Policie stále pátrá po jednom ze strůjců pařížských útoků Salahu Abdeslamovi.

Policie stále pátrá po jednom ze strůjců pařížských útoků Salahu Abdeslamovi. | foto: koláž iDNES.cz

Abdeslam holdoval trávě a ženám, teď je z něj nejhledanější muž Evropy

  • 225
Policie stále pátrá po jednom ze strůjců pařížských útoků Salahu Abdeslamovi. Z vyšetřování vyplývá, že měl být jedním ze sebevražedných útočníků, na poslední chvíli si však zřejmě vše rozmyslel. Podle výpovědí přátel Abdeslam ještě před pár lety holdoval alkoholu a marihuaně. Radikalizoval se během pobytu ve vězení.

Paříží v pátek 13. listopadu otřásla série teroristických útoků spáchaných stoupenci Islámského státu, při kterých zemřelo 130 lidí. Po krátkém zděšení následovala masivní policejní operace napříč Evropou, která má za cíl dopadnout každého, kdo se podílel na přípravách teroru. V Belgii policie zatkla několik lidí, stejně tak ve Francii. Salah Abdeslam je jediný podezřelý, který přežil, policii však stále uniká.

Teror v Paříži

Ještě před pár lety měl jeho životní styl do ideologie Islámského státu daleko. V Belgii narozený 26letý Francouz pracoval dva roky jako mechanik na železnici. „Byl úplně normální. Pořád se usmíval a vtipkoval,“ vzpomíná na Abdeslama jeden z bývalých kolegů na dráze. Vyhazov přišel kvůli opakovaným absencím.

Později Abdeslam pracoval v rodinném baru, který provozoval jeho bratr Brahim. Oba bratři byli v bruselské imigrantské čtvrti Molenbeek známí nespoutaným způsobem života plným alkoholu a marihuany, píše server The Independent. Ne náhodou policie před třemi měsíci v baru zadržela muže, který zde prodával drogy a starosta Bruselu nařídil podnik nedávno natrvalo uzavřít, píše server ABC.

Přátelé při vzpomínkách na Abdeslama mluví o bujarých oslavách, gamblerství a množství dívek, které prošly jeho ložnicí. „Nikdy v životě by mě nenapadlo, že je to ten stejný člověk,“ uvedl jeden z Abdeslamových přátel po útocích v Paříži.

Spolužák Abdel Ben Alal s Abdeslamem sdílel lásku k motocyklům a fotbalu. „Bavili jsme se o škole a sportu. Neviděl jsem v něm ani náznak nenávisti,“ vzpomíná.

Abdeslamův bratr Brahim se z dětství znal s Abdelhamidem Abaaoudem, mozkem pařížských útoků a stoupencem Islámského státu, který zemřel při středečním zátahu v Saint-Denis (více zde). Před pěti lety byli oba zatčeni kvůli ozbrojené loupeži a právě během pobytu ve vězení se oba zřejmě radikalizovali (o radikalizaci muslimů ve vězení se dočtete zde).

Sestřih záběrů z kamer, které zachytily útoky teroristů v Paříži:

16. listopadu 2015

Řidič teroristů a útěk do Belgie

Kolem role Salaha Abdeslama v pařížském teroru panuje mnoho otazníků. Abdeslam byl podle vyšetřovatelů v osudný den řidičem sebevražedných atentátníků. Poslední dvě noci před útoky zřejmě strávil na jihovýchodním předměstí Paříže zvaném Alfortville, kde si na své jméno pronajal dva pokoje (více zde).

Americká stanice CNN s odkazem na nejnovější závěry vyšetřování uvádí, že Abdeslam v pátek 13. listopadu v černém Renaultu Clio zastavil v jedné z uliček u stadionu Stade de France, kde vysadil trojici sebevražedných atentátníků (vyšetřovatelé dříve uváděli, že měl řídit vůz teroristů, kteří útočili v klubu Bataclan). Abdeslam následně zamířil asi pět kilometrů na jih. V tu dobu se jeho starší bratr Brahim odpálil u kavárny Comptoir Voltaire.

