Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Salichov má problém, šel na kávu s Marcelou Urbanovou

  1:43aktualizováno  1:43
Ve čtvrtek 26. července přišla do restaurace Arco v centru Prahy zvláštní skupinka lidí. K jednomu stolu si tu kolem 16. hodiny sedli jihlavský státní zástupce Arif Salichov, korunní svědkyně v korupční kauze vicepremiéra Jiřího Čunka Marcela Urbanová, její právnička Klára Samková a obhájce dalšího aktéra Čunkovy kauzy Petra Hurty Jiří Hartmann.

Státní zástupci prověřují, proč se Salichov sešel před zastavením Čunkova obvinění v kavárně se svědkyní Urbanovou. | foto: Petr LemberkMF DNES

Kauza Jiří Čunek

Nad kávou a punčovým řezem si zpříjemňovali náročný sedmihodinový výslech Marcely Urbanové, který probíhal ve vedlejší budově protikorupční policie. Teď má kvůli tomu státní zástupce Salichov vážné problémy.

Jeho nestandardní chování prověřuje od minulého týdne brněnské krajské státní zastupitelství. Kromě faktu, že si Salichov dovolil během klíčového výslechu, který sám vedl, odskočit na kávičku se svědkyní, se totiž na schůzce debatovalo přímo i o kauze Čunek.

Salichov měl dokonce Urbanové slibovat beztrestnost pro případ, že by kauzu otočil a Čunkovo stíhání nakonec zastavil. Což se později stalo.

"Krajské státní zastupitelství prověřuje stížnost na chování Arifa Salichova, proto vás žádáme o vyjádření," napsal minulý týden všem aktérům neobvyklé schůzky náměstek krajského státního zástupce v Brně Milan Vagai.

Zároveň zdůvodnil, proč se debata "kávové společnosti" prošetřuje: "V průběhu přestávky měl Arif Salichov se svědkyní a dalšími osobami zainteresovanými v dané trestní věci navštívit nedalekou kavárnu a při hovoru se svědkyní jí pak slíbit, že ji nebude v budoucnu stíhat pro trestný čin křivého obvinění."

Salichov podle důvěrných informací MF DNES ve svém stanovisku svým nadřízeným vysvětloval schůzku takto: "Jen jsem se snažil navodit příznivou atmosféru." Jenže Salichovovo "navozování příznivé atmosféry" se dá vykládat i jinak: třeba jako ovlivňování svědkyně, aby vzala zpět svá svědectví proti Čunkovi – a pak se jí nic nestane.

"Upozornila jsem Salichova, že jeho ujišťování je kontraproduktivní, protože u mé klientky vyvolává děs. Slib beztrestnosti byl ale několikrát zopakován i po návštěvě kavárny, což jsem vnímala jako přímé zastrašování," odepsala tento týden státnímu zástupci Vagaiovi Klára Samková-Veselá.

Salichov dva týdny po výslechu Urbanové zastavil trestní stíhání Čunka a tvrdě odsoudil vyšetřovatele případu Milana Šošovičku i svědkyni Urbanovou.

"Šošovička vedl případ tendenčně a Urbanová několikrát lhala," prohlašoval Salichov dva týdny poté, co se nestandardně sešel s Urbanovou a "navozoval atmosféru".

Sladké vítězství Jiřího Čunka, kterého Salichovův verdikt udělal čistým, tak začíná hořknout. Po Salichovově dramatickém oznámení, že vyšetřování Čunka bylo zmanipulované, se navíc očekávalo, že bude obviněna Urbanová z trestného činu křivé výpovědi a že vyšetřovatele Šošovičku okamžitě vyhodí a začnou ho stíhat za zneužití pravomoci veřejného činitele. Ani jedno, ani druhé se však nestalo.



Hlavní zprávy

Nejčtenější



Další z rubriky

Předsedou Zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4

Předsedou Strany zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4.

Předsedou Zelených se v sobotu stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4. Většinu získal už v prvním kole volby. Měl dva...

Kde je doma prezident. Na Hradě má tři byty nebo Lumbeho vilu

Pražský hrad - sídlo českých prezidentů

Stát ve státě s vlastní policií, armádou – Hradní stráží, hasičskou stanicí, samosprávou a přísně střeženou hranicí. To...

Duely na vlně emocí. Jak budou vypadat diskuse Zemana s Drahošem?

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Finalisté druhého kola prezidentské volby – Miloš Zeman a Jiří Drahoš – se chystají na televizní duely. Současná hlava...

Najdete na iDNES.cz