Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

KOMENTÁŘ: Sankce mění rodinné životy miliardářů

  12:05aktualizováno  12:05
Šéf ruského státního gigantu Rosněft Igor Sečin a prezident Vladimir Putin jsou kluci stejné krevní skupiny, pokud jde o práci i o zábavu. Dělali spolu pro KGB, oba milují hokej a našla by se i další společná hobby. Takže překvapilo spíš to, že se Sečin ocitl až na druhém sankčním seznamu, s nímž se vytasili Američané na Putinovy nejbližší spolupracovníky.

Ruský prezident Vladimir Putin a šéf ruského státního gigantu Rosněft Igor Sečin | foto: Reuters

Když nyní Sečin říká, že trest USA se ho dotkne málo (má zablokovaná aktiva v zámoří) a společnosti Rosněft vůbec, má svým způsobem pravdu. Významným akcionářem Rosněftu je britská společnost BP – vlastní v ruské firmě pětinový podíl – a už první reakce Britů ukazuje, že obchodní úvahy budou hrát důležitou roli. Ukrajina Neukrajina, BP vztahy s Rosněftem nepřeruší.

Se sankcemi se to má jako se samotným konfliktem mezi Ruskem a Ukrajinou. Nevede se skutečná válka, pokud za ni nepovažujeme atentáty na starosty či mrtvé při ozbrojených střetech u radnic východoukrajinských měst. Zaplať pánbůh se zatím vede jen válka slov. Ruští ekonomové se sankcím vysmívají, zpochybňují, že by mohly mít na ruskou ekonomiku zásadní a dlouhodobý dopad. Naopak Barack Obama právě v účinek na Putinovu ekonomiku doufá.

Další komentáře najdete v dnešní MF DNES

  • Rostislav Matulík: Pěna dní a smrt
  • Mirka Spáčilová: Hrdliččin zval ku lásce hlas, ale přeřvala ho televize
Elektronická MF DNES

MF DNES v počítači nebo v iPadu/iPhonu

Do stejné kategorie války slov patří Putinův proslov o tom, že se ruská armáda do dvou let obejde bez ukrajinských dodávek, zatímco ukrajinský zbrojní průmysl klekne na kolena.

O jednom dopadu "blacklistu", na který Amerika a Evropa nově zařadily další jména lidí a firem, se však nemluví. Vypadá sice přízemně a obyčejně, ale o to citelněji může ruské oligarchy zasáhnout.

Představte si to asi tak: jste Putinův člověk, řídíte nějakou jeho (státní) firmu či její evropskou pobočku, vlastníte soukromý tryskáč. Zvykli jste si kdykoliv se podívat do USA či do Evropy (třeba na večeři v Nice). Vaše děti chodí nebo chcete, aby příští rok chodily do britských (švýcarských) škol. A teď je s tím konec – anebo to vše bude velmi komplikované. Sankce změní zaběhaný příjemný rodinný život miliardáře.

Nervozita z Putina sílí ani ne tak mezi nejbohatšími ruskými oligarchy, spíš o ligu níž (ale to se ještě pořád pohybujeme mezi lidmi s miliardovými konty). Zbohatli díky němu, teď díky prezidentovu nacionálně zaťatému postoji mohou o část radostí života přijít. Tuší, že už se chystají třetí a další seznamy sankcionovaných, ale nevědí, zda na nich budou. Odporovat veliteli však nemohou.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Turci a Kurdové se přetahují o Afrín, USA vyzvaly ke zdrženlivosti

Operace Olivová ratolest je namířena proti ozbrojencům z turecké Strany...

Turecké pozemní síly se v neděli probojovaly do severosyrské oblasti Afrín. Oznámil to podle tureckého rozhlasu premiér...

Naše ambasáda bude v Jeruzalémě do konce roku 2019, řekl Pence v Izraeli

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu tleská projevu amerického viceprezidenta...

Spojené státy hodlají přesunout ambasádu z Tel Avivu do Jeruzaléma do konce roku 2019. Před izraelským parlamentem to...

V Berlíně žije už téměř tisíc islamistů, roste i jejich odhodlání útočit

Policisté prohledávají i budovy v berlínské čtvrti Märkisches Viertel...

V Berlíně se za posledních šest let téměř ztrojnásobil počet salafistů, zvýšila se i jejich snaha provést teroristické...

Najdete na iDNES.cz