Norové v Laponsku odhalili desítky případů znásilnění, většina je promlčená

  11:26aktualizováno  11:26
Norskou společností otřásá kauza sexuálního násilí v komunitě Sámů (dříve Laponců) za polárním kruhem. Policie odhalila více než 150 případů, přičemž některé z nich se datují až do roku 1953 a týkají se i dětí. Fakt, že příběhy vypluly na povrch až teď, podle médií ukazuje na nedůvěru původních obyvatel Skandinávie vůči norským úřadům.

Centrum sámské kultury Árran v okrese Tysfjord na severu Norska. (27. listopadu 2017) | foto: Profimedia.cz

Norská policie vyšetřování v komunitě Sámů (zastarale Laponců) spustila poté, co místní deník Verdens Gang loni v létě zveřejnil výpovědi jedenácti žen a mužů. Ti tvrdí, že se stali oběťmi sexuálního napadení v okrese Tysfjord za polárním kruhem.

Nakonec policie odhalila 151 případů útoků. U 43 z nich jde o znásilnění, přičemž ve třech případech byly oběťmi děti. Napočítala také 82 obětí ve věku od čtyř do pětasedmdesáti let a 92 podezřelých. Někteří lidé přitom spadají do obou kategorií.

Fotogalerie

„To číslo je obrovské. Sámové jsou malá komunita a toto je samozřejmě ovlivní,“ řekl starosta Tysfjordu Tor Asgeir Johansen pro norskou agenturu NTB. V okrese totiž žije jen asi dva tisíce lidí. 

Většina obětí i podezřelých jsou Sámové, někteří pak patří také k příznivcům laestadianismu, konzervativního skandinávského hnutí, které usiluje o obrodu luteránství.

Z deseti napadení byli zatím obviněni dva lidé a policie předpokládá, že další budou následovat. Více než sto případů už je však promlčených - některé se táhnou až do roku 1953. Zjištění tak podle britského Guardianu ukazuje dlouhodobou nedůvěru Sámů vůči norské policii.

„Policie nemá důvod věřit, že by etnicita nebo náboženství byly vysvětlením útoků, ke kterým došlo,“ uvedla policejní komisařka Tone Vangenová s tím, že kvůli „jistým mechanismům v komunitě však bylo pro některé záležitosti těžké vyplout na povrch“.

Deník Verdens Gang však už před dvěma lety informoval o studii, podle které se sámské ženy mnohem častěji než jejich norské spoluobčanky stávají obětí sexuálního násilí, typicky ještě jako děti.

Bolest a hrdost zároveň

Za diskriminaci se Sámům už v roce 1997 oficiálně omluvil norský král Harald, zřejmě to však vzájemnou důvěru mezi Nory a Sámy či mezi Sámy a norskými institucemi příliš neposílilo.

Někteří podezřelí si například namísto soudce jako svědka svého pokání vybrali bohy. „Když se na vás norská společnost dívá svrchu, máte pak silnou potřebu se se situací vypořádat uvnitř rodiny,“ dodala Vangenová. Zároveň se však omluvila za selhání policie, která nejednala ani poté, co se o několika případech dozvěděla.

Ředitel sámského kulturního centra v Tysfjordu Lars Magne Andreassen ke kauze sexuálně motivovaných útoků mezi Sámy uvedl, že cítí bolest i hrdost zároveň. „Je bolestné zjistit, že tu bylo tolik případů v tolika letech...a že některé byly vážné. Cítím však hrdost, že se společnost odvážila prolomit to ticho,“ říká Andreassen.

Ani on nezapomněl dodat, že v tysfjordské kauze mlčely i norské úřady. „Nejde ani tak o fakt, že mají Sámové kulturní problém, který bychom měli vyřešit, ale o fakt, že jim nikdo nenaslouchal,“ míní ředitel.

Celkový počet Sámů se odhaduje na 65 až 75 tisíc, přičemž nejvíce jich žije v Norsku. Další jsou však i na území Finska, Švédska, a Ruska. Až do začátku 16. století byli Sámové hlavně rybáři a lovci. Tradičním způsobem obživy byl chov sobů, za kterými kočovali. Část Sámů se pastevectvím dodnes živí, zbytek se již usadil v arktických městech.

Autor:Hlavní zprávy

Nejčtenější

Průšvih Bulovka. Elitní ortoped objednával implantáty za miliony u syna

Ortoped Pavel Dungl

Kontroloři, které ministr Adam Vojtěch poslal do Nemocnice Na Bulovce, objevili, že špitál bez soutěže objednal léky za...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...Další z rubriky

Švédce, která bránila deportaci Afghánce, hrozí až půl roku vězení

Švédská aktivistka Elin Erssonová během své akce v letadle občas jen stěží...

Mladou švédskou aktivistku, která v červenci v letadle tureckých aerolinií bránila vyhoštění afghánského žadatele o...

Jordánsko si bere zpět svou půdu, Izraeli ji pronajímalo po čtvrt století

Jordánský král Abdalláh II. (3. února 2015).

Izrael si v roce 1994 vypůjčil zemědělskou půdu od Jordánska. Nyní se ze dvou pozemků dohromady o velikosti 10...

Prosme za odpuštění. Premiér Austrálie se za stát omluvil obětem zneužívání

Australský premiér Scott Morrison při omluvě obětem sexuálního zneužívání...

Australský premiér Scott Morrison se v parlamentu jménem státu omluvil všem obětem sexuálního zneužívání, které se dělo...Najdete na iDNES.cz