Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Samostatnému Kosovu je rok, problémy trvají

  7:37aktualizováno  9:03
Přesně před rokem vyhlásilo Kosovo nezávislost na Srbsku. Provincie se tak stala zatím nejmladším státem Evropy. Dosud ho uznalo 54 zemí včetně USA, Británie a také Česka. Řada dalších států to však odmítá. A Srbsko trvá na svém: Kosovo považuje za nedílnou součást svého území.

Bělehrad loni akt kosovských zákonodárců označil za ilegální a začal se proti němu bránit. Z každé země, jež nový stát uznala, například okamžitě stáhl svého velvyslance. V diplomatickém tažení Srbové zaznamenali i dílčí úspěch: loni na podzim Valné shromáždění OSN schválilo plán Srbska požádat o právní posouzení situace Mezinárodní soudní dvůr v Haagu.

Srbsko nebylo (a není) ve svém odporu k uznání Republiky Kosovo samo. Podobný názor zastává například i jeho tradiční spojenec Rusko, které varovalo před možným dominovým efektem.

Pro Bělehrad je ztráta teritoria o rozloze Středočeského kraje a populaci čítající asi dva miliony lidí - z devadesáti procent etnických Albánců - citlivá. Mimo jiné proto, že se zde odehrál jeden z klíčových momentů srbské historie a národní mytologie. Bitva s Turky na Kosově poli v červnu 1389 znamenala pro Srbsko pád do područí Osmanské říše, z něhož se definitivně vymanilo až v 19. století.

Neochotu podřídit se rozhodnutím orgánů nového státu od počátku vyjadřuje také srbská menšina v Kosovu, která si zřídila vlastní parlament v Nové Mitrovici na severu země. Právě toto město se stalo symbolem rozkolu mezi oběma etniky. Most přes řeku Ibar, která Mitrovici rozděluje na albánskou a srbskou část, se stal dějištěm řady násilných střetů.

Kosovo položilo srbskou vládu

V Srbsku se loni kvůli Kosovu mohutně demonstrovalo. Čtyři dny po vyhlášení samostatnosti vzali demonstranti útokem americkou ambasádu v Bělehradě. Vnikli dovnitř budovy a zapálili ji. Jeden člověk tam uhořel. - o útoku na velvyslanectví si přečtěte zde

Dav Srbů zapálil ambasádu USA v Bělehradě

Vývoj na srbské politické scéně pak vedl až k březnovému pádu vlády a vypsání předčasných voleb na 11. květen. Evropská unie se tehdy obávala, aby hlasování nevyhráli nacionalisté. Proevropským silám se rozhodla těsně před volbami pomoci tak, že se Srbskem podepsala takzvanou Stabilizační a asociační dohodu, která je prvním krokem k plnému členství v EU. - o okolnostech podpisu smlouvy a podmínkách, které EU Srbům dala, si přečtěte zde

Květnové hlasování pak vyhrála prozápadní strana prezidenta Borise Tadiče, ale ultranacionalisté skončili druzí. Vládu sestavil Vojislav Koštunica z Demokratické strany Srbska. O deset dní později uznala samostatné Kosovo i Praha a Bělehrad podle již známého vzorce odvolal svého velvyslance.

Vlajka, hymna, ústava. A také problémy

Kosovská vlajkaKosovo se mezitím snaží vystupovat jako plnohodnotný stát. V polovině června tam vstoupila v platnost nová ústava a Priština začala vydávat i vlastní pasy. Kosovo má novou vlajku, hymnu a dokonce i tajnou službu.

Přítomnost civilní mise OSN, jejíž pravomoci od loňského prosince postupně přebírá obdobná iniciativa Evropské unie s názvem EULEX, ale potvrzuje, že status nového státu se pořád vymyká běžným standardům.

A problémy trvají: ačkoli ekonomika se pomalu uzdravuje, nezaměstnanost se pořád blíží padesáti procentům a korupce bují, což odrazuje zahraniční investory. K tomu je třeba připočíst přetrvávající etnické napětí. "Pořád je tu riziko propuknutí násilností," varuje Peter Palmer z bruselského think-tanku International Crisis Group. "Ale k mohutnému násilí či exodu srbského obyvatelstva, jehož se mnozí obávali, nedošlo," dodává.

Napětí se však dozajista projeví dnes, v den prvních narozenin. Etničtí Albánci budou slavit - mimo jiné i kolem nového pomníku, který u příležitosti prvního výročí vyrostl v Prištině - a Srbové protestovat.

