SARS v Pekingu ztratil na síle

  • 3
Nová plicní choroba SARS je zřejmě v čínské metropoli Pekingu na ústupu. Soudí tak alespoň ředitel odboru zdravotnictví tamní radnice Liang Wan-nien. Nemocnice podle něj přijímají přes týden denně 30 až 40 nemocných. V poslední dubnové dekádě to přitom bylo 70 až 80.

Místní internetový server uvádí, že v pátek bylo potvrzeno 48 nových případů SARS, což je prý nejnižší počet v Pekingu od 20. dubna.

Světová zdravotnická organizace (WHO) je opatrnější. Na tvrzení o ústupu choroby v čínské metropoli je podle ní ještě příliš brzy, i když uváděná čísla jsou povzbudivá. V Pekingu bylo zatím zaregistrováno téměř 2200 nakažených a 112 obětí.

Liang také řekl, že u 40 až 50 nově přijímaných pacientů se ví, za jakých okolností se nakazili - v nemocnici, nebo v karanténě. U dalších je původ nakažení neznámý.

Pekingské úřady ukončily karanténu ve dvou univerzitách a jedné nemocnice. Podle jednoho nejmenovaného čínského činitele by v Pekingu měly počátkem června normálně probíhat přijímací zkoušky na vysoké školy a 22. května se má obnovit výuka v závěrečných ročnících středních škol, aby se studenti mohli připravit na zkoušky.

V Pekingu už druhý den protestuje asi 60 lidí u jedné z nemocnic z obavy, aby i tam nebyli umístěni nemocní se SARS. Jedna z místních obyvatelek řekla, že lidé se bojí dokonce otvírat okna, aby se k nim smrtící virus nedostal.

Více o šíření SARS

Kontinentální Čína hlásí za posledních 24 hodin šest obětí SARS a 118 nových nakažených. V Hongkongu jsou další dva mrtví a šest nových nemocných, což je nejméně od vypuknutí epidemie. Na Tchaj-wanu je hlášeno 18 nových případů.

Singapur přitvrdil
V Singapuru začali kvůli smrtící nákaze uplatňovat přísnější nařízení kolem pohybu lidí. Soud potrestal půl rokem vězení 50letého muže podezřelého, že chorobou trpí, který i přes nařízení lékařů opakovaně opouštěl svůj dům, kde měl být v karanténě.

Itálie bude na svých letištích u příchozích cestujících provádět povinné testy na SARS. Lidé s podezřením na smrtící infekci půjdou do karantény. Podle italského ministra zdravotnictví budou opatření trvat do té doby, než epidemie SARS ustoupí. Itálie registruje devět podezření na SARS, ale zatím žádné úmrtí.
Vědci: Virus mutuje jinak, než se myslelo
Ozvali se také vědci, že původce nemoci-koronavirus nemutuje tolik, je se původně předpokládalo. Odborníci z Institutu genomu v Singapuru soudí, že tato genetická stabilita představuje dvojsečnou zbraň.

Na jedné straně to znamená, že se koronavirus dobře přizpůsobil lidskému tělu a těžko se promění v benigní infekci. Na druhé straně se tím ale zvyšují naděje na rychlejší objevení vakcíny.

Ztráty se počítají na miliardy
Podle Asijské banky pro obnovu může SARS způsobit v zemích východní Asie ztráty 28 miliard dolarů, pokud nemoc bude hospodářství zemí regionu ochromovat do září. Ekonomové už snížili odhady plánovaného růstu o jeden až jeden a půl procenta, přičemž nejhůře by dopadl Hongkong.

Při úklidu vyvezli z domu tuny odpadků

Při očistné kampani v rámci boje proti SARS vyvezla uklízecí četa v Hongkongu jen z domu jisté ženy 30 tun odpadků. Dotyčná hromadila déle než deset let různé krámy - od mrtvých těl toulavých koček po rozbité lednice. Pokud by se její smetiště rozprostřelo po zemi, zaplnilo by tři fotbalová hřiště, napsal list The Sun.
 
Mezi "poklady" napěchovanými od podlahy ke stropu ve dvou sousedních bytech šedesátileté ženy bylo mimo jiné asi 300 deštníků, stavební materiál a tisíce igelitových tašek. Mezi mrtvolkami koček a krys - a červy, kteří na nich hodovali - objevil dvacetičlenný tým během týdenního třídění také zrezivělé klimatizační zařízení.

"Bylo zapotřebí dvou svalnatých chlapů, aby s ním pohnuli," citoval list jednoho z dozorčích úředníků. "Člověku vrtá hlavou, jak to mohla ta stará paní sama zvládnout."

Podle sociálních pracovníků je teď žena, která léta nocovala ve schodišťové šachtě budovy s tuctem koček, na pozorování na psychiatrické klinice.

Hongkong, jedna z oblastí nejhůře postižených syndromem akutního respiračního selhání, se usilovně snaží zvýšit v rámci boje proti ní úroveň hygieny.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video