Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Šance ještě přijde

  22:18aktualizováno  22:18
Čeští zemědělci se nakonec přece jen odhodlali k protestům. Můžeme být vlastně překvapeni, že se rozzlobili tak pozdě a tak málo. Zemědělci logicky hájí svůj zájem, cítí se ohroženi. Oproti svým západním kolegům mají dostat pouze čtvrtinu přímých dotací. Kdyby však dostali třeba devadesát procent, byla by z nich rázem nejbohatší vrstva v republice.

Vlastně se ti naši zemědělci moc nesnaží. V takovém Polsku už umějí demonstrovat podobně tvrdě a viditelně jako třeba ve Francii, a činí tak již dlouhou dobu. Společná zemědělská politika EU (tzv. CAP) je vskutku absurdní, astronomicky nákladná a rozumná asi stejně jako hospodářský systém Severní Koreje.

Nejrůznější subvence zemědělcům činí více než polovinu společného rozpočtu EU. CAP slouží již léta jako učebnicový a katedrový příklad katastrofálně špatné politiky. Je také zřejmě nereformovatelná, o potřebě její zásadní proměny se mluví již dvacet let.

Ale my nevstupujeme do EU kvůli zemědělské politice. Chceme být součástí společného evropského prostoru, trhu, kultury, chceme, aby naše děti mohly studovat v zahraničí. Nejsme v Polsku, kde je asi legitimní diskutovat o tom, do jaké míry jsou zájmy zemědělců opravdovým zájmem národním.

V zemědělství tam totiž pracuje více než dvacet procent obyvatel. U nás je to okolo tří procent. Nějaký radikální zájem zemědělců není tedy žádným zájmem národním, ale pouze parciálním. A čeští politici to asi vědí. Přesto je vláda přes palubu nehodí a bude se chvíli tvářit, že se za ně bere. Z unie toho však víc nevybojuje.

Je tu ještě jedna podstatná skutečnost. Politické dohody jsou jedna věc, ale v momentě, kdy budeme stálými členy EU, se čeští zemědělci mohou pokusit schválenou politiku nejrůznějšími způsoby napadat. Stížnosti a dovolání na případnou diskriminaci bude možné podávat i u evropských soudů. A úspěch nemusí být vůbec vyloučen. Na jednu stranu totiž budeme normálními členy unie, ale zároveň máme být po určitou dobu druhořadými občany (dočasná diskriminace se týká například také volného pohybu pracovní síly v rámci EU).

Kdyby Evropská unie měla ústavu, o které se dnes mluví a v rámci Konventu jedná, byl by podobně nerovný přístup naprosto vyloučen. K evropské ústavě vede ještě dlouhá cesta. Zatím mohou naši zemědělci tlačit na to, aby se česká vláda po připojení k EU nevzdala vlastních podpůrných programů a tak či onak slíbila, že české zemědělství před dotovanou konkurencí padnout nenechá.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Kulhánek: Možná jsem politický Marťan, měl jsem se chovat jinak

Vratislav Kulhánek v debatě v České televizi (11. ledna 2018)

Veřejně mluvil až o deseti procentech, osobně věřil ve tři. Nakonec skončil čtyřiasedmdesátiletý prezidentský kandidát...

Policie zkoumá stamilionovou reklamu firem Agrofertu na Čapím hnízdě

Farma Čapí hnízdo Andreje Babiše u Olbramovic na Benešovsku

Společnosti z holdingu Agrofert si v letech 2009 až 2013 na Čapím hnízdě objednaly reklamu za 300 milionů korun. Jenom...

Projekty na střední Moravě za 100 milionů jsou sporné, zjistili auditoři

Regionální rada regionu soudržnosti Střední Morava vydala pár dní před

Z vedení Zlínského kraje zní hlasy, aby vedení Regionálního operačního programu Střední Morava zveřejnilo seznam...

Najdete na iDNES.cz