Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

SARS vrcholí, Vietnam epidemii zvládl

  16:10aktualizováno  16:10
Vietnam se vypořádal s nemocí SARS. Světová zdravotnická organizace ho vyřadila ze seznamu ohrožených zemí. Těžký akutní syndrom dýchacích cest se tam neobjevil už dvacet dní. WHO upozornila, že epidemie ve většině zasažených států právě vrcholí. První případ potvrdila Indonésie.

"Vietnam se stal první zemí vyřazenou ze seznamu zemí ohrožených místním přenosem SARS," uvedla Světová zdravotnická organizace.

Na seznamu dále zůstávají Kanada, Čína včetně Hongkongu a Singapur. "SARS je na vrcholu ve všech těchto zemích včetně Vietnamu. V Číně je choroba naneštěstí na postupu," uvedl David Heymann z WHO.

Ve Vietnamu podlehlo SARS pět lidí
Ve Vietnamu se nakazilo celkem 68 lidí, poslední 8. dubna. Pět nemocných, pracovníci zdravotnických zařízení, zemřelo. Ministerstvo zdravotnictví ovšem varuje, že stále existuje riziko zavlečení SARS ze zahraničí.

Podle WHO je vývoj ve Vietnamu významný, protože země byla mezi prvními, kde byl SARS v půli března zaznamenán. Pochválila úřady za včasné odhalení a rychlou izolaci postižených, což zabránilo šíření infekce.

Země tak mohla naplnit stanovenou dvacetidenní lhůtu pro zrušení varování WHO před cestami do země a prohlášení, že nemoc se zde již nešíří. Období je dvojnásobkem inkubační doby nemoci.

Indonésie hlásí první případ
Těžký akutní syndrom dýchacích cest (SARS) si v celém světě vyžádal na 320 mrtvých a přes pět tisíc nakažených. Vyrobit účinnou vakcínu proti SARS potrvá podle amerického centra pro šíření nemocí nejméně rok. - více zde

Zatímco v Česku dosud nebyla infekce zaznamenána, první případ nahlásila Indonésie. V nemocnici v Jakartě zemřel šestapadesátiletý obchodník z Tchaj-wanu. Podle lékařů podlehl SARS, ale důvod smrti budou ještě ověřovat.

Nové oběti SARS hlásí také Hongkong. Zemřelo pět lidí a dalších čtrnáct se nakazilo. Epidemii zde tak od jejího vypuknutí podlehlo 138 lidí. Dalších 1 557 se nakazilo.

Peking málo informuje
Nejpostiženější zemí je Čína. Včetně nových osmi mrtvých v zemi zatím zemřelo celkem 139 lidí. Přes 3 100 lidí je podle čínského ministerstva zdravotnictví nakažených.

Zdaleka nejtíživější je situace v metropoli Pekingu, odkud je hlášeno nejvíce nových případů, dokonce víc než z jižní provincie Kuang-tung, kde se SARS v listopadu 2002 poprvé objevil.

Světová zdravotnická organizace má vyhrady k pekingské radnici, která podle WHO obyvatele města málo informuje, jak SARS postupuje a jak proti infekční nemoci bojovat, což může vést k panice.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Mladí ruští piloti twerkovali ve slipech, skandální video řeší úřady

Ruští kadeti twerkovali ve slipech, toto video vyvolalo skandál

Měla to být klukovská švanda, ale její aktéry může vyjít pořádně draho. Studenti Institutu civilního letectví v ruském...

V Sýrii zemřel raper IS, který měl vztah s překladatelkou z Československa

Denis Cuspert se v Německu snažil prosadit jako raper Deso Dogg

V Sýrii zemřel jeden z mediálně nejznámějších bojovníků Islámského státu, německý raper Denis Cuspert. Mimo...

Kim nám ukradl olympiádu, mručí opozice v Soulu. Štve ji společná vlajka

Jihokorejští a severokorejští sportovci pochodovali pod jednou vlajkou...

Zatímco jihokorejská vláda vnímá účast severokorejské delegace na zimní olympiádě v Jižní Koreji jako příležitost ke...

Najdete na iDNES.cz