Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Samson: Mečiar zosobňuje zlo

  9:00aktualizováno  9:00
Vstup Slovenska do NATO zastínily prezidentské volby. Do boje o prezidentský post totiž postoupil bývalý premiér Vladimír Mečiar a jeho dřívější pravá ruka Ivan Gašparovič. "Slovensko své spojence podvedlo," říká v rozhovoru přední slovenský politolog Ivo Samson.

Žhavý kandidát Eduard Kukan doslova vyhořel a nepostoupil do druhého kola, přitom jako ministr zahraničí má velký podíl na integraci Slovenska do Evropy a tedy i Severoatlantické aliance?
"Volba prezidenta v prvním kole je mezinárodní blamáží a stratégové úspěšného integračního procesu země (EU a NATO) zřejmě cítí rozpaky před svými západními partnery.

Slovensko vlastně své spojence podvedlo: zbavilo nejprve moci Vladimíra Mečiara a jeho přisluhovače jako hlavní překážku integrace. Když se Slovensku podařilo přesvědčit Západ, že 'deficity' demokracie z poloviny 90. let jsou nenávratně minulostí, vláda, která měla důvěru, dovolila návrat lidí spojených s těmto deficity.

Důvěryhodnosti a vypočitatelnosti slovenské politické scény v očích partnerů v EU a v NATO to nepřidá."

Může případné vítězství Vladimíra Mečiara poškodit pověst Slovenska? Spojenci v alianci dali několikrát najevo, že pro ně není příliš důvěryhodnou osobou. Koneckonců i kvůli němu zůstalo Slovensko v roce 1997 před branami NATO a nedostalo pozvánku ke členství.
"Pověst Slovenska po prvním kole už poškozená je. Byl to ale především Vladimír Mečiar, který v očích EU a NATO zosobňoval zlé jméno Slovenska, škoda v zahraničí bude větší, jestli se stane prezidentem právě on. Paradoxně, pro domácí politiku platí spíš opak: Ivan Gašparovič bude usilovat o pád vlády, respektive o její největší potíže. Mečiar narozdíl od něho o pád vlády stát nebude, protože k moci by se dostal SMER, ve kterém vidí HZDS II."

Druhým kandidátem je dřívější Mečiarova pravá ruka Ivan Gašparovič. Nemáte obavy z toho, že by Slovensko mohlo kvůli těmto osobám zůstat v jakési politické izolaci?
"EU a NATO už nemají v rukou ty nástroje, kterými mohli na Slovensko tlačit ke splnění podmínek. Slovenská republika je de facto členem EU a Západ by musel izolací Slovenska izolovat vládu. Ta však je k Mečiarovi a Gašparovičovi v opozici. Není možní ji tedy trestat za to, že nezvládla první. Konec konců vládní strany vyzvaly k bojkotu druhého kola a od jednoho i druhého prezidenta se tak distancovaly."

Slovensko je po letech úsilí právoplatným členem NATO. Co si od členství slibuje?
"Původní motivy z poloviny devadesátých let už trochu ustoupily do pozadí - být ve výběrové západní alianci, stát se součástí 'západní civilizace', nezůstat na špatné straně hranice v případě nové dělící čáry v Evropě na západ a ruskou sféru vlivu.

Současné motivy, které jsou vyzdvihovány nejčastěji, jsou: definitivní potvrzení takzvaných tvrdých bezpečnostních záruk, účast na systému kolektivní obrany, daleko lepší fungování v rámci druhého pilíře EU, když překrývání se členství v EU a v NATO je nyní u absolutní většiny integrovaných evropských zemí ještě výraznější.

Ze setrvačnosti se ještě zdůrazňují ekonomické Výhody (především příliv investicí) a zvýšený význam Slovenska, když se bude moci odteď podílet na utváření jak evropské, tak i transatlantické bezpečnostní architektury z pozice rovnoprávného člena s hlasovacím právem v Severoatlantické radě."

 Jak vnímají lidé fakt, že náleží k silné alianci, která je zárukou bezpečnosti?
"Pro veřejné mínění členství v NATO už trochu zevšednělo, když už před Pražským summitem 2002 se s ním počítalo jako s jistou věcí. U části veřejnosti stále převládá názor, že členství je zbytečné, když nehrozí vnější ohrožení země."

natoaktual.cz - Informační a zpravodajský portál o NATO

Autor: natoaktual.cz


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Zrychlíme přesuny vojsk po Evropě, dohodla se Aliance s EU

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg a šéfka unijní diplomacie Federica...

Pokud například v Pobaltí propukne ozbrojený konflikt, spojenecká vojska s těžkou technikou spěchající na pomoc by se...

Ohrozila nás ruská stíhačka, tvrdí posádka amerického hlídkového stroje

Hlídkový  P8 Poseidon je vyvinut z civilního stroje Boeing 737.

Ruský bojový letoun Su-30 nebezpečným manévrem ohrozil americký námořní hlídkový letoun nad Černým mořem, tvrdí...

NATO chce s EU zajistit rychlejší přesuny vojsk napříč Evropou

Nakládání vozidla Iveco na vlak před odjezdem do Pobaltí

Rychlejší přesuny vojsk napříč evropskými státy v případě ohrožení budou jedním z hlavních témat nadcházející schůzky...Najdete na iDNES.cz