Kombinované studium - přes den v práci, večer nad skripty. Ilustrační foto

Kombinované studium - přes den v práci, večer nad skripty. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Šancí studovat VŠ při práci přibylo, je to těžké

  • 2
Studentů vysokých škol stále přibývá, ne všichni jsou ale přijati hned po maturitě. Tak se stane, že za pár let mají praxi, ale potřebovali by si doplnit vzdělání. Řešením je stále širší nabídka kombinovaného studia s přednáškami párkrát za semestr. Ale pozor, učiva je stejně, jako v denním.

Absolvování obou studijních programů má stejnou akademickou váhu. Rozdíl je pouze v počtu hodin, které studenti stráví v lavicích. Při denním studiu je rozvrh většinou od pondělí do pátku, zatímco při kombinované formě jen o víkendu nebo pouze několikrát za semestr.

Povinné předměty mají dálkaři v sobotu, nepovinné mohou navštěvovat během týdne, brzy ráno nebo večer.

Chodit do školy každý den při práci nelze
O studium "na dálku" mají nejčastěji zájem ti, kteří si chtějí zvýšit odbornost při zaměstnání. Tento způsob studia volí i studenti, kteří navštěvují dvě vysoké školy.

Zvládat denní studium hned dvakrát je totiž nereálné, zvlášť když si vyberou zcela odlišné obory.

Poslední dobou se rozšířil ještě další trend. Lidé se pustí do kombinované formy studia po ukončení vyšší odborné školy, protože si na univerzitě chtějí rozšířit znalosti.

David Matný, vědecký pracovník v oblasti vzdělávání, vysvětluje: "Takoví studenti mají práci, kterou nechtějí pouštět. Mají však zájem si dále zvýšit odbornou kvalifikaci. Kdyby všeho nechali a šli studovat denní formu, nebylo by to pro ně výhodné."

Kombinované studium je náročné nejen na čas
Kombinovaných forem studia stále přibývá. Můžete navštěvovat univerzity i soukromé vysoké školy nejrůznějších oborů, jako je žurnalistika, filozofie, ekonomie nebo třeba práva.

Jadernou fyziku, chemické obory nebo medicínu však dálkově studovat nelze. Studium je natolik náročné, že jen pár přednášek za semestr by nestačilo.

Kdo si však myslí, že studenti dálkových programů to mají jednodušší, je na velkém omylu. Navštěvovat školu jen několikrát za semestr klade na každého studujícího mnohem vyšší nároky a přináší spíše nevýhody.

"Student si musí velmi dobře zorganizovat svůj čas a mít větší disciplínu. Také se musí smířit s tím, že po dobu studia bude muset omezit své koníčky," říká Lucie Fišerová, absolventka Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Boj s časem
Kéž bych měl ještě týden na učení, přejí si často dálkaři. "Skloubit práci se studiem je někdy hodně těžké, ale zatím se mi to daří," doplňuje Petr Zettner, student Univerzity Palackého v Olomouci, který pracuje v redakci Českého rozhlasu Region.

"Někdy ale není na učení čas ani o víkendu, když mám v práci službu. Pak nezbývá nic jiného, než si vzít před odjezdem pár dnů volna, učit se nepřetržitě a snažit se vše dohnat," dodává.

Nedostatek času je znatelný především ve zkouškovém období. Zatímco studenti denního studia mají volno nebo chodí na pár hodin týdně na brigádu, ti, kteří studují dálkově, chodí celý týden do práce.

Na učení si musí udělat čas večer nebo o víkendu. Někdy mají problémy i v zaměstnání. Někteří zaměstnavatelé nechtějí svým pracovníkům dávat studijní volno.

Především v soukromém sektoru to nebývá snadné. Studenti to řeší různě. Doba strávená ve škole se bere jako neplacené volno. Když to firma neumožní, studenti si musí vzít dovolenou.

"Volno tak obětují studiu a prakticky nemají čas odpočívat," říká personalistka Alena Hamáčková.

Konzultace přes internet
Přijímací zkoušky jsou pro obě varianty studia stejné, u kombinované formy se více přihlíží k praxi. Formou motivačního pohovoru se ověřuje, proč si student vybral zrovna tento obor a z jakého důvodu si chce doplnit vzdělání.

Součástí ústní zkoušky bývá předložení ukázek vlastní práce, za což bývají body navíc. Právě pracovní zkušenosti mnohdy studium usnadňují. Tedy za předpokladu, že student navštěvuje obor, který souvisí s jeho profesí.

V opačném případě může být jedinec překvapen, protože na některé předměty vyučované v denním studiu se při dálkově formě nedostane. Pak nezbývá nic jiného než si potřebnou látku sám nastudovat.

Studenti využívají e-learning
Dálkařům usnadňují komunikaci s fakultou speciální programy uskutečňované e-learningovou formou. Prostřednictvím internetu studenti posílají písemné práce, plní další úkoly, zjišťují aktuální požadavky od vyučujících nebo si zařizují konzultace.

"Právě komunikace s pedagogy v případě, že něčemu nerozumějí, je u kombinovaných studentů velmi důležitá. Individuálně poskytnuté rady od vyučujících totiž nahrazují malý počet přednášek," doplňuje Matný.


Foto popis| MÍSTO UČITELE POČÍTAČ. Dálkoví studenti navštěvují školu jen několikrát za měsíc a s učiteli komunikují přes internet.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue