Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Salvador žádá po zemětřesení o pomoc

  8:27aktualizováno  8:27
Záchranáři ve středoamerickém Salvadoru prohledávají trosky po úterním ničivém zemětřesení o síle 6,6 stupňů Richterovy škály. Naděje, že je pod troskami ještě někdo živý, však klesají. Místní úřady žádají o mezinárodní pomoc. V postižených oblastech chybí krev, léky a nemocniční lůžka. Ta jsou stále zaplněna oběťmi lednového zemětřesení.
Počet obětí úterní katastrofy se podle nejnovějších údajů národního krizového výboru vyšplhal na 274.

Ranění, kterých je téměř 2500, jsou na mnoha místech ošetřováni přímo na ulici. Salvadorské armádě přišli na pomoc guatemalští požárníci a honduraští záchranáři, mexičtí zdravotníci a letectvo. Ti se společnými silami snaží mimo jiné obnovit dodávky vody a elektřiny.

Pátrání se nyní přesunulo do odlehlých venkovských oblastí blízko epicentra zemětřesení, které leželo asi 25 kilometrů jihovýchodně od metropole San Salvadoru. Zemětřesení postihlo středoamerický stát přesně měsíc po otřesech o síle 7,6 stupňů, při kterých zahynulo 844 lidí, přes 4000 dalších bylo zraněno, stovky se pohřešují a bez domova zůstalo 120 tisíc lidí. Otřesy pocítili obyvatelé i v sousední Guatemale a Hondurasu.

Obě zemětřesení způsobily škody za více než 2,6 miliardy dolarů, sdělil představitel úřadu salvadorského prezidenta. Úřad do bilance zahrnul všechny hmotné škody na veřejných budovách, silniční infrastruktuře, elektrické a kanalizační síti.  Otřesy půdy zničily nebo vážně poškodily více než 250 tisíc obydlí a veřejných budov.

Pomoc Salvadoru přijela nabídnout i španělská královna
Na třídenní návštěvu do Salvadoru přiletěla ve středu španělská královna Sofie, aby nabídla pomoc své země. V katedrále hlavního města se zúčastnila bohoslužby, dále by měla navštívit městečko Santa Tecla, které bylo zemětřesením vážně postiženo.

V hlavním městě vypukla po otřesech panika
Lidé bloudili ulicemi a domy měly otevřené dveře a okna, aby je bylo v případě nových otřesů možno rychle opustit. Rodiče ve školách vyzvedávali své děti. V obci Candelaria nestačilo dvacet dětí odejít z budovy školy a zahynuly i s učitelkou v troskách. Ve městě San Cayetano Istepeque se zhroutilo na 200 domů.

Byly zničeny telekomunikační sítě a přestaly jít mobilní telefony. V nejpostiženějších oblastech byl zcela přerušen rozvod vody a elektřiny. Silně poškozeny byly kvůli sesuvům půdy také silnice a dálnice. Záchranářům proto nezbývá než se do postižených oblastí dostávat pomocí vrtulníků.

Úřady zřídily letecký most, aby mohly evakuovat zraněné do nemocnic v hlavním městě. Počítá se i s vybudováním stanových táborů pro lidi bez přístřeší. Většina lidí však dává přednost postavit si dočasné příbytky přímo na ruinách vlastních domů. Doufají totiž, že se jim podaří zachránit alespoň část  majetku.

Po poslední katastrofě bylo v Salvadoru zaregistrováno několik tisíc drobných dodatečných záchvěvů.

Země se otřásla i v Indonésii a Řecku
Silné zemětřesení o síle 7,4 stupně Richterovy škály otřáslo v úterý večer místního času západní částí Indonésie a postihlo hlavně jižní pobřeží ostrova Sumatra.  Otřesy o této síle mohou vyvolat značné škody a také silné přílivové vlny. "Byly natolik silné, že byly cítit i na severozápadním pobřeží Austrálie," řekl pracovník institutu Australian Geological Survey Organization Kevin McCue.

Centrum otřesů bylo v oceánu asi 400 kilometrů západně od Jakarty a postihlo málo obydlenou oblast. Otřesy půdy o síle 7,9 stupně Richterovy škály si loni v červnu ve stejné oblasti vyžádaly 120 mrtvých a dva tisíce zraněných. V roce 1992 zemětřesení o síle 6,8 stupňů zabilo v Indonésii 2200 lidí.

