Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sarko, Česko, Evropa

  1:00aktualizováno  1:00
Nicolas Paul Stéphane Sárközy de Nagy-Bócsa. Tak zní úplné a původní jméno nového prezidenta země galského kohouta. Kosmetická úprava (pro francouzské uši) jména syna maďarského šlechtice a francouzské matky řeckého židovského původu však neznamená vůbec nic.

"Sarko", kterého jeho krajané přirovnávají k Napoleonovi pro jeho menší postavu a vehemenci, toho nasliboval svým krajanům ve volebním projektu Ensemble (Společně) hodně. | foto: Reuters

Vše o prezidentských volbách ve Francii... ČTĚTE ZDE

Zatímco Nicolas Sarkozy sedící v pařížském Elysejském paláci bude představovat novinku hlavně pro Evropskou unii. Navíc když ta pořád hledá cesty ze šoku po krachu předložené ústavy. Budou to však změny, které se zalíbí i Čechům?

"Sarko", kterého jeho krajané přirovnávají k Napoleonovi pro jeho menší postavu a vehemenci, toho nasliboval svým krajanům ve volebním projektu Ensemble (Společně) hodně.

Zda se mu skutečně podaří alespoň o něco liberalizovat francouzský sociální stát s vysokými daněmi, protekcionářstvím, neklesající nezaměstnaností, s nevyhovujícím krátkým pracovním týdnem o 35 hodinách či penzijním systémem, který potřebuje reformu, je velkou otázkou.

Vždyť předvolební sliby po tvrdé srážce s realitou vládnutí rychle podléhají korozi. A to nejenom ve Francii. Naproti tomu se dají skoro jistě očekávat jiné postoje k Evropské unii. To se samozřejmě dotkne i České republiky.

Pevná vize
Pařížská vláda totiž právě kvůli prezidentským volbám a předchozímu odmítnutí euroústavy (v referendu ji smetli společně s Nizozemci právě Francouzi) hrála nějakou dobu v Unii mrtvého brouka. Tomu je konec.

Sarkozy má nejenom "pevnou vizi Francie" (jak napsal nedávno specialista na tuto zemi, publicista Josef Brož), ale i poměrně jasné představy o budoucím fungování Evropy.

Podrobně je formuloval už loni v září při návštěvě Bruselu. A v nich naznačil, že by se jako prezident více věnoval evropské politice než jeho nemilovaný odcházející předchůdce Jacques Chirac.

Není pak bez zajímavosti, že Francie bude předsedat EU druhý půlrok roku 2008, tedy před naší premiérou na tomto postu. Obě strany to donutí (první schůzky se už navíc uskutečnily) alespoň k nějakému sladění jejich kroků.

Jenže Sarkozyho představy o Evropě se ne vždy kryjí s těmi, s nimiž vystupuje Topolánkova vláda. V čem se dá vysledovat shoda a v čem rozdíly či rozpory?

Zavrhované Turecko
Nicolas Sarkozy podobně jako čeští vládní eurorealisté (jak se sami nazývají) odmítá stejnou verzi už jednou odmítnuté euroústavy, nechce k tomu vyhlašovat ani další referendum a  chtěl  by  novou  "minismlouvu".

To už není daleko od toho, k čemu v posledních měsících Unie dospěla. Ovšem Sarkozy na rozdíl od mnoha členských zemí tvrdě odmítá plné členství Turecka v EU. Navrhuje mu jen "privilegované partnerství".

V tomto směru jde ještě dál. "Měli bychom v budoucnu jasně říci, kdo je Evropan, a kdo už ne." To je věc, která není na starém kontinentu tak populární, přestože ji osobně považuji za správnou.

Dá se totiž přeložit i takto: "Unii už spíše nerozšiřujme, vyřešme si hlavně vlastní problémy a ty jsou hodně velké." Uvidíme, zda zbytek Evropy Sarkozyho odpor k členství Turecka postupně změní.

Europoslanec Josef Zieleniec však upozorňuje na ještě podstatnější věc, která může s Českem a budoucí Evropou souviset. Sarkozy razí myšlenku "usnadnit možnost skupině členů EU postupovat rychleji v integraci".

V tom se shodne s německou kancléřkou Angelou Merkelovou (s kterou si rozumí), ale vůbec ne s Brity (přitom Tonyho Blaira dokonce obdivuje). A neporozumí si v tomto případě ani s vládní ODS a Václavem Klausem.

Zvolení Sarkozyho tak může zamávat s Evropou více, než se nám dnes zdá. Nebo že by ho Brusel semlel jako mnoho lidí předtím?Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Žena prodala stejné pozemky dvakrát, soudy pak špatně určily podvedené

Nová ústavní soudkyně Milada Tomková bude místopředsedkyní soudu (3. května

Hned dvakrát prodala nyní už seniorka své pozemky v turnovské městské části Bukovina. Napodruhé skoro za trojnásobek...

Prezidentští kandidáti v debatě „plavali“ v jednoduchém kvízu o obraně

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Kolik má česká armáda profesionálních vojáků, jaký je roční rozpočet na obranu nebo která země vstoupila do NATO jako...

Starosta Nymburku uzavřel lávku stejné konstrukce, jako spadla v Troji

Lávka pro pěší přes řeku v Nymburku

Ve středočeském Nymburku odpoledne uzavřeli lávku přes Labe, která je totožné konstrukce a od stejného projektanta jako...

Co chlapovi pod stromeček?
Co chlapovi pod stromeček?

Přečtěte si hned 35 tipů na dárky k VánocůmNajdete na iDNES.cz