Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Šancí studovat VŠ při práci přibylo, je to těžké

  7:05aktualizováno  7:05
Studentů vysokých škol stále přibývá, ne všichni jsou ale přijati hned po maturitě. Tak se stane, že za pár let mají praxi, ale potřebovali by si doplnit vzdělání. Řešením je stále širší nabídka kombinovaného studia s přednáškami párkrát za semestr. Ale pozor, učiva je stejně, jako v denním.
Kombinované studium - přes den v práci, večer nad skripty. Ilustrační foto

Kombinované studium - přes den v práci, večer nad skripty. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Absolvování obou studijních programů má stejnou akademickou váhu. Rozdíl je pouze v počtu hodin, které studenti stráví v lavicích. Při denním studiu je rozvrh většinou od pondělí do pátku, zatímco při kombinované formě jen o víkendu nebo pouze několikrát za semestr.

Povinné předměty mají dálkaři v sobotu, nepovinné mohou navštěvovat během týdne, brzy ráno nebo večer.

Chodit do školy každý den při práci nelze
O studium "na dálku" mají nejčastěji zájem ti, kteří si chtějí zvýšit odbornost při zaměstnání. Tento způsob studia volí i studenti, kteří navštěvují dvě vysoké školy.

Zvládat denní studium hned dvakrát je totiž nereálné, zvlášť když si vyberou zcela odlišné obory.

Poslední dobou se rozšířil ještě další trend. Lidé se pustí do kombinované formy studia po ukončení vyšší odborné školy, protože si na univerzitě chtějí rozšířit znalosti.

David Matný, vědecký pracovník v oblasti vzdělávání, vysvětluje: "Takoví studenti mají práci, kterou nechtějí pouštět. Mají však zájem si dále zvýšit odbornou kvalifikaci. Kdyby všeho nechali a šli studovat denní formu, nebylo by to pro ně výhodné."

Kombinované studium je náročné nejen na čas
Kombinovaných forem studia stále přibývá. Můžete navštěvovat univerzity i soukromé vysoké školy nejrůznějších oborů, jako je žurnalistika, filozofie, ekonomie nebo třeba práva.

Jadernou fyziku, chemické obory nebo medicínu však dálkově studovat nelze. Studium je natolik náročné, že jen pár přednášek za semestr by nestačilo.

Kdo si však myslí, že studenti dálkových programů to mají jednodušší, je na velkém omylu. Navštěvovat školu jen několikrát za semestr klade na každého studujícího mnohem vyšší nároky a přináší spíše nevýhody.

"Student si musí velmi dobře zorganizovat svůj čas a mít větší disciplínu. Také se musí smířit s tím, že po dobu studia bude muset omezit své koníčky," říká Lucie Fišerová, absolventka Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Boj s časem
Kéž bych měl ještě týden na učení, přejí si často dálkaři. "Skloubit práci se studiem je někdy hodně těžké, ale zatím se mi to daří," doplňuje Petr Zettner, student Univerzity Palackého v Olomouci, který pracuje v redakci Českého rozhlasu Region.

"Někdy ale není na učení čas ani o víkendu, když mám v práci službu. Pak nezbývá nic jiného, než si vzít před odjezdem pár dnů volna, učit se nepřetržitě a snažit se vše dohnat," dodává.

Nedostatek času je znatelný především ve zkouškovém období. Zatímco studenti denního studia mají volno nebo chodí na pár hodin týdně na brigádu, ti, kteří studují dálkově, chodí celý týden do práce.

Na učení si musí udělat čas večer nebo o víkendu. Někdy mají problémy i v zaměstnání. Někteří zaměstnavatelé nechtějí svým pracovníkům dávat studijní volno.

Především v soukromém sektoru to nebývá snadné. Studenti to řeší různě. Doba strávená ve škole se bere jako neplacené volno. Když to firma neumožní, studenti si musí vzít dovolenou.

"Volno tak obětují studiu a prakticky nemají čas odpočívat," říká personalistka Alena Hamáčková.

Konzultace přes internet
Přijímací zkoušky jsou pro obě varianty studia stejné, u kombinované formy se více přihlíží k praxi. Formou motivačního pohovoru se ověřuje, proč si student vybral zrovna tento obor a z jakého důvodu si chce doplnit vzdělání.

Součástí ústní zkoušky bývá předložení ukázek vlastní práce, za což bývají body navíc. Právě pracovní zkušenosti mnohdy studium usnadňují. Tedy za předpokladu, že student navštěvuje obor, který souvisí s jeho profesí.

V opačném případě může být jedinec překvapen, protože na některé předměty vyučované v denním studiu se při dálkově formě nedostane. Pak nezbývá nic jiného než si potřebnou látku sám nastudovat.

Studenti využívají e-learning
Dálkařům usnadňují komunikaci s fakultou speciální programy uskutečňované e-learningovou formou. Prostřednictvím internetu studenti posílají písemné práce, plní další úkoly, zjišťují aktuální požadavky od vyučujících nebo si zařizují konzultace.

"Právě komunikace s pedagogy v případě, že něčemu nerozumějí, je u kombinovaných studentů velmi důležitá. Individuálně poskytnuté rady od vyučujících totiž nahrazují malý počet přednášek," doplňuje Matný.


Foto popis| MÍSTO UČITELE POČÍTAČ. Dálkoví studenti navštěvují školu jen několikrát za měsíc a s učiteli komunikují přes internet.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Další z rubriky

Osiřelou trať z Jesenicka nikdo nechtěl ani po slevě, brzy bude zadarmo

(ilustrační foto)

Ani na druhý pokus se nepodařilo prodat nevyužívanou železniční trať mezi Velkou Kraší a Vidnavou na Jesenicku. Zájemce...

Háčkovaná paráda zdobí ve Františkových Lázních stromy i Františka

Netradiční háčkovaná výzdoba v ulicích Františkových Lázní

Zajímavá tradice vzniká ve Františkových Lázních. Do slušivých háčkovaných oblečků tam odívají nejen symbol města,...

Vyšetřování únosu Čechů v Libanonu je u konce. Policie případ odložila

Pětice Čechů unesených v Libanonu v červenci 2015.

Národní centrála proti organizovanému zločinu odložila vyšetřování případu pětice Čechů, kteří byli v roce 2015 uneseni...Najdete na iDNES.cz