené WHO.

Svět rokuje o syndromu
Epidemie přinutila Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN) uspořádat mimořádný summit. Do thajského Bangkoku se sjeli premiéři deseti členských států, aby projednali, jak proti nemoci bojovat.

ASEAN chce vyzvat čínského premiéra Wena Ťia-paoa, který se jednání také účastní, aby jeho země přijala nová opatření proti šíření SARS a zpřísnila prohlídky na letištích a v přístavech.

O nemoci se bude tento týden hovořit i v kanadském Torontu, které SARS přímo postihlo a Světová zdravotnická organizace město označila za nebezpečné pro návštěvy.

Rokování se mají zúčastnit experti z WHO, z amerického Střediska pro kontrolu nemocí, z Panamerické zdravotnické organizace, ze Sdružení zemí jihovýchodní Asie, Číny, Británie a Mexika.

Malé děti vědí, jak na nemoc
Na SARS, který v celém světě už zabil na 350 lidí, neexistuje vakcína či lék. Vývoj protilátky potrvá podle expertů nejméně rok. - více zde

Lékaři v Hongkongu zjistili, že s infekcí se nejlépe vypořádavají malé děti. Vyplývá to z výsledků pozorování pacientů ve věku od 18 měsíců do 16 let.

"Naše dosavadní závěry naznačují, že u malých děti se projevuje jen mírná forma nemoci s méně agresivními klinickými příznaky než u teenagerů a mladých dospělých," uvedl tým profesora Taj Faj Foka z Čínské univerzity v Hongkongu.

Těžkému zápalu plic podléhá asi šest procent nakažených lidí. V Česku zatím nebyl SARS zaznamenán, ale podle hlavního hygienika se v zemi zřejmě objeví. - více zde

Pracovníci čínské bezpečnosti se chrání rouškami před šířením nemoci SARS během kontroly studentské koleje na univerzitě v Pekingu. (29. dubna 2003)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video