Kosovo

Vyhlášením samostatnosti Kosova loni v únoru vyvrcholilo několik století trvající a nezřídka konfliktní soužití Albánců a Srbů na tomto území. Kořeny současných událostí přitom sahají do osmdesátých let minulého století, kdy bylo Kosovo autonomní oblastí socialistické Jugoslávie. Po vlně stávek a demonstrací však byla v roce 1989 jeho poměrně široká autonomie omezena a posléze zrušena.

Kosovští Albánci na to zareagovali v roce 1991 vyhlášením Kosovské republiky, kterou ale Srbsko odmítlo uznat. Marná snaha zástupců Prištiny přimět světové politiky k řešení otázky statusu Kosova vedla k postupné radikalizaci nálad v zemi. V polovině devadesátých let pak na scénu vstoupila uzbrojená Kosovská osvobozenecká armáda (UÇK), která provedla řadu útoků na srbské cíle v oblasti.

Napjatá situace v Kosovu přerostla na podzim 1997 v otevřený střet mezi příslušníky UÇK a srbskými silami. I přes opakovanou snahu mezinárodního společenství o mírové řešení sporu pokračovaly oboustranně bezskrupulózní boje s různou intenzitou až do 10. června 1999. Tehdy se po bezmála 80 dnech bombardování letouny NATO začaly srbské jednotky stahovat z Kosova.

Po skončení bojů sice Kosovo formálně zůstalo součástí Srbska, ale fakticky se stalo mezinárodním protektorátem pod kontrolou vojenské mise KFOR a Prozatímní civilní správy OSN v Kosovu (UNMIK). Následný pokus zmocněnce generálního tajemníka OSN Marttiho Ahtisaariho o diplomatické řešení statusu Kosova skončil ve slepé uličce.

V únoru 2008 pak vzali kosovští politici řešení do vlastních rukou a vyhlásili samostatnost. Nezávislost někdejší srbské provincie dosud uznalo 54 států. Vedle USA, Francie či Německa k nim patří i Česká republika. O navázání diplomatických styků s Kosovem rozhodla vláda i přes odpor opozice koncem loňského května.

Autoři: , ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

  • Nejčtenější

Írán zaútočil na Izrael. Armáda zachytila většinu střel, pomohli spojenci

13. dubna 2024  20:38,  aktualizováno  14.4 8:54

Sledujeme online Írán vyslal na Izrael desítky bezpilotních letounů a také rakety. Je to odveta za útok na íránský...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ženu soudí za sex se psem i zneužívání syna a vnuka. Byla to terapie, hájí se

15. dubna 2024  12:28,  aktualizováno  13:33

U Krajského soudu v Ústí nad Labem začalo projednávání případu dlouhodobého sexuálního zneužívání,...

Ozbrojenci vtrhli do domu a svázali podnikatele s rodinou, zřejmě šlo o mstu

12. dubna 2024  9:44,  aktualizováno  15:08

Policisté z Česka i Německa pátrají na Domažlicku po ozbrojencích, kteří v noci na dnešek přepadli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na začátku byl tajný projekt. Jak vypadá stanice metra, kterou nikdy nejel vlak

14. dubna 2024

Premium Nenápadná plechová vrata naproti Úřadu vlády na pražském Klárově skrývají velké tajemství. Praha se...

Státu propadly pozemky za pět miliard. Vlastníci se o ně včas nepřihlásili

20. dubna 2024

Premium Česko letos velmi zbohatlo. Získalo do svého majetku rozsáhlé pozemky miliardových hodnot po...

Režim nás zatáhne do války, děsí se Íránci. Ultrakonzervativci v zemi posilují

20. dubna 2024

Premium Zdaleka ne všichni Íránci podporují místní konzervativní islámský režim a jeho válečné choutky....

Rozhazoval výzvy k svržení vlády. Pak se u místa, kde soudí Trumpa, zapálil

19. dubna 2024  20:17,  aktualizováno 

Muž se polil se a následně zapálil v New Yorku před soudní budovou, kde se koná proces s americkým...

Dostálové se ptali na její angličtinu a Farského, zda dá zase přednost stáži

19. dubna 2024  19:15,  aktualizováno  21:09

Nejzajímavější částí debaty kandidátů do voleb v Evropském parlamentu byly otázky studentů, kteří...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...