Neviditelné výročí. Od pokojného rozpadu Československa uplyne 25 let - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Neviditelné výročí. Od pokojného rozpadu Československa uplyne 25 let

  8:02
Od rozdělení Československa uplyne 1. ledna čtvrt století. Ačkoliv se jedná o významné výročí, málokdo vznik samostatné České republiky slaví a málo se o něm také mluví. Často se také zapomíná, co rozpadu předcházelo - třeba pomlčková válka nebo volby roku 1992.
Premiéři Vladimír Mečiar (vlevo) a Václav Klaus hovoří na zahradě brněnské vily...

Premiéři Vladimír Mečiar (vlevo) a Václav Klaus hovoří na zahradě brněnské vily Tugendhat při jednání o rozpadu Československa. (26.srpna 1992) | foto: Igor ZehlAP

Úderem půlnoci 31. prosince 1992, tedy právě před čtvrtstoletím, skončila historie společného státu Čechů a Slováků. Rozdělení předcházela dlouhá a komplikovaná jednání dvou premiérů, Václava Klause a Vladimíra Mečiara.

Dělil se majetek, armáda, zahraniční ambasády a vytyčovala hranice, která byla dlouhá léta jen čárou na mapě. „Ta jednání byla tvrdá a nemilosrdná, a když už se nám v jednu chvíli zdálo, že se na velkém plénu nedohodneme, tak se šlo, aby hlavy trochu vychladly, na chvíli si sednout v menším kolektivu,“ vzpomínal Klaus na jednání před časem při debatě v Národním muzeu. „Jednali jsme tváří v tvář, ale za zády jsem cítil pět a půl milionu Slováků, Václav Klaus zase deset milionů Čechů,“ vzpomněl na dobu před pětadvaceti lety Mečiar.

Jak vznikla před 25 lety Česká republika

27. července 1992 přijala Slovenská národní rada dokument, který vyslovuje požadavek samostatnosti Slovenska.
20. července odstoupil prezident ČSFR Václav Havel.
26. srpna podepsal Klaus s Mečiarem dohodu o rozdělení ČSFR. 
13. listopadu 1992 přijalo Federální shromáždění zákon o dělení majetku ČSFR mezi obě republiky. 
25. listopadu přijalo Federální shromáždění ústavní zákon o zániku ČSFR k 31. prosinci 1992.
16. prosince schválila Česká národní rada novou Ústavu ČR.
19. ledna 1993 byla Česká republika přijata do OSN.
26. ledna 1993 zvolil parlament Václava Havla 1. prezidentem ČR.

Jednání probíhala za zavřenými dveřmi, fotografové a novináři za plot brněnské vily Tugendhat, kde jednání probíhala, nemohli. Přesto vznikly známé snímky obou politiků rozmlouvajících v zahradě, které se později stávají symbolem rozpadu Československa. Fotilo se přes plot.

Horký srpnový den, dva muži jen v košilích, saka od obleků přehozená přes opěradla křesílek, zachmuřené tváře. Dva premiéry sedící pod platanem zachytila fotografie při posledních jednáních, která předcházela zveřejnění konečného data vzniku obou samostatných států. V písemné podobě dohodu o rozdělení Klaus s Mečiarem podepsali 26. srpna 1992. 1. ledna 1993 pak vznikla Česká republika a Slovenská republika.

Rozdělení s odstupem

S odstupem dvaceti pěti let oba premiéři hodnotí tento krok kladně. „Byl to úspěšný krok a obě naše země na něm vydělaly,“ zhodnotil Klaus přednedávnem na debatě pořádané Institutem Václava Klause.

Byl vznik dvou samostatných států (České republiky a Slovenské republiky) přínosný?

Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 neděle 7. ledna 2018. Anketa je uzavřena.

Většina historických dělení států byla podle něho dělením nepřátelským, proběhla chaoticky a s vysokými náklady.

„Naše rozdělení bylo soft,“ upřesnil Klaus. K těm „hard“ pak zařadil třeba rozpad Jugoslávie a varoval i před situací v Katalánsku. Díky přátelskému rozchodu pak nikdy necítil na Slovensku nepřátelství, ani vůči zemi, ani vůči své osobě. „Češi a Slováci vůči sobě v průběhu rozdělování necítili nevraživost a necítí ji ani teď,“ vysvětluje Klaus.

Naše jednání byla příkladem, hodnotí rozdělení ČSFR Klaus a Mečiar | (2:25) | video: ČTK

Kompromisy a ústupky

Podobně to dnes vidí i tehdejší slovenský předseda vlády Vladimír Mečiar. Federace podle něj nefungovala dobře, a tak bylo potřeba najít novou kvalitu a nové řešení.

Díky rozdělení Československa se zachovaly dobré vztahy na úrovni národních států. „Které dva státy v Evropě k sobě mají blíže než Česko a Slovensko? Nenajdete je,“ prohlásil Vladimír Mečiar.

„V žádném okamžiku jsme nedopustili roztržku a věděli jsme, že ústupky a kompromisy byly potřebné. Vývoj uplynulých dvaceti pěti let nám ale dal za pravdu,“ dodal Klaus. „Dnes už je to pro nás jen příjemné vzpomínání na minulost,“ dodává Mečiar.

V debatě došlo i na myšlenku, jestli se spíš nemělo tehdy přistoupit k referendu o rozdělení státu.

„Vyčítají nám, že jsme se měli zeptat lidí. My ten problém zdědili,“ říká dnes Klaus. Podle politiků však nebylo referendum potřeba, lidé rozhodli ve volbách.

„Nedovedu si představit otázku, která by zazněla v referendu v Čechách,“ vysvětluje Klaus. Na Slovensku by se podle něho mohli zeptat na vznik samostatného státu. „V Česku to nemělo smysl, nebylo na co se zeptat,“ uzavřel Klaus.

Referendum jsme vyhlásit neměli, shodl se Klaus s Mečiarem | (0:58) | video: ČTK

Neviditelné výročí

Státy se rozdělily 1. ledna. První den v roce 2018 tedy oslaví naše republika 25 let. Je to tak trochu neviditelné výročí. Je to svátek, který pravidelně zaniká v kocovině ze silvestrovských oslav a toho, že Nový rok byl vždy volným dnem.

Navíc, není spojen s žádnými oficialitami – ohňostroj je připomínkou příchodu nového roku, prezident v tento den neuděluje žádná vyznamenání, i když by ze zákona mohl, a tradiční projev se přesunul na 26. prosince. Náměstí zejí prázdnotou, nikde žádné kytky, věnce či oslavy a demonstrace. Den obnovy samostatného českého státu, jak zní jeho oficiální název, je státním svátkem od roku 2000.

Do konce roku 1992 existovala Česká a Slovenská Federativní Republika, stát s pětasedmdesátiletou tradicí a řadou vnitřních rozporů. Příkladem je třeba tzv. „pomlčková válka“, spor o nový název státu.

Rozhodly volby

Za klíčovou událost, která vedla k rozpadu, považuje tehdejší český premiér Václav Klaus volby v roce 1992. „Slovensko chtělo samostatný stát, Česko by akceptovalo společný stát, ale nechtělo třetí cesty, dvojdomky a samovolný rozpad,“ vysvětlil Klaus. Rychle podle svých slov dospěl k závěru, že rozdělení je nezbytné.

Mandát pro jednání mu daly právě tyto volby. V Česku zvítězila Občanská demokratická strana (ODS) s heslem Společný stát, nebo rozdělení, na Slovensku Hnutí za demokratické Slovensko (HZDS) s požadavkem „konfederace, nebo rozdělení“.

Klausův předchůdce v premiérském křesle Petr Pithart v té době zmínil vizi dvojdomku, vytvoření volné konfederace obou států. Jeho Občanské hnutí však ve volbách propadlo.

Na Slovensku byla situace ještě jasnější – rozdělení podporovaly všechny významné slovenské politické strany a politici. Demokratická strana, která byla pro zachování společného státu, u voleb neuspěla.

Nejčtenější

Dvojník Putina se vymkl kontrole. Odstranili toho pravého, spekulují jestřábi

Tiskové oddělení Kremlu musí odpovídat na nezvyklé otázky. V ruské nacionalistické elitě se množí spekulace o incidentu kolem jednoho z dvojníků prezidenta Vladimira Putina. Podle několika zdrojů z...

Porodila, pak šla brutálně vraždit. Kvůli fetu. Ženu tehdy dostalo 1. oddělení

Premium

Další díl seriálu Případy 1. oddělení připomněl kauzu Martiny Moláčkové, která pro pár tisíc zabila zlatnici. Zabíjela pár dní po porodu a dodnes má své příznivce, kteří věří v její nevinu.

Host v restauraci našel v jídle krysu, druhý švába. Řetězec narychlo uzavírá provozy

Jeden z největších japonských řetězců restaurací Sukiya uzavřel téměř všech svých bezmála 2000 podniků, kde proběhne důkladný několikadenní úklid. Přiměly ho k tomu dva případy, kdy hosté našli v...

Zemřel herec Val Kilmer, zářil ve filmech Top Gun, The Doors nebo Batman navždy

Ve věku 65 let zemřel americký herec Val Kilmer. Zářil ve filmech Top Gun, The Doors nebo Batman navždy. Rodák z Kalifornie si držel pověst hollywoodského drsňáka, které na plátně skvěle ztvárňoval.