O čtyři dny později policie objevila Renault Clio zaparkovaný v pařížské 18. čtvrti. Bylo zjevné, že měl Abdeslam naspěch. Po sérii koordinovaných útoků o sobě nedal asi čtyři hodiny vědět. Až v sobotu 14. listopadu ve dvě hodiny ráno zavolal do Bruselu kamarádům a chtěl po nich, aby ho odvezli do Belgie.

Kde se v Paříži útočilo

Maročané Mohammed Amri a Hamza Attou dorazili do Paříže v pět hodin ráno, píše server CNN s odkazem na zdroje blízké vyšetřování. Abdeslama vyzvedli v oblasti Barbes nedaleko místa, kde nechal odstavený pronajatý Renault Clio. Posléze se vydali zpět do Belgie. Kousek u hranic u města Cambrai vůz zastavila policie kvůli namátkové kontrole. V tu dobu nikdo netušil, že trojice mužů má něco společného s krvavými útoky v Paříži.

I přesto, že měl jeden z nich záznam v trestním rejstříku, mohli po pár minutách pokračovat dál. Policie vůz zastavila ještě dvakrát. O napojení Abdeslama na teroristy začala policie informovat až v neděli, kdy v Paříži objevila další odstavené auto. V kufru auta pronajaté na Abdeslamovo jméno byly tři útočné pušky AK-47. Na Abdeslama bylo pronajaté také vozidlo útočníků z klubu Bataclan.

Po překročení hranic se Amri a Attou vrátili do Bruselu, kde je později zadržela policie (více o zátahu v Bruselu zde). Abdeslam zmizel. Pátrání policie dosud nikam nevede. Hon na Abdeslama pokračuje i po nedělním velké operaci, při které policie v Bruselu zadržela 16 lidí (více zde).

Měl útočit, ale zpanikařil

Jaká byla přesná role Abdeslama, tak stále zůstává záhadou. Určitá vodítka dal krátce po útocích Islámský stát. V nedatovaném videu zveřejněném 14. listopadu jeho zástupci hovoří o „osmi bratrech“, kteří spáchali útok proti bezvěrcům.

Při útocích však zemřelo sedm útočníků. Islamisté oslavovali také operace v „10. 11. a 18. čtvrti“. V 18. pařížské čtvrti se však žádný útok neodehrál, pouze v něm Abdeslam odstavil svůj vůz. Video islamistů bylo zjevně natočeno před útoky a je tak pravděpodobné, že Abdeslam měl vraždit.

„Jeho jednání nedává smysl. Jak se zbavil auta, hodiny, které vyčkával, než zavolal dalším lidem. To, že použili hlavní tah na Belgii. Vypadá to, jako kdyby nad vším ztratil kontrolu,“ uvedl zdroj blízký vyšetřování pro CNN. Mohamed Abdeslam ve vysílání televizní stanice RTBF uvedl, že jeho bratr se podle něj na poslední chvíli rozhodl, že útok neprovede.

Teorii o tom, že Abdeslam měl být původně jedním z útočníků, potvrdil i zadržený Attou. Vyšetřovatelům sdělil, že Abdeslam měl během cesty do Belgie na sobě celou cestu velkou bundu. Pod ní mohl mít sebevražednou vestu. Stejnou, do které se před útoky v Paříži oblékli i ostatní teroristé.

Podle přátel se Abdeslam ukrývá v Bruselu. Informoval o tom v sobotu zpravodajský server ABC News s odvoláním na Abdeslamovy známé, kteří s ním hovořili přes Skype. „Myslím, že není daleko,“ uvedl Mohamed, který už dříve Salaha vyzval, aby se dobrovolně vydal úřadům. Informaci, že Salah kontaktoval s prosbou o pomoc některé ze svých přátel, Mohamed potvrdil (více zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue