Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Advokátka Samková žaluje matku oběti mačetového útoku. Za slova o Romech

  8:20aktualizováno  8:20
Matka nejhůře posekané oběti novoborského mačetového útoku čelí v souvislosti s incidentem žalobě. Pro pomluvu ji zažalovala Klára Samková, dnes již bývalá obhájkyně z útoku obžalovaných Romů. Požaduje omluvu za výrok pro iDNES.cz, který prý poškozuje její čest a profesně ji znevažuje.

Advokátka Klára Samková | foto:  Petr Topič, MAFRA

Advokátka napadla u libereckého krajského soudu výrok matky, která novinovou zkratkou pouze sdělila svůj názor na postup Samkové v počátku kauzy.

"Mám pocit, že se to přesouvá úplně jinam. Najednou se objeví advokátka Samková a učí Romy lhát. Mně je jasné, proč to dělá. Chce se na tom zviditelnit a vrátit se do parlamentu. Je to od ní politika, ale ta do toho nepatří."

Samková zprvu podala na Irenu Maškovou loni v březnu trestní oznámení. Policie ale konstatovala, že se žena ničeho nedopustila, a případ odložila. Podle policie šlo o pouhé hodnotící subjektivní stanovisko.

"Advokát je osoba působící ve veřejném životě a jako taková musí unést větší měrou skutečnost, že jako taková bude vystavena kritickým a nesouhlasným projevům," odůvodnila policie své rozhodnutí.

Advokátka: Mašková nemůže říkat, co jí slina na jazyk přinese

"Kauzou" se teď bude zabývat krajský soud, jednání ještě nenařídil. O podané žalobě jako první informoval českolipský týdeník 5+2 dny.

"Žaloba na ochranu osobnosti byla podána, zatím ale probíhají nutné procesní úkony, soudce jednání ještě nenařídil," přiblížil pro MF DNES Roman Buchal pověřený zastupováním funkce místopředsedy libereckého krajského soudu.

Bývalá obhájkyně novoborských útočníků Samková je v souvislosti s podanou žalobou skoupá na slovo. "Neakceptuji vzkazování přes média. Paní Mašková ale nemůže říkat, co jí slina na jazyk přinese," reagovala pouze Klára Samková.

Mimo jiné napadla výrok matky zraněného muže, podle kterého se chce advokátka případem zviditelnit, vrátit se do parlamentu a do případu vnáší politiku. Přitom jen několik měsíců nato Klára Samková ohlásila svoji kandidaturu na úřad prezidenta.

Matka posekaného považuje žalobu za absurdní

"Žaloba mi přijde absurdní, protože můj názor, který jsem řekla, se nakonec potvrdil. Pravdivý byl i můj výrok, že učí lhát Romy účelněji. V prosinci vystoupily v televizi matka a přítelkyně obžalovaného Sinu a uvedly, že ho advokátka nutila neříkat pravdu, přestože se chtěl přiznat," uvedla Irena Mašková.

Necitlivý přístup advokátky nechápe. Postupem její obhajoby se navíc podle Maškové rozhodnutí ve vlekoucím se případu jen oddálilo.

"Jsem přesvědčená o tom, že jsem nepoškodila profesní čest advokátky, lidé si mohou z jejího vystupování v případu udělat obrázek sami. Nijak jsem nepoškodila ani tu občanskou, svým jednáním a výroky si ji poškozuje sama," domnívá se Irena Mašková. Žaloba ji podle jejích slov odvádí od smysluplné práce.

Všichni jsou teď bojovně naladěni

O tom, že jsou trestní oznámení, potažmo žaloba, nešťastným krokem vůči obětem útoku, se vyjádřili novoborští aktivisté i starosta města.

"Advokátka podle mého názoru znovu rozdmýchala vášně a negativní reakce lidí. Nejde je přeslechnout, čtu je i na diskusích. Všichni teď znovu útočí na cikány, jsou naladěni bojovně, což mi osobně vadí," řekla například před časem Anna Marková. Krátce po mačetovém útoku zorganizovala v Novém Boru protest, na kterém lidé odsoudili útok.

Starosta Jaromír Dvořák zmínil útokem postižené lidi: "Ti lidé jsou postižení a nikdo se na ně neskládal, aby jim zajistil špičkového obhájce."

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Kosti z kanalizace patří léta pohřešovanému mladíkovi, ukázala DNA

(ilustrační snímek)

Kriminalisté už vědí, čí kosterní pozůstatky se našly loni v říjnu v dálniční kanalizaci v Králově Dvoře na Berounsku....

Dahlgrenova sebevražda česko-americké vztahy neovlivní, shodli se odborníci

Kevin Dahlgren u Krajského soudu v Brně (31. května 2016).

Teprve v pondělí potvrdila Vězeňská služba, že cizinec, který ve vězení spáchal sebevraždu, je Kevin Dahlgren. Jediný...

Dovoz min nebyl zakázaný, stát je musí zbrojařům vrátit, rozhodl soud

Obhájci přinesli k soudu delaborovanou minu.

Zbrojařská firma Excalibur Army získá zpět od státu zhruba 500 min. Miny zabavila policie kvůli podezření z jejich...

Kompletní dětská výbavička za hubičku
Kompletní dětská výbavička za hubičku

Vše pro miminko pořídíte za výhodnou cenu v Bazaru eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz