Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sao Paulo trumfne Krista Spasitele z Ria. Postaví Šalamounův chrám

  11:50aktualizováno  11:50
Ohromnou repliku starobylého Šalamounova chrámu se rozhodli zbudovat zástupci jednoho z evangelikálních hnutí v brazilském Sao Paulu. Dvanáctipatrový chrám pro 10 tisíc věřících bude dvakrát vyšší než socha Krista Spasitele, jež se tyčí nad Rio de Janeirem. Stavební materiál si Brazilci nechají poslat až z Izraele.

Středověká představa podoby Šalamounova chrámu. | foto: wikimedia.commons

Biskup jedné z nejrozšířenějších odnoží letničního hnutí v Brazílii, tzv. Univerzální církve božího království (IURD) Edir Macedo zveřejnil nebývale ambiciózní plán na výstavbu nového mezinárodního sídla IURD v jihobrazilském velkoměstě Sao Paulu.

LETNIČNÍ HNUTÍ

Vycházejí z protestantismu, kladou důraz na osobní zkušenost s Bohem skrze křest Duchem svatým (takový by správně mělo provázet "mluvení jazyky", tzv. glosálie). Oproti konzervativnímu katolicismu se snadno přizpůsobuje změnám. Umožňuje zakládat nové církve.

Král Šalamoun nechal vybudovat chrám jako "dům Božího přebývání" v 10. st. př.n.l. První židovský svatostánek byl o 400 let později vypálen na rozkaz babylónského krále Nabukadnezara II.

Společně se svými druhy se rozhodl pro věřící v největší zemi Latinské Ameriky zbudovat přesnou repliku Šalamounova chrámu, prvního židovského chrámu, který byl postaven v 10. století před Kristem v Jeruzalémě. Realizace tohoto megaprojektu by měla stát zhruba 200 milionů reálů (necelé čtyři miliardy korun).

Stavbou ohromného dvanáctipatrového chrámu s obvodovými zdmi vysokými padesát pět metrů Sao Paulo navíc pokoří i konkurenční Rio de Janeiro. Chrám totiž bude dvakrát vyšší než proslulá dominanta tohoto velkoměsta: socha Krista Spasitele, jež stojí na riodejaneirském kopci Corcovado.

"Chrám chceme postavit přesně podle vzoru toho starobylého Šalamounova," uvedl Macedo podle britského listu The Guardian. "K stavbě Šalamounova chrámu se použily tuny zlata, pravého zlata. My nepostavíme chrám ze zlata, ale i tak bez sebemenších pochyb utratíme spousty peněz," dodal biskup.

Všechny schvalovací procesy v rámci církve podle Maceda již proběhly a stavbě novodobého svatostánku IURD, který pojme na deset tisíc věřících, tak nic nebrání. Dokončen by měl být za čtyři roky a na jeho stavbu se použijí i speciální kamenné bloky z Izraele.

"Podepsali jsme smlouvu na objednávku kamenů, které pocházejí přímo z Jeruzaléma, jsou stejné jako ty, které byly použity na stavbu prvního židovského chrámu v Izraeli. Kameny, které byly svědky Boží moci už před dvěma tisíci lety," řekl biskup podle brazilského listu O Estado de Sao Paulo.

V projektu, který navrhl architekt Rogério Silva de Araújo, se počítá s parkovištěm pro tisíc aut, s televizní a rozhlasovou stanicí a s desítkami učeben pro více než 1 300 žáků. Rozloha zastavěné plochy v plánech přesahuje 23 tisíc metrů čtverečních. Církev už koupila šestadvacet nemovitostí na pozemcích v saopaulských ulicích Celso Garcia, João Boemer a Júlio César da Silva. Několik dalších musí ještě dokoupit.

"Bude to něco, bude to krásné, krásné, krásné - nejkrásnější. Zvenku to bude naprosto úplně stejné jako chrám, který stál v Jeruzalémě," napsal Macedo na svém blogu.

PODIVNÉ FINANČNÍ MACHINACE V IURD

Univerzální církev božího království byla založena v Brazílii v roce 1977, kde má i nejvíce příznivců. Celkem se k ní hlasí zhruba osm milionů lidí ze 180 států světa. Podobně jako jiná hnutí a církve, hlavně ta evangelikální, investuje hodně do své propagace. Využívá například televizní vysílání (tzv. teleevangelizace) nebo bezplatné noviny a tiskoviny, př. Folha Universal.

Loni saopaulský státní žalobce obvinil deset vyšších členů této církve, včetně Maceda, ze zpronevěření milionů dolarů z darů věřících na nákup aut a nemovitostí. Podle Guardianu Macedo všechna obvinění odmítl, vlastní však soukromý tryskáč za 45 milionů dolarů.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

V obraně budeme spolupracovat, oznámili ministři zahraničí EU

Americké letouny F/A-18  a japonská F-15 přelétávají nad letadlovou lodí Ronald...

Ministři zahraničí pětadvaceti členských zemí Evropské unie v pondělí potvrdili vznik stálé spolupráce v obranné...

Tisíce zraněných a stovky mrtvých dětí. V USA řeší nebezpečné žaluzie

Ilustrační snímek

Nová studie amerických lékařů varuje před nebezpečím, které mohou pro malé děti skrývat obyčejné žaluzie. Od roku 1990...

Trajekt ve Francii uvázl v bouřce na mělčině, evakuovali tři sta lidí

Trajekt s více než třemi stovkami lidí na palubě uvízl během neděle v Calais na...

Trajekt s více než třemi stovkami lidí na palubě v neděli uvázl v Calais na severu Francie. Když se v bouřlivém počasí...Najdete na iDNES.cz