Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sarkozy chce donutit Francouze déle pracovat

  11:00aktualizováno  11:00
Líbánky francouzské veřejnosti s novým prezidentem Nicolasem Sarkozym končí. Francie včera řešila dvě reformy, jejichž zavedení může občany pořádně bolet. Teprve nyní se ukáže, zda má prezidentova vysoká obliba hlubší základ, nebo šlo jen o povolební okouzlení.

Nicolas Sarkozy | foto: Profimedia.cz

Úkol číslo 1: Imigrace
Jedním činem, jímž si proti sobě Sarkozy může postavit silnou skupinu arabských a afrických přistěhovalců, kteří jsou už nyní proti němu negativně naladěni, je reforma imigrační politiky. Tady se jeho plány zhmotnily do vládního návrhu, o kterém jednají poslanci.

Pravicová vláda chce situaci zkomplikovat především imigrantům, kteří do Francie přicházejí pod záminkou sjednocování rodin. Nyní budou muset při cestě do Francie skládat zkoušku ze znalosti jazyka a také z "francouzských hodnot“.

Navíc živitelé rodin, kteří zde už pracují, budou muset vydělávat více, aby mohli prokázat, že jsou i v Evropě schopni svoje příbuzné uživit.

Největší rozruch však vzbudilo opatření, které do reformy přistěhovalecké politiky zavádí testy DNA. V případě, že francouzský imigrační úředník bude mít nějaké pochybnosti o příbuznosti žadatelů, může jim navrhnout zkoušku DNA, která by tuto skutečnost nade všechny pochybnosti potvrdila, nebo vyvrátila. To se organizacím bojujícím za lidská práva vůbec nelíbí, podle nich to snižuje lidskou důstojnost přistěhovalců.

Sarkozy ve Francii nehodlá trpět nelegální migranty. Jen pro letošek dal podřízeným úřadům pokyn, aby jich ze země vykázaly 25 tisíc. Dá se očekávat, že přistěhovalecká sídliště, která před dvěma lety na měsíc zaplavil násilný chaos, opět budou na nohou.

Úkol číslo 2: Penze
Sarkozy představil svůj první krok při změně penzijního systému. Postihuje zrovna ty, kteří ve Francii umějí generální stávkou pořádně zavařit jakékoliv vládě: železničáře a pracovníky městské hromadné dopravy.

Právě oni (a vedle nich zaměstnanci státních energetických a plynárenských podniků, horníci, vojáci, policisté, námořníci ve státních službách, ale třeba i herci z divadla Comédie Francaise) mají nárok na dřívější odchod do důchodu a na pobírání vyšší penze než lidé v privátní sféře se srovnatelnými platy.

Jejich výhody, které různým profesím vznikly v průběhu nejen minulých desetiletí, ale i století (námořníci je mají už z dob krále Slunce Ludvíka XIV.), jim Sarkozy hodlá odbourat. Takřka 1,6 milionu zaměstnanců by mělo na penzi nárok až - stejně jako všichni ostatní - v šedesáti letech.

Železničářští odboráři, kteří patří k nejsilnějším k zemi a kteří kvůli podobnému návrhu před deseti lety srazili vládu Alaina Juppého, se kupodivu zatím příliš nahlas neozývají. Straší je fakt, že prezidentův plán má silnou podporu veřejnosti: v anketě pro deník Le Parisien se za Sarkozyho postavilo 68 procent dotázaných.

Jeden z vedoucích představitelů francouzských odborů Jean-Claude Mailly tak jen bezzubě prohlásil, že je připraven vyjednávat, pokud "prezident nevrazí lidem nůž do zad“, a že je k diskusi o změnách potřeba více času.

Toho ale Sarkozy příliš nemá. V duchu svého povolebního hesla "Byl jsem zvolen, abych reformoval, tak hodlám reformovat“ si přeje, aby o zrušení výhod železničářů a spol. bylo rozhodnuto do Vánoc.

Změny ve Francii

Co už Sarkozy prosadil

• Změna zahraniční politiky
Usilovně se snaží o sblížení s USA, se kterými měla Francie za Chiraka dost chladný poměr.

• Zpřísnění trestů pro recidivisty
Opakovaní kriminálníci v případě nového deliktu dostanou automaticky minimálně jeden rok "na tvrdo".

• Trh práce
Přesčasy, které přesahují 35hodinový pracovní týden, se nedaní, aby byli Francouzi více motivováni k práci.

Co hodlá brzy udělat

• Důchodová reforma
Skupiny státních zaměstnanců, které mohou odcházet dříve do penze, mají o tuto výhodu přijít.

• Zpřísnění migrační politiky
Zájemci o imigraci budou muset prokázat znalost francouzštiny. Lidé, kteří se budou chtít do Francie přistěhovat za svými příbuznými, se budou muset podrobit testům DNA.
Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

TÝDEN OBRAZEM: Indiánský sjezd, odjezd věřících a ptačí migrace

PŘÍPRAVA K ODLETU. Účastník mezinárodního srazu horkovzdušných balónů, který...

Japonci vítali nový rok koupelí v ledové vodě. Španělští jezdci na koních se v rámci svátečních oslav neohroženě vrhali...

OBRAZEM: Američanky demonstrovaly za práva žen, hlavním terčem byl Trump

Tisíce lidí se v sobotu  po celých Spojených státech účastnilo druhého pochodu...

Desetitisíce lidí se v sobotu po celých Spojených státech účastnily pochodu za práva žen, který byl uspořádán v rámci...

Velbloud způsobil v poušti další smrtelnou nehodu, Izrael plánuje čipování

Velbloudy člověk v Izraeli potká téměř na každém kroku. (14. března 2012)

Izraelští zákonodárci chtějí beduínům nařídit, aby registrovali a očipovali své velbloudy. Mohutná toulající se zvířata...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz