Crocs prý mohou ovlivnit některé lékařské přístroje nebo elektrostatickými výboji pacientům poškodit orgány.

Crocs prý mohou ovlivnit některé lékařské přístroje nebo elektrostatickými výboji pacientům poškodit orgány. | foto: Archiv firmy

Sandály Crocs jsou prý nebezpečné, nemocnice v Evropě je zakazují

  • 144
Stále více evropských nemocnic zakazuje personálu nosit boty Crocs, tedy módní perforované pantofle z umělé hmoty. Obuv údajně může být nebezpečná kvůli statické elektřině. České nemocnice boty zatím neřeší.

Zákaz platí už skoro rok v některých nemocnicích v Británii a Švédsku. Ve švédské nemocnici nedaleko města Karlskrona podle britských novin The Daily Telegraph zavinily boty selhání tří důležitých přístrojů včetně respirátoru.

Statická elektřina ale není jediným nebezpečím. V Británii podle BBC zakázali pestrobarevné obutí i medikům při praktických výukách. Perforované "crocsky" totiž nezabrání zranění například při pádu skalpelu nebo dalších ostrých nástrojů na zem.

České nemocnice nemají s botami problém
V Česku ale nemocnice informace o rizicích bot nemají. "Dosud jsme se tím nezabývali, zatím není důvod, nemáme s tím žádné špatné zkušenosti," řekla iDNES.cz mluvčí pražské Fakultní nemocnice v Motole Eva Jurinová.

Podobná situace je ve Fakultní Thomayerově nemocnici. "Žádný problém s botami nemáme. Obuv personálu objednáváme sice centrálně, ale pokud si je někdo koupí a chce je nosit, nemůžeme mu v tom bránit. Na to neexistuje žádný předpis, akorát na sál se musí všichni povinně přezouvat do galoší," konstatovala mluvčí nemocnice Martina Štanclová.

Téma masově rozšířených pantoflí zatím neřešili ani ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Podle její mluvčí Jany Jelínkové přitom část personálu tyto boty nosí.

"Nebudeme s tím nic dělat, dokud nedostaneme pokyn od ministerstva zdravotnictví," reagovala na dotaz iDNES.cz.

Od ministerstva ovšem žádný pokyn nedostanou. "Boty jsou ochranná pomůcka, ne zdravotnický materiál, proto si musí každá nemocnice hlídat, co se děje na trhu. My do toho nijak zasahovat nemůžeme," prohlásil mluvčí úřadu Tomáš Cikrt. Dodal, že by boty mohla řešit případně Česká obchodní inspekce (ČOI).

Obuv je v kompetenci nemocnic
Ani ta se ale problémy s obuví nejspíš zabývat nebude. ČOI totiž podle slov jejího mluvčího Marka Ženkla řeší pouze výrobky, které jsou nějak nebezpečné pro samotné spotřebitele, a to není tento případ.

"Navíc si nedovedu představit, jak by se prokazovalo, že mají boty na přístroje skutečně vliv. Vždyť statická elektřina vzniká i na oblečení nebo třeba na podlaze," dodal Ženkl.

Podle něj je obuv a případné zákazy plně v kompetenci jednotlivých nemocnic. To potvrzuje například i přístup Fakultní nemocnice Plzeň, kde mají obuv předepsanou, stejně tak jako oblečení.

"Pokud někdo nosí v práci jinou obuv nebo oděv, pak je to v rozporu s předpisy a jeho vedoucí by ho měl na to upozornit. Může to být důvodem k zahájení řízení ohledně pracovní kázně," upozornila mluvčí Renata Jenšíková.

Naproti tomu Fakultní nemocnice Brno nemá žádný příkaz nebo omezení související s obuví personálu. "Platí jen oběžník ředitele, který má pouze charakter doporučení," řekla mluvčí Anna Nesvadbová.

K zákazu se přidalo i Rakousko
Boty Crocs zakázaly v nemocnicích kromě Británie a Švédska i rakouské Korutany. Nyní se přidala i jedna vídeňská nemocnice, informovala agentura APA.

V Rakousku podle místního listu Kurier existuje služební nařízení, které obouvání "crocsek" v nemocnicích zakazuje. "Některé prostory vyžadují opatření, která brání elektrostatickým výbojům. Proto už nejsou na některých odděleních, kde jsou elektrostatické výboje nežádoucí, boty Crocs povoleny," cituje APA oběžník.

Důvodem zákazu je posudek kontrolní asociace TÜV, který uvádí, že boty Crocs nevyhovují bezpečnostním požadavkům. Nařízení označuje za rizikové prostory operační sály, jednotky intenzivní péče a rentgenová pracoviště. Crocs by zde prý mohly ovlivnit lékařské přístroje nebo elektrostatickými výboji pacientům poškodit orgány.

"V případu Crocs by mělo být brzy vydáno jednotné omezení pro všechna rakouská nemocniční zařízení," řekl v pondělním rozhovoru pro APA mluvčí rakouského sdružení nemocnic.

Evropské vedení firmy Crocs ale tvrdí, že nezná důvody, proč by jejich boty měly být více náchylné k produkci statické elektřiny než jiné druhy zdravotnické obuvi. Opírá se přitom o výzkum nizozemského ústavu.

"Výsledky jsou jasné: na podlaze, která není citlivá na elektrostatický náboj, se boty Crocs ukázaly jako antistatické, na podlaze, která je citlivější na elektrostatický náboj, mohou boty vyprodukovat velmi omezené množství statické elektřiny. Pravděpodobnost, že by boty Crocs působily elektrické výboje, je tedy minimální," uvedlo vedení firmy v oficiálním prohlášení.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video