Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sarajevský atentát před 90 lety přivolal válku

  9:47aktualizováno  9:47
Přesně před devadesáti lety změnily dva výstřely dějiny. Jedna kulka zasáhla následníka rakouského trůnu Františka Ferdinanda d´Este. Druhá střela zabila jeho choť Žofii. Sarajevský atentát ukončil život plný zvratů a odstartoval válku, kterou Evropa do té doby nezažila.

František Ferdinand byl v červnu 1914 na návštěvě Bosny. Jako vrchní inspektor rakouské branné moci tam přijel sledovat armádní manévry. 28. června měl jeho pobyt v Bosně skončit, na programu měl ještě návštěvu metropole Sarajeva a setkání s místními představiteli.

Znalci místních poměrů se obávali nepokojů a dokonce i možných útoků. 28. červen je totiž v Srbsku významným dnem, země si připomíná porážku od Turků na Kosově poli z roku 1389. Trasu Ferdinandovy cesty z nádraží přesto hlídalo jen 120 policistů.

V Sarajevu čekaly dva atentáty
U silnice čekalo i sedm atentátníků z organizace Černá ruka, k útoku se dostali dva z nich. Granát, který hodil Nedeljko Čabrinovič, skončil na složené střeše Ferdinandova auta a arcivévoda ho duchapřítomně odhodil. Následný výbuch zranil několik přihlížejících a členy doprovodu.

"Město zrádců, které vítá pumami," řekl Ferdinand sarajevskému starostovi po přivítání na radnici. Rozhodl se ale v návštěvě pokračovat, nejdřív však chtěl zajít do nemocnice za zraněnými.

O změně nevěděl řidič arcivévodova automobilu. Místo do nemocnice jel dál po původní trase. Když svůj omyl zjistil, začal couvat k odbočce k nemocnici, což byla příležitost pro dalšího atentátníka - Gavrila Principa, který dvakrát vystřelil.

Jedna kulka se odrazila od kovové konstrukce skládací střechy a zasáhla arcivévodovu manželku Žofii do břicha. Druhou ranou trefil Princip Ferdinanda do krku. Následník trůnu zemřel několik minut po své ženě.

Oba atentátníci se po činu pokusili o sebevraždu. Požili cyankáli, ale přežili. Soud je oba poslal na dvacet let do vězení. Trest shodně vykonávali ve vojenském vězení v Terezíně, kde oba dva podlehli tuberkulóze, Čabrinovič v roce 1916, Princip o dva roky později.

Osud ve znamení trůnu
František Ferdinand d'Este, synovec císaře Františka Josefa I., se narodil 18. prosince 1863. Za to, že se stal nástupcem trůnu, mohly neveselé osudy dalších členů habsburské dynastie.

Jako následník se totiž narodil císařův syn Rudolf. Ten se ale v roce 1889 kvůli nešťastné lásce zastřelil. Nástupnictví přešlo na Ferdinandova otce Karla Ludvíka, císařova bratra. Ten zemřel v roce 1896 a uvolnil tím cestu k trůnu právě svému synovi.

Pojmy trůn a následnictví arcivévodu pronásledovaly i v osobním životě. Zamiloval se totiž do hraběnky Žofie Chotkové, která mu nebyla rovnoprávná. Neustoupil tlaku dvora i samotného císaře a manželky ani trůnu se nevzdal. Před svatbou, která byla v roce 1900, ale se ale musel vzdát práva na nástupnictví pro děti z tohoto manželství.

Ferdinand trpěl od mládí tuberkulózou. Léčebné cesty ho zavedly do mnoha zemí. Při svých cestách a poznávání cizích zemí dospěl k názoru, že rakouská monarchie se musí modernizovat, aby byla schopna uspět. Ferdinand čekal na odchod starého mocnáře, aby se mohl ujmout vlády a vytvořit silný centralizovaný stát.

Smrt arcivévody Františka Ferdinada d´Este paradoxně zahájila válku, kterou on sám odmítal. Tvrdil, že na ni Rakousko - Uhersko není připraveno a prohraje ji.

Arcivévoda František Ferdinand d´Este s manželkou Žofií nastupují v Sarajevu krátce před atentátem do auta.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

OBRAZEM: Uplynulý rok na nejlepších fotografiích z ptačí perspektivy

Trend sdílení kol je v Číně stále populárnější. Za jeden jüan (zhruba 3 koruny)...

Hurikán Harvey, výbuch muničního skladu na Ukrajině, čínský smog. I to patří mezi nejvýznamnější události tohoto roku....

TÝDEN OBRAZEM: Cvičená opice, Chaplin na ulici či stoupající dým

STOUPAJÍCÍ KOUŘ. Fotka pořízena Mezinárodní vesmírnou stanicí zobrazuje...

Zatímco v Německu a ve Švýcarsku si lidé užívají zimní radovánky, v Číně lidé obdivují cvičené opice. A ve Španělské...

OBRAZEM: Laureáti Nobelovy ceny si převzali ocenění

Šéfka Mezinárodní kampaně za zrušení jaderných zbraní (ICAN) Beatrice Fihnová...

Laureáti si v neděli na slavnostním ceremoniálu v Oslu a ve Stockholmu převzali Nobelovy ceny. S cenou se pojí i...Najdete na iDNES.cz