Ruská podpora separatistů na Ukrajině se teď lidem kolem Putina nemusí vyplatit.

Ruská podpora separatistů na Ukrajině se teď lidem kolem Putina nemusí vyplatit. | foto: Reuters

EU trestá Rusko. Do unie nesmí vicepremiér a šéfové armády i rozvědky

  • 136
EU zveřejnila jména 15 dalších lidí, kterým kvůli ukrajinské krizi zmrazí majetek a nevpustí je na své území. Sankce nově postihnou ruského vicepremiéra Kozaka, odpovědného za začlenění anektovaného Krymu, náčelníka generálního štábu ruské armády Gerasimova či šéfa vojenské rozvědky GRU Serguna.

Na rozšíření seznamu, který tak nyní čítá 48 lidí, se unijní země definitivně dohodly v pondělí. Je na něm i jméno Ludmily Švecovové, místopředsedkyně dolní komory ruského parlamentu. Iniciovala totiž zákon o integraci Krymu do Ruské federace.

Nechybí ani šest vůdců proruských separatistických skupin na jihovýchodě Ukrajiny. Je mezi nimi také muž vystupující pod jménem Igor Strelkov, kterého Rada EU identifikovala jako příslušníka ruské vojenské rozvědky GRU. Podle ukrajinských médií je Strelkov plukovníkem GRU a jeho skutečné jméno zní Girkin. Údajně se podílel i na zadržení pozorovatelů OBSE, které separatisté zadržují od pátku ve Slajansku. Tyto informace však nejsou potvrzené.

Proti sankcím se již ohradila Moskva. "Odmítáme sankce v jakékoli podobě, včetně těch sankcí, které USA a EU vyhlásily navzdory zdravému rozumu," prohlásil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov podle agentury ITAR-TASS během jednání se svým kubánským protějškem.

EU by se podle něj měla stydět. "Místo toho, aby kyjevskou kliku donutilo jednat s jihovýchodní Ukrajinou o budoucím uspořádání země, naši partneři plní přání Washingtonu nepřátelskými gesty namířenými na Rusko," uvedlo ruské ministerstvo zahraničí.

K sankcím se přidalo i Japonsko, které zakázalo vydávání víz pro 23 lidí. "Rozhodnutí Tokia vnímáme se zklamáním, přirozeně na něj zareagujeme," řekl mluvčí ruského ministerstva zahraničí Alexander Lukaševič. "Tento nešikovný krok byl zřejmě učiněn pod vnějším nátlakem a jde proti deklaracím Tokia o tom, jak je důležité rozvíjet vztahy s Ruskem. Chceme podtrhnout, že je kontraproduktivní mluvit s námi řečí sankcí."

Podniků se evropské sankce zatím nedotknou

Na seznamu v této chvíli nefigurují žádné firmy, EU však podle českého velvyslance Martina Povejšila do budoucna o takovém rozšíření uvažuje. "My jsme dnes otevřeli diskusi mezi velvyslanci o tom, zda to je z právního hlediska možné. A začali jsme k tomu také hledat právní cestu," řekl diplomat (více čtěte zde).

Podle agentury Reuters sankce EU zatím nepostihly ani šéfy velkých ruských podniků. Na pondělním seznamu sankcí USA se objevilo například jméno ředitele energetického gigantu Rosněft Igora Sečina.

Evropská komise společně se státy osmadvacítky připravuje zatím nespuštěnou takzvanou třetí fázi sankcí, které by postihly určitá hospodářská odvětví. O jejich spuštění by ale musel rozhodnout unijní summit.

Paralelně se zveřejněním jmen šéfka evropské diplomacie Catherine Ashtonová v úterý znovu odsoudila násilí na Ukrajině, útoky na novináře, zadržení mezinárodních pozorovatelů separatisty i atentát na charkovského starostu Gennadije Kernese.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video