Fešná ruská reportérka slavně osvobodila Sudžu, teď ji roztrhala mina

Premium

Perfektně nalíčená a načesaná se vrhala na nejžhavější místa bojů. Anna Prokofjevová nedávno ulovila sólokapra, když jako první ruský novinář přinesla záběry ze znovuzískané Sudže v Kurské oblasti....

Česko zaspalo, říká expert o investicích do obrany. V 3D tisku ale může být lídrem

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) v úterý podepsala za svůj resort memorandum s Českým vysokým učením technickým (ČVUT) o spolupráci v oblasti inovací obranného průmyslu. Podle expertů je...

3. dubna 2025  20:57

Velké peníze za ztrátu důstojnosti. Fekální večírky v Dubaji vyšetřuje policie

Bizarní, sadistické a fekální praktiky ohodnocené hodně penězi jako klíč k luxusnímu životu. Tak by se dal nazvat trend dubajských „Porta potty“ večírků, rozšířený mezi instagramovými influencerkami...

3. dubna 2025  20:24

Prezident oplodnitel. V USA bují hnutí za vyšší porodnost, Trump je pro ně mesiáš

Premium

Američtí pronatalisté v posledních měsících výrazně posílili. Stoupenci co největší porodnosti získali mocné spojence v administrativě Donalda Trumpa. Společnými silami bojují proti uvadající...

3. dubna 2025

Trump je vyřadil z provozu. Pro americké značky jsou cla vůči Vietnamu smrtelná

Vietnam se v uplynulých letech stal klíčovým hráčem výroby místo Číny, která čelila přísnějším celním tarifům ze strany Spojených států. Nyní se však ani tato asijská země nevyhne novým tarifům....

3. dubna 2025

Zbrojovka Colt CZ reaguje na Trumpova cla, zdraží zbraně a změní export

Zbrojovka Colt CZ kvůli clům, jejichž zavedení oznámil americký prezident Donald Trump, zdraží některé své produkty. Plánuje také přesměrovat část exportu na jiné trhy. Zavedení cel bude mít reálný...

3. dubna 2025  19:25

Netanjahu bez obav přijel do Maďarska, odstoupilo od haagského tribunálu

Maďarská vláda se rozhodla odstoupit od Mezinárodního trestního soudu (ICC), oznámil šéf kanceláře premiéra Gergely Gulyás poté, co do Maďarska přijel na návštěvu izraelský ministerský předseda...

3. dubna 2025  9:13,  aktualizováno  19:11

Bombardéry B-2 a letadlové lodě USA se hromadí u Íránu. Rusko vydalo varování

Spojené státy posílají na Blízký východ svou druhou letadlovou loď. Pentagon to vysvětluje nutností chránit obchodní trasy. Nejméně čtyři bombardéry B-2 se přemístily na americko-britskou základnu na...

3. dubna 2025  18:37

Trump zatloukl poslední hřebík do rakve globalizace, říká ekonom Hampl

Vysíláme

Svět se deglobalizuje, mění se velmocenská rovnováha – a do toho Donald Trump naplno rozehrál izolacionistickou kartu. Výsledkem bude, že svět už nebude bohatnout jako dřív a hrozí výrazné oslabení...

3. dubna 2025  18:14

OBRAZEM: Kvetoucí sakury zbarvily ulici dorůžova, Turnovští se ale obávají mrazu

V Turnově začaly kvést sakury a Nádražní ulici zbarvily dorůžova. Pod rozkvetlými stromy se zastavují místní obyvatelé i návštěvníci města v srdci Českého ráje, aby si udělali fotku nebo se jenom...

3. dubna 2025  17:48

Česko kvůli slintavce od půlnoci výrazně omezí nákladní dopravu ze Slovenska

Česko kvůli šíření slintavky omezí nákladní dopravu ze Slovenska na pět přechodů. K Mostům u Jablunkova, Starému Hrozenkovu, Bílé a Lanžhotu přibude Hodonín, oznámil ministr zemědělství Marek Výborný...

3. dubna 2025  16:18,  aktualizováno  17:31

„Jsi podjatá jako kráva!“ Za výhrůžky soudkyni vůdce sekty obvinili a zadrželi

Policisté ve středu obvinili sedmačtyřicetiletého Lukáše S. z Plas na Plzeňsku, který si říká Bůh Šašek, z přečinů vyhrožování s cílem působit na orgán veřejné moci a výtržnictví. Podle zjištění...

3. dubna 2025  12:07,  aktualizováno  17:29

Na hlavním nádraží v Ostravě vykolejil vlak, některé spoje stále jezdí odklonem

Na hlavním nádraží v Ostravě vykolejily ve středu ráno dva vozy expresního vlaku společnosti RegioJet. Hasiči evakuovali 61 lidí, nikdo z nich nebyl zraněn. Provoz na frekventované trati byl asi...

2. dubna 2025  7:44,  aktualizováno  3.4 17:20