V Senátu už úředníci řeší, co všechno bude muset horní komora řešit, pokud bude zvolen nevidomý Milan Pešák, který vyhrál první kolo senátních voleb.

V Senátu už úředníci řeší, co všechno bude muset horní komora řešit, pokud bude zvolen nevidomý Milan Pešák, který vyhrál první kolo senátních voleb. | foto: MF DNES

Šanci na zvolení má nevidomý Pešák. Senát už řeší, jak by mu ulehčil práci

  • 105
Pro Senát by zvolení Milana Pešáka, který vyhrál v Praze 11 první kolo, znamenalo, že bude muset řešit praktický problém. Pešák je totiž nevidomý. A v Senátu se už úředníci radili, jak by mu ulehčili práci. "Jde třeba o vhodnou kancelář či mikrofon přímo na lavici, aby nemusel k řečnickému pultíku," řekl iDNES.cz mluvčí Senátu Petr Kostka.

Tisknout všechny materiály v Braillově slepeckém písmu by však v horní komoře parlamentu nemuseli. Sám Pešák, který byl dosud na pražském magistrátu radním za ODS, o to nestojí.

„Používám speciální počítačový program, který mi psané materiály převádí do zvukové podoby a mohu to poslouchat z reproduktoru nebo ve sluchátkách,“ řekl iDNES.cz Pešák. Tuny papíru navíc v Braillově písmu se tak nemusely tisknout ani při jeho práci na magistrátu.

V Senátu se už podle Kostky na poradách domluvili, že když Pešák uspěje, budou ho ihned kontaktovat, jaké by měl speciální požadavky. „Kromě vhodné kanceláře by šlo třeba o stálou službu, že by ho někdo doprovázel na jednání výborů,“ uvedl Kostka.

Mikrofon přímo na lavici, aby nemusel Pešák chodit až k řečnickému pultíku jako jiní senátoři, by byl samozřejmostí. Podobně ho má nyní na lavici pražská senátorka a exministryně zdravotnictví Daniela Filipiová, která je upoutána na vozíku. Když byla před šesti lety zvolena, dělaly se v Senátu stavební úpravy - aby měla bezbariérový přístup do jednacího sálu, do zázemí horní komory parlamentu a do jídelny.

Kandidát ODS Pešák získal v prvním kole senátních voleb 26,2 procenta hlasů, jeho soupeř z ČSSD Ladislav Kárský 20,39 procenta.

Pešák chce nový zákon o rehabilitaci a zjednodušit sociální služby

V případě, že bude zvolen, chce se Pešák věnovat tomu, aby byl přijat nový zákon o rehabilitaci. „Jde třeba o to, když někoho postihne mrtvice, aby se tomu postiženému někdo věnoval a pomáhal mu učit se znovu mluvit nebo chodit. Teď to funguje, jen když je dotyčný v nemocnici, ale potom už ne,“ říká Pešák.

Za svou druhou prioritu považuje zjednodušení zákona o sociálních službách. „Zatím je kolem toho neuvěřitelné papírování,“ je přesvědčen kandidát na senátora, který je čestným prezidentem Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých ČR. Do magistrátu už letos nekandidoval, na kandidátce do zastupitelstva v Praze 11 byl na zadní, nevolitelné pozici a plně se soustředil na volby do Senátu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video