Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

San Francisco zažilo kvůli pochodni manévry. Pořadatelé ji schovávali

  14:52aktualizováno  10. dubna 9:56
Americké San Francisco zažilo další část turné olympijského ohně. Přípravy na příjezd olympijské pochodně připomínaly manévry. V ulicích se shromáždily tisíce lidí, kteří chtěli vyjádřit nesouhlas s čínskou politikou. Pořadatelé proto preventivně změnili plánovanou trasu běhu.

Úřady v San Francisku, poučeny silnými protesty v Londýně a Paříži, zavedly rozsáhlá bezpečnostní opatření. Město se snažilo předcházet problémům a na akci "stáhlo" do města stovky policistů včetně agentů FBI.

Vše začalo už na letišti, kam stroj s pochodní dosedl v úterý brzy ráno místního času. "Postupovali jsme, jako když přijede hlava státu," řekl mluvčí letiště. Přílet se ale obešel bez protestů. Pochodeň byla hned naložena do auta a odvezena na neznámé místo. - více o pochodni v San Francisku čtěte zde

Olympijský oheň měl v San Francisku absolvovat asi desetikilometrovou trasu. Štafeta, při níž si pochodeň předává na osm desítek běžců, měla podle plánu trvat dvě a půl hodiny. Od začátku ovšem na místě panovaly takové zmatky, že si přítomná média nebyla jista totožností lidí držících pochodeň. Komentátor CNN dokonce v jednu chvíli pochyboval, zda ti, kdo ji nesou, jsou skutečně sportovci.

Z obav před demonstranty běh před startem odmítli minimálně tři běžci, kteří měli pochodeň nést. Nakonec pořadatelé běh přerušili krátce po startu a narychlo změnili trasu. Pořadatelé dokonce zrušili závěrečný ceremoniál a kolona aut s pochodní zamířila rovnou na letiště.

Město se rozdělilo
Ani sanfranciská etapa se ovšem neobešla bez problémů. S pouty na rukou skončil podle dostupných informací nejméně jeden protibetský demonstrant. Aktivisté chtěli upozornit například na to, že Čína je hlavním diplomatickým a obchodním partnerem Súdánu, kterému dává peníze za ropu a prodává zbraně sloužící ve válce v Dárfúru.

Jiní za mnohem podstatnější považují, že Peking podporuje vojenskou juntu v Barmě, čímž podkopává tamní demokratické reformy. Dalším velkým kamenem úrazu je věznění a týrání lidí pro jejich vyznání či politické názory.

Svobodu Tibetu. Do protestů se zapojili i někteří běžci s pochodní

Uvítat pochodeň ovšem přišly i tisícovky pročínsky naladěných diváků, čínská menšina je totiž v San Francisku velmi silně zastoupena. Žena, která vykřikla: "Osvoboďte Tibet!" byla rychle obklopena více než třicítkou lidí, kteří ji okřikovali. "Lháři, lháři, hanba ti!"

Do ulic ale vyšli také ochránci zvířat a rovněž nudisté, kteří prý chtěli podtrhnout skutečnost, že atleti ve starém Řecku soupeřili při olympiádě nazí.

Odpor proti Číně vyjádřil i Schwarzenegger
Demonstrovat se začalo už v úterý. Nočního shromáždění se zúčastnil i slavný americký herec Richard Gere. Proti okupaci Tibetu protestuje už od osmdesátých let a vede několik protibetských nadací. Za protičínský projev z Oscarů v roce 1993 měl přes deset let zákaz vstupu do Číny.

Tibet přijel podpořit i jihoafrický arcibiskup a držitel Nobelovy ceny Desmond Tutu či herečka Daryl Hannah. Odhodlání aktivistů ale možná nejvíce posílil kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger. Na projev odporu proti čínské politice se obřadů s pochodní nezúčastní.

Do debat se nově zapojil i demokratický senátor Barack Obama. Uchazeč o křeslo v Bílém domě vyzval současného prezidenta George W. Bushe, aby zvážil svoji účast na zahajovacím ceremoniálu olympiády v Pekingu. Připojil se tak ke své velké rivalce Hillary Clintonové. - čtěte Obamovu výzvu

Autoři: , , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zeman spálil červené trenýrky. Skončil čas spodního prádla v politice, řekl

Prezident Miloš Zeman spálil v zahradách Hradu červené trenky. (14. června 2018)

Ve svérázný happening se změnil mimořádný brífink, na který si na Hrad sezval novináře prezident Miloš Zeman.

Trump a Kim přepsali historii. Svět se změní, slíbil diktátor po schůzce

Na závěr setkání Donald Trump a Kim Čong-un podepsali společné prohlášení o...

V Singapuru proběhla historicky první schůzka prezidenta USA a vůdce KLDR. Donald Trump a Kim Čong-un si podali ruce a...Zeman na Hradě nespálil jen trenky, ale zřejmě až dva miliony korun

Prezident Miloš Zeman spálil v zahradách Hradu červené trenky. (14. června 2018)

Červené trenky skupiny Ztohoven by podle galeristů a odborníků na moderní umění mohly na trhu vynést přes dva miliony...

Náš svět se hroutí, tuší Merkelová a studuje dávné apokalypsy

Angela Merkelová a Donald Trump na summitu G7 v Kanadě (8. června 2018)

Chmurné nálady ovládly duši Angely Merkelové. Německá kancléřka tuší, že poválečné uspořádání světa pomalu končí,...

Ujeté, nevhodné, trapné, hodnotí pálení trenek na Hradě politici

Prezident Miloš Zeman za asistence hasičů spálil v zahradách Hradu červené...

Vesměs negativní reakce vyvolal mezi politiky „happening“ prezidenta Miloše Zemana na Pražském hradě, během kterého...

Další z rubriky

Pro poválečné vyhnání Němců nebylo žádné ospravedlnění, řekla Merkelová

Německá kancléřka Angela Merkelová (22. listopadu 2017)

Pro vyhnání Němců ze zemí střední a východní Evropy po druhé světové válce neexistovalo morální ani politické...

Jsem ještě mladý. Kontroverzní Jean-Marie Le Pen slaví devadesátiny

Jean-Marie Le Pen

Dlouholetý šéf a zakladatel francouzské nacionalistické Národní fronty Jean-Marie Le Pen proslul nejen svými...

Spojené státy odcházejí z Rady OSN pro lidská práva

Americká velvyslankyně v OSN Nikki Haleyová

Spojené státy oficiálně oznámily, že odcházejí z Rady OSN pro lidská práva. Tento orgán, který má dohlížet na...

Najdete na iDNES.cz