V úterý pozdě večer a ve středu časně ráno se země otřásla i v Jónském moři nedaleko ostrova Paxos a v okolí řecké metropole Atén. Otřesy o síle 4,2 stupně Richterovy stupnice a slabší zaznamenal geodynamický institut v Aténách. Žádný z otřesů si nevyžádal oběti ani materiální škody. Řečtí seizmologové soudí, že tyto otřesy jsou součástí běžné postseizmické aktivity. Atény postihlo silnější zemětřesení 7. září 1999, při němž zahynulo 143 lidí.


           KLASIFIKACE ZEMĚTŘESENÍ PODLE RICHTEROVY STUPNICE:

Stupeň Richtera

Projevy

Odhadnutá četnost za rok

do 2,5

není pociťováno, zaznamenáno pouze přístroji

900.000

2,5 - 5,4

pociťováno, ale škody jsou velmi malé

30.000

5,5 - 6,0

drobné poruchy na stavbách

500

6,1 - 6,9

destruktivní v zalidněných oblastech

100

7,0 - 7,9

velké škody, závažné zemětřesení

20

8,0 a více

velké zemětřesení způsobující úplnou destrukci měst a vesnic v okolí epicentra

jednou za 5 let

Zdroj: http://sun.ujep.cz/~hosek/G_KAP3.htm

Maria Tomasová odkrývá závěs, kterým je přikryto tělo jejího příbuzného Melvina Hernandeze, který zahynul v úterý při zemětřesení v Salvadoru. Ničivé zemětřesení zasáhlo zemi naposledy letos 13. ledna (14. února 2001).

Maria Luz Ramirézová drží svého pětiměsíčního vnuka Cesara před troskami jejich domu, který byl zničen při zemětřesení asi 40 kilometrů od hlavního města San Salvadoru. Ničivé zemětřesení zasáhlo Salvador naposledy letos 13. ledna (14. února 2001).

Obyvatelé salvadorského města San Vicente odklízejí trosky po úterním zemětřesení o síle 6,1 stupňů Richterovy stupnice. Ničivé zemětřesení zasáhlo Salvador naposledy letos 13. ledna (14. února 2001).

Salvadorské město San Vicente po úterním zemětřesení o síle 6,1 stupňů Richterovy stupnice. Ničivé zemětřesení zasáhlo Salvador naposledy letos 13. ledna (14. února 2001).

Zničené domy ve městě San Antonio Candelaria po zemětřesení, které postihlo Salvador 13.února o síle 6,1 Richterovy stupnice. Ničivé zemětřesení zasáhlo zemi naposledy letos 13. ledna (14. února 2001).

Automobil pokrytý troskami v salvadorském městě San Vicente po zemětřesení o síle 6,1 Richterovy škály, které zemi postihlo 13.února.

Lidé procházejí ulicí ve městě San Vicente po zemětřesení o síle 6,1 Richterovy škály, které 13.února postihlo Salvador.

Zdravotník odnáší do nemocnice dítě, které bylo 13.února v San Salvadoru zachráněno po zemětřesení o síle 6,1 Richterovy škály.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Schulz nechce strop pro příjem běženců, varoval před pravicovou vlnou

Martin Schulz během projevu na sjezdu německé SPD (21. ledna 2018)

Pokud bude SPD ve vládě, nebude mít Německo žádnou horní hranici pro příjem uprchlíků, uvedl předseda strany Martin...

OBRAZEM: Američanky demonstrovaly za práva žen, hlavním terčem byl Trump

Tisíce lidí se v sobotu  po celých Spojených státech účastnilo druhého pochodu...

Desetitisíce lidí se v sobotu po celých Spojených státech účastnily pochodu za práva žen, který byl uspořádán v rámci...

Velbloud způsobil v poušti další smrtelnou nehodu, Izrael plánuje čipování

Velbloudy člověk v Izraeli potká téměř na každém kroku. (14. března 2012)

Izraelští zákonodárci chtějí beduínům nařídit, aby registrovali a očipovali své velbloudy. Mohutná toulající se zvířata...

Najdete na iDNES.cz