Ariel Šaron jednal s Ehudem Barakem o vytvoření koaliční vlády

Ariel Šaron jednal s Ehudem Barakem o vytvoření koaliční vlády - O možnostech vytvoření vlády národní jednoty za účasti pravice a levicové Strany práce jednali 9. února v Jeruzalémě nově zvolený premiér Ariel Šaron (vlevo) a bývalý předseda vlády Ehud Barak. (9. února 2001) | foto: Reuters

Šaron chce ve vládě Baraka

Nově zvolený premiér Ariel Šaron a bývalý předseda vlády Ehud Barak jednali o možnostech vytvoření vlády národní jednoty za účasti pravice a levicové Strany práce. Šaron nabídl svému předchůdci křeslo ministra obrany, Barakova reakce na nabídku zatím není známa. Nejasný je i osud samotné koaliční vlády, neboť oběma politikům se dosud nepodařilo překonat názory na způsob, jak dosáhnout míru s Palestinci.
Barak nabízel Palestincům vytvoření palestinského státu na téměř celém území západního břehu Jordánu a v pásmu Gazy, podíl na správě Jeruzaléma - městu svatém jak pro židy tak pro Araby - a zrušení některých židovských osad na nyní dosud okupovaných územích. Palestinci to ale nepřijali.

Šaron nepůjde Barakovou cestou
Strana práce je v současné době hluboce rozdělená v otázce, zda má přijmout nabídku premiéra a šéfa pravicového bloku Likud Šarona k vytvoření koalice.

Šaron v interview pro páteční vydání listu Jediot Achronot uvedl, že bude usilovat o to, aby uzavřel s Palestinci nejednoznačně formulovaný pakt o neválčení, ale nikoli mírovou dohodu jako takovou. Poznamenal, že nehodlá jít v Barakových šlépějích.

Arafat intervenoval u Šarona za obnovení mírových jednání
Šaronovi také zavolal prezident palestinské autonomie Jásir Arafat a řekl mu, že má zájem na obnovení mírových rozhovorů s Izraelem. Šaron na to údajně reagoval slovy, že mír je pro něj důležitý a není to něco, s čím by se dalo operovat jen v předvolební kampani. Dodal, že má v úmyslu zmírnit utrpení nevinných palestinských civilistů, ale podmínkou k tomu je ukončení násilných akcí Palestinců.

Jestřáb Šaron vzbuzuje ve světě obavy.

Připrav se na zabíjení, Šarone!
Zatímco Šaron jednal s Barakem a mluvil s Arafatem, došlo k prudké přestřelce mezi izraelskými vojáky a Palestinci poblíž Ramalláhu na západním břehu Jordánu.

V pásmu Gazy se zase srotilo přes 2000 příslušníků protiizraelské militantní organizace Islámský džihád, napsala agentura Reuters. Šéf organizace v pásmu Gazy šajch Abdalláh Šamí davu řekl: "Pumové útoky budou na území našeho nepřítele pokračovat, a to na nejen na územích, které Izrael okupuje od roku 1967, ale z území celé Palestiny, od Nilu až k moři a od severu k jihu. Zavazujeme se, že pumové útoky budou pokračovat i nadále. Likvidace měst a vesnic našich nepřátel a zabíjení odsadníků je naše volba. Připrav se na to, Šarone."

Od vypuknutí konfliktu koncem září minulého roku bylo zabito nejméně 318 Palestinců, 52 Izraleců and 13 izraelských Arabů.

Palestinci chtějí pokračovat v mírových rozhovorech
Ačkoli se oba znepřátelené tábory nebyly schopny dohodnout, dokud měl v ruce otěže jednání přístupný Barak a mírovou dohodu protlačoval i bývalý americký prezident Bill Clinton, jeden z hlavních palestinských vyjednávačů Ahmad Kurája po zvolení Šarona prohlásil, že "mírové rozhovory musí začít od bodu, kde skončily" (v lednu v egyptském městě Taba, kde Izrael zastupovali Barakovi lidé). "Nemůžeme se vracet zpátky," zdůraznil.

Političtí analytikové soudí, že pokud se Šaronovi nepodaří dosáhnout rychlé dohody o spoluvládě se Stranou práce, obrátí se na pravicové strany a na strany ortodoxních židů, aby s nimi mohl vytvořit koalici. Její budoucnost podle nich ale může být v parlamentě nejistá.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video