Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Salmonelóza se v Zábřehu šíří

  19:46aktualizováno  19:46
Epidemie salmonelózy, která vypukla koncem minulého týdne v Zábřehu na Moravě, ukázala, že hygienici ani podnikatelé nemají zcela jasno, zda jsou jídelny od Nového roku povinny - jako tomu bylo dosud - uchovávat vzorky jídla. Salmonelózou se nakazilo už čtyřiašedesát lidí, kteří obědvají v jídelně II. základní školy v Zábřehu na Moravě. Šest pacientů, kteří trpěli úpornými bolestmi břicha a dehydratací organismu, skončilo na infekčním oddělení Státní slezské nemocnice v Opavě a domů půjdou patrně v polovině týdne.

Podle TV Nova šumperští lékaři ještě před převozem do opavské nemocnice vyoperovali třem dětem slepé střevo. Teprve potom měli stanovit správnou diagnózu.

Epidemiolog Boris Šteindl si myslí, že zdrojem nákazy byl zřejmě oběd z pátku 5. ledna, kdy jídelna podávala sekanou. "Nelze však s určitostí prokázat příčinu, protože nebyly k dispozici vzorky jídla pro kontrolu," uvedl Šteindl.

Stravovna školy je jednou z nejmodernějších v okrese. "Vylučuji, že by zdrojem nákazy byl páteční oběd. Připadá mi, že nákaza se sem dostala zvenčí, protože jinak by muselo onemocnět mnohem víc lidí," míní naopak provozovatelka jídelny Jitka Řežuchová.

Šteindl nepovažuje za šťastné, že od ledna už nemusí vývařovny uchovávat vzorky jídel osmačtyřicet hodin tak jako dřív. "V tomto případě by to stejně nepomohlo, protože mezi obědem a kontrolou uplynuly dva víkendové dny. Jindy to ale určitě mělo význam pro posouzení zdroje nákazy," míní epidemiolog.

Krajský hygienik z Ostravy Jaroslav Volf je však přesvědčen, že nové předpisy povinnost odebírat a uchovávat vzorky potravin neruší: "Zákon o ochraně zdraví na to pamatuje s odkazem na prováděcí vyhlášku. Ta ale zatím nevyšla, takže neznáme změny, které přinese."

Irena Michalová z ministerstva zdravotnictví se domnívá, že dokud nevyjde nová vyhláška, platí ta, která nařizuje uchovávání vzorků potravin. "Zatím tuto povinnost nikdo nezrušil, zčásti ji zruší až nová vyhláška. Ponechá ji však například pro armádní a některá další velká zařízení společného stravování," podotkla.

Volf se domnívá, že majitelé restaurací a jídelen by měli i nadále vzorky schovávat. "Budou-li po nich nakažení lidé či zdravotní pojišťovny žádat náhradu škody, mohou díky nezávadným vzorkům prokázat svou nevinu," míní hygienik.

Stejného mínění je i provozovatelka zábřežské stravovny Jitka Řežuchová. "Vzorky stravy dosud odebíráme a budeme je uchovávat i nadále, přestože takovou povinnost už nemáme," uvedla. "Byla bych sama ráda, kdybychom mohli dokázat, že zdrojem nákazy nebyl u nás uvařený oběd. Ale bohužel zpráva z hygieny přišla pozdě, až v době, kdy už jsme vzorky zlikvidovali."

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kasy cinkají, zaměstnanci Škody Auto utrácejí rekordních sto tisíc hrubého

Montáž dílu v podvozku modelu Superb v závodu Škoda Auto Kvasiny.

Fronty v supermarketech, většina míst v restauracích na večer rezervovaná, plná parkoviště obchodních center. Tak to...

Dvě mrtvoly v rokli. V Mexiku zavraždili cyklisty na cestě kolem světa

Zavraždění cyklisté Krzysztof Chmielewski z Polska (vlevo) a Holger Hagenbusch...

Je to případ, který opět připoutal pozornost světové veřejnosti k eskalující epidemii násilí v Mexiku. Tamní policie...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Rusko slavnostně otevřelo most na Krym, Putin po něm přejel v kamazu

Ruský prezident Vladimir Putin za volantem kamazu při slavnostním otevření...

Rusko a anektovaný poloostrov Krym od úterý spojuje nový most. Slavnostně ho otevřel prezident Vladimir Putin, který po...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...

Další z rubriky

Dramatické cvičení záchranářů, referendum o vládě a dopadený znásilňovač

Cvičení záchranných složek na Rozvadově. (21. 5. 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Ukážeme vám cvičení záchranářů, kterého se účastnily stovky zdravotníků, policistů i...

VIDEO: Kolony, zpoždění MHD. Olomouc pocítila uzavření vytíženého mostu

Ranní kolony v Olomouci v první den uzavírky frekventovaného mostu u restaurace...

Pondělní cesta do práce trvala mnoha lidem v Olomouci déle, než jsou zvyklí. Čas ztráceli za volantem v kolonách či ve...

VIDEO: Demokracie víc pro lidi. Fiktivní Gottwald mudruje v osvětovém klipu

Vymýšlí převrat. Jiří Vyorálek hraje Klementa Gottwalda v Únoru 1948.

Výzvu Mantinely demokracie, která volá po dodržování principů dělby moci, podpořil v roli Klementa Gottwalda i herec...

Najdete na iDNES.cz