SARS uzavřel pekingskou nemocnici

  • 9
Nekontrolované šíření SARS zavřelo brány hlavní nemocnice v Pekingu. Mezi zdravotnickým personálem a pacienty se totiž objevilo minimálně šedesát případů této smrtelné choroby. V metropoli zůstanou dva týdny uzavřeny i všechny základní a střední školy.

Pekingskou univerzitní nemocnici s kapacitou 1200 lůžek hlídá od půlnoci policie, nemocnice byly také dezinfikována. Více než 2000 zaměstnanců je sledováno, zda se u nich neprojeví příznaky choroby. Pacienti byli přemístěni do šesti jiných zařízení určených k léčení SARS.
 
Počet nakažených dosud neznámým typem zápalu plic v Číně od středy vzrostl o 125, další čtyři lidé na chorobu zemřeli.

Většina nových případů je hlášena z Pekingu. Čína nyní přiznává 110 obětí viru a přes 2400 infikovaných.
 
Se SARS bojuje železná dáma
Peking jmenoval čínskou "železnou dámu" Wu I předsedkyní komise pro boj proti SARS. Proslýchá se, že by se současná vicepremiérka Wu mohla stát budoucí ministryní zdravotnictví. Dosavadní čínský ministr zdravotnictví byl zatím po kritice zbaven svých funkcí v komunistické straně.
 
Kanada se zlobí na WHO
Kanada, kde je zaznamenán největší počet případů SARS mimo Asii, se ostře ohradila proti středečnímu varování Světové zdravotnické organizace (WHO) před cestami do její obchodní metropole Toronta. Varování se týká i Číny. Více zde.

"Nesouhlasíme s tvrzením WHO, že Toronto je nebezpečné místo k návštěvě," uvedla kanadská vládní zdravotnická organizace Health Canada.
 
Singapur a Hongkong měří lidem teplotu
V Singapuru přibyla od středy další oběť nákazy. Počet úmrtí na SARS se tak v této zemi zvýšil na patnáct.

Singapur se připravuje na vydání přísných opatření pro lidi v karanténě a renovuje zařízení pro drogově závislé, kam by měli být umísťováni pacienti, kteří pravidla karantény nedodrží.
 
Při vstupu do Singapuru letecky či po zemi je cestujícím měřena teplota. Stejně tak se měří teplota pravidelně například řidičům taxi. Jejich vozy jsou několikrát denně dezinfikovány a ode dneška mají nařízeno nepoužívat klimatizaci a jezdit se staženými okénky. Podle odborníků se tak sníží riziko přenosu nákazy.
 
Teplotu kontrolují stovkám cestujících také na hraničních přechodech při vstupu z pevninské Číny do Hongkongu.

Podle hongkongských představitelů však i nemocní s teplotou mají být na hongkongské území vpuštěni a ihned hospitalizováni. Toto rozhodnutí už vyvolalo protesty. V Hongkongu na novou nebezpečnou formu zápalu plic zemřelo 105 lidí, 1458 jí bylo nakaženo.

Vědci se stále snaží najít pomocníka, který by stál po jejich boku v boji se zákeřnou chorobou. Australští badatelé například chtějí naočkovat virus pokusným zvířatům. Mělo by to pomoci ve výzkumu původu a způsobu šíření SARS. Více čtěte zde.

Cestující na pekingském nádraží drží svého syna. (24. dubna 2003)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video