Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sakra, ujela nám kolona, spílal řidič a uháněl s českými novináři Kišiněvem

  22:13aktualizováno  22:13
(Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Premiér Topolánek se v Moldavsku snažil uklidnit vnitropolitickou krizi. Novináři v jeho doprovodu mezitím zažili automobilovou honičku v centru Kišiněva, jízdu ve vládní koloně i schůzku s lídry opozice v útrobách české ambasády.

Příjezd české delegace provázel obrovský zájem médií | foto: Petr Štefan, iDNES.cz

Krátce po desáté hodině přichází na palubu českého vládního speciálu na kbelském letišti premiér Topolánek a podává si ruku se všemi pasažéry, kteří s ním během tří dní navštíví Moldavsko, Izrael i Palestinská autonomní území.

Po chvilce už se z reproduktorů ozve: "Vážený pane premiére, vážení hosté. Jsem major Karel Vašíček, kapitán letu a vítám vás na palubě letounu A-319 na letu do Kišiněva."

PREMIÉR V MOLDAVSKU

Mirek Topolánek zažehnával vnitropolitickou krizi v Moldavsku

Po hodině a půl letu a vydatném obědě se kola vládního speciálu dotýkají ranveje na kišiněvském letišti. Začíná závod s časem. Premiér musí během tří hodin zvládnout schůzku s opozicí, premiérkou i prezidentem.

Vládní kolona na chvíli zastaví život ve městě

Kvůli vládní koloně se ve městě na chvíli zastavila doprava. Všechny křižovatky jsou obšancované policisty a kolonu limuzín s majáčky vítá na semaforech jen zelená. Lidé z prastarých trolejbusů na ni jen udiveně hledí. Jakmile ale zmizí limuzíny, život pokračuje v zajetých kolejích.

Kolona vjíždí do úzké uličky, kterou lemují rozbořené nebo naopak nedostavěné domy. Na jejím konci je česká ambasáda.

Mirek Topolánek po jednání s moldavskou opozicí (22. dubna 2009)

Dnes se dá vchod rozeznat už z dálky. Stojí před ním televizní štáby a desítky moldavských novinářů. Na chvíli se zdá, že na malý zastupitelský úřad jsou namířeny všechny kamery světa.

Tiskovka s pánem Moldavska

Na tiskové konferenci s komunistickým prezidentem Voroninem je poznat, kdo je v Moldavsku opravdovým pánem. Ochranka se před vstupem do sálu hotelu Cudrun tváří nekompromisně a od fotoaparátů musíme oddělávat i objektivy, jestli v nich neukrýváme zbraň. Být mocný znamená mít hodně nepřátel a v současném Moldavsku to platí dvojnásob.

Sál je kromě řady televizních štábů obšancovaný také ochrankou. Za moment se objevují premiér Topolánek a prezident Voronin a chvíli se přou, kdo bude stát u jakého řečnického pultíku. Ze šlamastiky je vyvede až Voronin, který použije jednoduchý klíč. Nabádá Topolánka, ať si stoupne před svoji vlajku.

Premiér Topolánek se nemůže s moldavským prezidentem Voroninem dohodnout, kde bude stát

Problém s překladem Topolánkova textu vznikne jen jednou. To když se překladatelka musí popasovat s jeho větou: "Lepší je jednou vidět než třikrát slyšet. Nevěřím tomu, co slyším, a jen z padesáti procent tomu, co vidím. Před pobaveným sálem musí premiér svoji repliku zopakovat.

Honička v ulicích Kišiněva

To ještě netušíme, že nás čeká závod v ulicích moldavské metropole. "Tak moldavská strana to pěkně po... Podle protokolu jste měli vyjít úplně jiným vchodem a teď nám kvůli tomu ujela vládní kolona," láteří řidič a nemilosrdně šlape na plyn vozu s českými novináři.

"Nebojte, oni na vás počkají," uklidňuje osádku vozu, kde v tu chvíli nikdo nevydá ani hlásku. Řidič se obratně proplétá odpolední špičkou a uhání hlavní silnicí k letišti. "Honem, honem,"  popohání nás ochranka letiště. Na prozářené ploše stojí vládní speciál. Počkal. Všem se ulevilo. Premiér se usmívá a my můžeme letět směr Izrael.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Aztéky vyhubila salmonela zavlečená z Evropy, naznačily vykopávky

Dvouhlavý had, symbol aztéckého boha Tlaloca. Tento artefakt byl patrně...

Na dvanáct milionů Aztéků zabila v polovině 16. století záhadná nemoc, které obyvatelé pyšné říše říkali cocoliztli....

SPD se vzpírá koalici s Merkelovou, Schulzovi vytýká přílišné ústupky

V Berlíně začaly sondovací rozhovory o nové vládě mezi konzervativní unií...

Jen co minulý týden v berlínském sídle socialistů (SPD) skončily sondovací rozhovory mezi nimi a konzervativní unií...

NATO změní velitelskou strukturu, kvůli Rusku i teroristům

Předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel (uprostřed), vrchní velitel...

Vojenský výbor NATO složený z náčelníků šábů jednotlivých členských zemí podpořil změny na úpravy velitelské struktury...

Najdete na iDNES.cz